نرگس سیفی | مربی فیتنس

فیتنس  ∙  تناسب اندام  ∙  مربی

چند راه ساده ولی موثر برای افزایش صمیمیت بین زوجین

چند راه ساده ولی موثر برای افزایش صمیمیت بین زوجین

مشکلاتی که در زندگی زناشویی و کلا بین زوجین اتفاق می‌افتند، می‌توانند دلایل مختلفی داشته باشند. بعضی از آن‌ها دلیل منطقی و بعضی دیگر کاملا بی‌معنی هستند. چیزی که اهمیت دارد این است که همین دلایل سطحی و معمولی می‌توانند تبدیل به مشکلات بزرگتری شده و باعث ایجاد سردی و ناراحتی بین زن و شوهر‌ها شوند.

وقتی که شما با راه‌هایی برای افزایش صمیمت بین زوجین آشنا شوید، می‌توانید از افتادن خیلی از اتفاقات و شرایط جلوگیری کنید. راه حل‌هایی که بدون هیچ هزینه‌ای می‌توانند باعث گرم‌تر و محکم‌تر شدن روابط زناشویی شما شوند.

 

چرا افزایش صمیمت بین زوجین مهم است؟

خانواده در هر جامعه اهمیت و جایگاه ویژه‌ای دارد. اکثر آدم‌های موفق از بودن در خانواده‌هایی ریشه دار و گرم و صمیمی، به موفقیت و رتبه‌های بالای اجتماعی رسیده‌اند. هر خانواده شروعش از قرار گرفتن دو نفر به عنوان زن و شوهر تشکیل شده است. پس این که این جامعه کوچک از همان اول بتواند صمیمی و محکم ساخته شود، اهمیت زیادی دارد و می‌تواند نتیجه خیلی بهتری نسبت به خانواده‌های عادی و معمولی داشته باشد.

 اگر شرایطی بین زوجین پیش بیاید که میزان صمیمیت آن‌ها را کم و یا با خطر مواجه کند، باید خیلی زود جلویش گرفته شود،  چون اگر بیخیال آن شوید و بگویید کمی بگذرد حتما درست می‌شود، می‌تواند فاصله‌‌ها را بیشتر کند و آن صمیمت قبل را کاملا از بین ببرد. هیچ مشکلی هر چقدر معمولی و سطحی نباید نادیده گرفته شود و حتما باید راه حل درست و منطقی برایش پیدا کنید که دوباره تبدیل به دردسر بزرگتر نشود.

 

توجه به اتفاقاتی که بین زوجین میوفته اهمیت زیادی برای خانواده و زوج‌‌ها داره. وقتی شما همه تلاشتون رو می‌کنید که رابطتون رو گرم و صمیمی جلو ببرین به طرف مقابلتون نشون میدین که بودن کنار اون براتون اهمیت داره و بیشتر از هر چیزی تو زندگی دوستش دارین.

 

 

عوامل کاهش صمیمت بین زوجین

 بیشتر وقت‌‌ها مشکلات از جایی شروع می‌شوند که نمی‌دانید. .یعنی شما کلافه می‌شوید و مدام در حال بحث و دعوا هستید امّا نمی‌دانید چرا و چطور؟ چه شده است که کمترین تنش و اتفاقی تبدیل به جر و بحث و بی توجهی می‌شود؟ خیلی از اتفاقات اینطوری ریشه در خصوصیات اخلاقی و عادت‌های اشتباه شما دارند، بعضی‌هایشان هم می‌توانند دلایل دیگری داشته باشند.

برای پیدا کردن راه حل درستی برای افزایش صمیمیت بین زوجین بهتر است اول ریشه آن‌‌ها را پیدا کنید تا حداقل متوجه شوید که بهبود رابطه را باید از کجا و چطور شروع کنید. دلایلی که در هر شرایطی می‌توانند باعث کم شدن صمیمیت بین زن و شوهر‌ها شوند، می‌توانند انواع مختلفی داشته باشند، مثلاً:

 

 

از دستش نده: چگونه به همسر خود ابراز علاقه کنیم؟

 

 

1) عدم اعتماد به نفس

بیشتر مشکلاتی که بین زوج‌‌ها اتفاق می‌افتد می‌تواند مربوط کمبود یا نبود اعتماد به نفس کافی یکی از زوجین یا هردوی آن‌‌ها باشد. وقتی شرایطی مثل این به وجود بیاید، طرفینی که درگیر این مسئله هستند، خودشان را دلیل اصلی بهم خوردگی رابطه و تنش‌های آن می‌دانند و همیشه باعث ناراحتی و عذاب خود و همسرشان می‌شوند. این موضوع نه تنهایی وضعیت را بهتر نمی‌کند، بلکه راه را برای شروع مشکلات جدید باز می‌کند.

