نرگس سیفی | مربی فیتنس

فیتنس  ∙  تناسب اندام  ∙  مربی

یکبار برای همیشه؛ اختلافات شایع بین زوجین و راه‌حل آن‌ها

یکبار برای همیشه؛ اختلافات شایع بین زوجین و راه‌حل آن‌ها

زوج ها به خصوص زوج‌های جوان، در اوایل شروع زندگی خود نگرانی‌ها و اضطراب‌هایی دارند که خیلی هم منطقی است. این نگرانی‌ها تا وقتی نرمال است که قلق همدیگر دستشان بیاید و کم‌کم با تفاوت‌های هم کنار بیایند.

مسئله وقتی نگران کننده می‌شود که هر تلاشی برای بهتر شدن شرایط از طرف زوجین اتفاق بیوفتد، شکست بخورد و وضع بدتر شود. از این جا اختلافات و دعواها شروع می‌شود و زندگی‌ مشترک را با مشکلات زیادی مواجه می‌کند. چند وقتی بود که می‌خواستم در مورد روش‌هایی برای حل اختلاف زوجین و مشکلات و عواقب آن در صورت عدم پیشگیری با شما صحبت کنم که فرصتش پیش آمد.

 

ریشه اختلافات زوجین

افرادی که بعد از آشنایی‌های مختلف تصمیم به ازدواج و تشکیل زندگی می‌گیرند، تفاوت‌های زیادی با هم دارند.  معمولا اختلافات بین زوج‌ها زمانی شدید می‌شود که هر طرف روی این تفاوت‌های مربوط به خودش پافشاری می‌کند و می‌خواهد آن‌ها را به طرف مقابل خود تحمیل کند بعضی‌ها هم هستند که اصلا نمی‌دانند چرا سر هر چیزی دعوا می‌کنند و بینشان اختلاف می‌افتد. این هم بخاطر این است که آنقدر زندگی‌شان همیشه در تنش، اضطراب و استرس‌های شدید بوده است، کوچکترین حرکت از طرف هر کدام از زوج‌ها باعث شروع دعوای مفصلی بین آن‌ها می‌شود.

برای همین خیلی مهم است که اول بتوانید ریشه این اختلافات را پیدا کنید. وقتی متوجه شوید که مشکل از کجا آب می‌خورد، آن وقت راه حل بهتر و منطقی‌تری هم می‌توانید برای آن پیدا کنید. حتی می‌توانید از یک مشاور متخصص و با تجربه هم مشورت بگیرید و بهترین راه حل اختلافات زندگی خود را پیدا کنید.

 اختلاف نظر و دعوا تو هر زندگی مشترکی ممکنه پیش بیاد، چیزی که مهمه این که چطور بشه این اختلافاتو کنترل کرد و راه حلی براشون پیدا کرد که دوباره باعث دعوا نشن. اگه کمی زمان برای شناخت و درک همدیگه بزارین، زودتر و بهتر به نتیجه می‌رسین.

 

 

چه موضوعاتی باعث ایجاد اختلاف زوجین می‌شوند؟ 

همان طور که گفتم دعواهای زن و شوهری می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد که بعضی از آن‌ها مهم و منطقی هستند و بعضی دیگر بخاطر اختلاف سلیقه یا عدم آشنایی با این موضوع که چطور به همسرمان ابراز علاقه کنیم اتفاق می‌افتند. می‌خواهم برای آشنایی بهتر با این مسئله، در مورد چند مشکل رایجی که بیشتر وقت‌ها باعث سوتفاهم و ناراحتی بین زوجین می‌شود کمی با شما صحبت کنم. اختلاف بین همسران می‌تواند یکی از دلایل زیر را داشته باشد:

 

 

از دستش نده: 9 نشانه که عشق واقعی زوجین را ثابت می‌کنند

 

 

1) مسائل مالی

تغییرات شرایط اقتصادی و مشکلات مالی، این روزها تقریبا همه مردم را درگیر خودشان کرده‌اند. دیگر کمتر کسی پیدا می‌شود که با این مشکلات در زندگی خود روبرو نشود. بعضی اوقات فشارهای مالی که به خانواده یا همسر وارد می‌شود، تنش‌ها و مشکلات عصبی زیادی را بین زوجین به وجود می‌آورد.