 

2) تنش و اضطراب

شرایط شغلی و زندگی‌های امروز طوری است که اضطراب و تنش‌های عصبی جزو جدانشدنی آن‌ها شده است، پس هیچ کسی را نمی‌توانید پیدا کنید که بگوید هیچ اضطراب و ناراحتی ندارد و کاملاً به تمام شرایط زندگی‌اش مسلط است. بعضی اوقات که زوجین اختلافاتی با هم پیدا می‌کنند، سوءتفاهماتی پیش می‌آید که حل کردنشان احتیاج به صبر و آرامش دارد.

کسانی که نمی‌توانند کنترلی روی رفتارهایشان داشته باشند، ممکن است بین این بحث‌‌ها دچار مسائلی مثل استرس شدید، حمله‌های عصبی و غیره شوند و صمیمیت بین آن‌ها کاهش پیدا کند.

 

3) بی‌توجهی

بعضی وقت‌‌ها در زندگی شرایطی پیش می‌آید که زوجین نسبت به بعضی اتفاقات بی‌توجه می‌شوند و یا متوجه اتفاقات خاصی که ظاهرا مهم هم هستند نمی‌شوند. پیش آمدن شرایطی شبیه به این که خیلی هم معمول نباشد یا مثلاً دو ماه یکبار اتفاق بیفتد، شاید کمی اشتباه باشد ولی به هرحال طبیعی است.

چیزی که طبیعی نیست و حتماً باید جلوی آن گرفته شود،  عادی شدن این مسئله  است. شما نباید با خود بگویید که خب این دفعه که متوجه نشد چرا خودم را اذیت کنم و از اینجور حرف‌ها، شاید همسرتان حواسش به شرایط شما هست و این که به رویتان نمی‌آورد، بیشتر از روی عشق و علاقه است تا نفهمیدن!

 


پست اینستاگرام: همه چیزهایی که خانم‌های باید بدانند

 

 

راهکارهایی برای افزایش صمیمت بین زوجین

صمیمتی که بین زوجین اتفاق می‌افتد، می‌تواند نتایج خیلی خوبی برای زندگی زناشویی و خانوادگی افراد داشته باشد. اگر راه حلی می‌خواهید که هیچ هزینه‌ای نداشته باشد و خیلی هم سخت و پیچیده نباشد، می‌توانید به راهکارهایی که می‌خواهم معرفی کنم با دقت توجه کنید:

 

1) مودب باشید

اکثر آدم‌‌ها موقعی که می‌خواهند با هم آشنا شوند و یکجورهایی خودشان را در دل طرف مقابلشان جا کنند، خودشان را مودب و اتو شده نشان می‌دهند تا حداقل جذابیت بیشتری برای آن شخص داشته باشند. سوالی که من دارم این است که چه اتفاقی می‌افتد که بعد از ازدواج این دغدغه‌‌ها از بین می‌رود و دیگر توجهی به آن‌ها نمی‌شود؟

رعایت ادب و احترام تحت هر شرایطی باعث حفظ حرمت‌‌ها و صمیمیت بین زوجین می‌شود. من نمی‌گویم که خیلی خودتان را اذیت کنید و مثلاً کتابی‌طور با هم صحبت کنید؛ همین که در صحبت‌های رومزه‌ای که دارید از کلماتی مثل لطفاً، ممنون میشم، امکانش هست و اینجور چیزها در درخواست‌هایتان استفاده کنید، خودش باعث بهتر شدن روابط و  گرم‌تر شدن برخورد‌ها  و صحبت‌هایتان می‌شود.

 

 

از دستش نده: رابطه سمی چیست و چطور بدون آسیب از آن خارج شویم؟

 

 

2) قدردان باشید

تشکر کردن برای هر کسی لذتبخش و حال خوب کن است. وقتی شما کاری می‌کنید و بقیه از شما تشکر می‌کنند، احساس می‌کنید که متوجه زحمتی که کشیده‌اید شده‌اند و کاری که کرده‌اید، فایده‌ای برای دیگران داشته است. همسر شما وقتی با تشکر و قدردانی شما روبرو می‌شود، احساس اهمیت پیدا می‌کند.

حس می‌کند که شما متوجه وجود او و کاری که کرده است، شده‌اید و برای اینکه باز هم این برخورد را از شما ببیند کارهای بهتر و بیشتری می‌کند و همین کارهای ساده باعث گرم‌تر شدن روابط زناشویی‌تان می‌شود.