بعضی‌ها فکر می‌کنند که نباید درمورد مسائل مالی و پولی که بدست می‌آورند به همسرشان چیزی بگویند یا از مشکلات مالی با خانواده‌شان صحبت کنند.  این طرز فکر کاملاً اشتباه است.  وقتی شما همیشه خودتان را از لحاظ مالی مثبت نشان می‌دهید، این توقع را در ذهن همسرتان ایجاد می‌کنید که خواسته‌هایش را به شما بگوید و شما آن‌ها را فراهم کنید. شاید اگر تحت فشار باشید، با خودتان فکر کنید که همسرتان شما را درک نمی‌کند و با او به مشکل بخورید، اما مگر او در مورد جزئیات مشکل شما چیزی می‌داند که بتواند به شما کمک کند. حتی اگر این طور هم باشد بایستی به هم فرصت دهید تا بتوانید مشکلتان را حل کنید.

 

راه حل؟

درست است که وضعیت اقتصادی خانواده مسئله خیلی مهمی است و حتما باید به آن توجه شود، امّا چیزی نیست که راه حلی نداشته باشد. شما می‌توانید با یک مشاور مالی با تجربه در مورد این مسئله صحبت کنید یا لیستی از هزینه‌های روزانه خود و اقساطی که دارید را یادداشت کنید و پولی که در دست دارید را به اندازه آن‌ها تقسیم کنید، این طور بهتر می‌توانید تصمیم بگیرید که با چه روشی می‌شود هزینه‌ها را مدیریت کرد تا کمی صرفه‌جویی شده و به نتیجه مثبتی برسد. نهایتا راه حلی برای صرفه جویی و پس انداز مالی خانواده پیدا کنید و به این اختلاف نظرها پایان دهید.

 

2) برقراری ارتباط نامناسب

 خیلی وقت‌ها زوجین نیت خوبی نسبت به هم دارند، امّا راه ابراز آن را بلد نیستند.  این موضوع می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد که یکی از آن‌ها عدم رسیدن به بلوغ فکری است. آشنا نبودن با روش‌های درست برقراری ارتباط بین همسران، از مشکلات رایجی است که خیلی وقت‌ها باعث ایجاد اختلافات خانوادگی شده است. یعنی آقا یا خانم نمی‌دانند چطور می‌توانند احساسی که به همسرشان دارند را ابراز کنند یا می‌ترسند جوابی که انتظارش را دارند را نگیرند و از گفتن خیلی از جملات خودداری می‌کنند.

شما قرار است در کنار این زن یا مرد زندگی کنید، به آرامش برسید و تشکیل خانواده دهید. این موضوع خیلی اهمیت دارد که نسبت به علایق او و یا چیزهایی که دوست ندارد، آشنایی پیدا کنید و طبق روشی که می‌دانید با او ارتباط بگیرید. اگر با خودتان بگویید که او خودش می‌داند من چه حسی به او دارم یا می‌داند که دوستش دارم و چه احتیاجی به حرف زدن هست، خودتان با دست خودتان تیشه به ریشه زندگی مشترک خود می‌زنید و باعث به وجود آمدن مشکلات زیادی می‌شوید.

 

راه حل؟

نکته مهمی که در مورد این موضوع حتماً باید به آن توجه کنید این است که نوع برقراری ارتباط زن و مرد با هم فرق دارد. زمانی که با همسرتان صحبت می‌کنید به تغییرات چهره و حالت‌های صورت او خوب دقت کنید، رضایت و ناراحتی هر کسی از قیافه او مشخص می‌شود.

اگر کاری می‌کنید یا حرفی می‌زنید که باعث ایجاد احساسات منفی در فرد مقابلتان می‌شود، سعی کنید آن‌ها را کم یا حتی از رفتارهای روزمره‌تان حذف کنید. اگر هم فکر می‌کنید که در تشخیص این موضوع اشتباه می‌کنید یا نمی‌توانید رفتار مناسب‌تری از خود نشان دهید، یک مشاور یا روانشناس معتبر می‌تواند شما را در حل این مشکل همراهی کند.

 

 

از دستش نده: اشتباهات رایج در روابط عاطفی | چطور یک رابطه عالی داشته باشیم؟

 

 

3) عدم توجه کافی

موضوعی که می‌تواند دلیل خیلی از اختلافات زوجین باشد، مسئله عدم توجه است. بی‌توجهی یعنی شما به وجود کسی که در کنار شما در آن خانه زندگی می‌کند، اهمیت نمی‌دهید. در واقع بود و نبود آن شخص اهمیتی برای شما ندارد. حتی اگر منظورتان از رفتاری که دارید هم این نباشد، باز هم این حس را در شریک زندگی‌تان ایجاد می‌کنید و باعث شروع اختلافات و سوتفاهم‌های خانوادگی می‌شوید.

همه افراد در زندگی‌شان مشکلاتی دارند که می‌تواند باعث بی‌حوصلگی یا ناراحتی آن‌ها شود. پس این که بگویید گرفتارم یا مشکل دارم  اصلاً بهانه خوبی نیست.  آن کسی که با شما زندگی می‌کند، شریک همه این نگرانی‌ها و مشکلات شماست، درست نیست که تلافی این احساسات منفی را سر زندگی مشترکتان دربیاورید.

 

راه حل؟

شما به عنوان یک شخصیت متمدن و مستقل در جامعه، برای اطرافیانتان شناخته می‌شوید. روابط اجتماعی درست، می‌تواند به شما کمک کند که به احساسات و عکس العمل‌های افراد خوب توجه کنید. این کار وقتی برای شما تبدیل به عادت شود، کم‌کم وارد زندگی مشترکتان هم می‌شود. همسرتان شما را با همه کمبودها و مشکلاتی که دارید، انتخاب کرده و دوستتان دارد. سعی کنید به این اعتماد و ارزشی که برای شما قائل است احترام بگذارید و به وجود او توجه داشته باشید.

 

4) اختلاف عقیده 

مشکلات ارزشی و اعتقادی بیشتر بین زوج‌هایی اتفاق می‌افتد که اختلافات  فرهنگی  و  مذهبی  تقریبا زیادی با هم دارند. این جور مسائل معمولا باعث ایجاد مشکلات زیادی می‌شوند و هر چقدر هم که با ملایمت با آن‌ها برخورد کنید، باز هم از یک جایی باعث دعوا و ناراحتی می‌شود.

 

راه حل؟

شما قبل از ازدواج فرصت این را دارید که از سلایق و اعتقادات همدیگر اطلاع پیدا کنید. توصیه‌ای که من برای شما دارم این است در زمان آشنایی و نامزدی خیلی دقیق‌تر و جزئی‌تر نسبت به این مسائل توجه داشته باشید. اصلاً به این موضوع فکر نکنید که ازدواج می‌کنیم و از سرش می‌افتد، باهم کنار میاییم و از این حرف‌ها.

اختلافات فرهنگی و ارزشی چیز‌هایی هستند که بخشی از شخصیت یک فرد را تشکیل می‌دهند، شما نمی‌توانید شخصیت کسی را چند تکه کنید، پس اگر فکر می‌کنید، اختلافات زیادی در این موضوع باهم دارید، کمی بیشتر به خودتان فرصت بدهید و تصمیم منطقی‌تری بگیرید.

 

5) مشکلات جنسی

یکی از مسائل مهم زندگی زناشویی روابط جنسی و مسائل مربوط به آن است. این سردی، بی‌میلی یا مشکل در این روابط، می‌تواند دلیل ایجاد اختلافات زیادی بین زوجین باشد. احتیاجی نیست که احساس ترس یا خجالت در حرف زدن درمورد این مسائل داشته باشید. بی اهمیتی به این موضوع خیلی باعث ایجاد مشکلاتی مثل افسردگی، طلاق عاطفی، جدایی و غیره می‌شود.

 


پست اینستاگرام: تاثیر یوگا بر افسردگی

 

 

راه حل؟

اگر در مورد روابط جنسی خود با همسرتان مشکلاتی دارید، آنها را با او درمیان بگذارید. اگر فکر می‌کنید که احتیاج به بررسی دقیق‌تر و اصولی‌تری دارد، سراغ یک مشاور و یا تراپیست متخصص بروید و راه حل مناسبی برای آن پیدا کنید.

 

عواقب بی‌توجهی به حل اختلاف زوجین

مشکلات خانوادگی و زناشویی مسائل مهمی هستند که حتما باید شناسایی و حل شوند. عواقبی که اختلافات زناشویی می‌توانند باعث به وجود آن‌ها شوند، چیزهایی شبیه به این مسائل باشند:

 


پیشنهاد کتاب: راه حل برد برد برای اختلافات زناشویی (گری چاپمن)

 

  • طلاق عاطفی

  • افسردگی

  • افزایش اضطراب

  • ایجاد صدمات جسمی و روحی

  • جدایی

  • خیانت

خلاصه مطلب 

اختلافات زوجین دلایل زیادی دارد اما راه حل‌های مختلفی هم برای هر یک از آن‌ها وجود دارد. اهمیت حفظ حریم خانواده آنقدر زیاد است که باید برای حل اختلافات موجود در آن تلاش کرد و از مشاوران معتبری هم در این راه کمک گرفت.