 

3) عذرخواهی کنید

یکی از نشانه‌های شناخت کسی که به بلوغ عاطفی رسیده این است که هر وقت اشتباهی کرد، بتواند عذرخواهی کند و سراغ جبران آن برود. مسائلی که بین زوجین اتفاق می‌افتد ممکن است بخاطر اشتباه یک یا هر دو طرف رابطه باشد. این که چه کسی اشتباه کرده مهم نیست، مهم این است که وقتی اشتباهی شد مسئولیت آن را بپذیرید و به وقتش عذرخواهی کنید.

هیچ کس با قبول اشتباه و جبران آن کوچک و تحقیر نشده است؛ پس لطفاً این افکار غلط را دور بریزید. امّا به این مسئله هم توجه داشته باشید که  همیشه قربانی این معذرت خواهی‌‌ها نباشید  چون آن موقع فقط از شما توقع می‌رود که همه چیز را گردن بگیرید، حتی اگر کاری نکرده باشید.

 

 

از دستش نده: تاثیر هوش هیجانی بر روابط عاطفی

 

 

4) در روابط جنسی خود تنوع داشته باشید

ایجاد رابطه جنسی در ارتباطات زناشویی یک مسئله طبیعی و ضروری است. در ابتدای ازدواج این روابط برای هر دو طرف تازگی دارد و باعث گرم‌تر شدن ارتباط بین آن‌ها می‌شود امّا رفته رفته این کار تبدیل یک مسئله عادی و روال بین آن‌ها می‌شود و همین موضوع می‌تواند همسران را از هم دور کند. راه‌های زیادی هست که می‌توانید با استفاده از آن‌ها در روابط زناشویی و جنسیتان تنوع ایجاد کنید و آن‌ها را از عادت تبدیل به روابط عاشقانه و صمیمی در زندگی روزمره خود بکنید.

 

5) در جمع هوای یکدیگر را داشته باشید

شاید خیلی‌‌ها بگویند که ما زندگی خودمان را می‌کنیم و هیچ توجهی به حرف بقیه نداریم. در مورد این مسئله اولاً باید بگویم که تا حدی کار درستی می‌کنید و راه خوبی برای اداره روابطتان پیدا کرده‌اید. ثانیاً این مسئله تا وقتی می‌تواند 100% درست باشد که شما در یک محیط یا جامعه اجتماعی زندگی نکنید؛ چون به هرحال حرف‌هایی که می‌شنوید یا رفتارهایی که می‌بینید، می‌توانند روی روابط و صمیمیتتان تاثیرگذار باشند.

دیگران در ریز مشکلات زندگی شما نیستند و نمی‌دانند که چه اتفاقاتی بین شما می‌افتد اما رفتاری که شما در بین آن‌ها با همدیگر دارید، باعث واکنش آن‌ها نسبت به شما می‌شود. یعنی اگر شما در جمع با هم صمیمی باشید و احترام یکدیگر را نگه دارید، دیگران را هم مجبور به انجام این عکس العمل و رفتار‌ها می‌کنید، در نتیجه انرژی ارسال شده از طرف آن‌ها باعث افزایش صمیمت و اعتماد به نفس بین شما می‌شود.

 

6) خاطرات مشترک‌تان را مرور کنید 

مرور خاطراتی که در اوایل رابطه‌تان داشته‌اید، می‌تواند باعث  افزایش صمیمیت در روابط زناشویی  شما شود. وقتی این خاطرات را مرور می‌کنید متوجه می‌شوید که چه شرایط و مشکلاتی را تحمل کرده‌اید که بهم برسید، زندگی‌تان را با چه سختی‌هایی به آنجا رسانده‌اید و خیلی چیزهای دیگر، دوباره ارزش رابطه‌تان را درک می‌کنید و برای گرم‌تر شدن آن تلاش بیشتری از خود نشان می‌دهید.

 


پیشنهاد کتاب: پیشنهاد می‌کنم کتاب قوانین ازدواج؛ رموز زندگی زناشویی موفق از الن فاین و شری اشنایدر را حتماً بخوانید

 

 

خلاصه مطلب

افزایش صمیمت بین زوجین مسئله‌ای است که نه تنها جنبه خانوادگی دارد بلکه تاثیر اجتماعی آن هم کاملا مهم و ثابت شده است. بیشتر جوامع پیشرفته در قسمت‌های مختلف دنیا سلامت و پیشرفتشان را مدیون خانواده‌های صمیمی و دارای اصول هستند و شروع همه آن‌ها هم از بودن زوج‌های صمیمی و مهربان نسبت به هم بوده است.