نرگس سیفی | مربی فیتنس

فیتنس  ∙  تناسب اندام  ∙  مربی

چگونه به همسر خود ابراز علاقه کنیم؟

چگونه به همسر خود ابراز علاقه کنیم؟

ابراز علاقه شکل‌های مختلفی دارد. بعضی وقت‌ها یک جمله ساده می‌تواند کار کلی کادوی گران قیمت را بکند. آدم‌ها سلیقه‌های مختلفی در ابراز علاقه دارند؛ بعضی‌ها با شعر، بعضی‌ها با جملات عاشقانه، بعضی‌ها با کادو و کار‌های دیگر به همسر خود ابراز علاقه می‌کنند.

این بستگی به خود شما دارد که چطور بخواهید علاقه‌ای که به شریک زندگیتان دارید را نشان دهید، اما این هم مهم است که این ابراز علاقه طوری باشد که هم تاثیر بهتری داشته و هم دلنشین‌تر باشد.

راه‌های زیادی برای فهمیدن این مسئله هست که چگونه به همسر خود ابراز علاقه کنیم، ولی باید ببینیم کدامشان برای چه کسانی بهتر و مناسب‌تر هستند. بالاخره هر کسی شرایطی دارد و نمی‌شود فقط یک راه را معرفی کرد. برای همین هم راه‌های ابراز علاقه‌ای که روانشناسان زیادی آن‌ها را تایید کرده‌اند را آماده کرده‌ام و قرار است همه آن‌ها را برای شما توضیح دهم.

 

ابراز علاقه به همسر چه تاثیراتی دارد؟

 داشتن یک رابطه عاطفی و زناشویی سالم، احتیاج به شرایط و روحیات خاصی دارد.  یک رابطه نرمال عاطفی بخاطر رفتار دو آدم بالغ به‌وجود می‌آید که هدفشان از ازدواج و رابطه‌ای که دارند را می‌دانند. ساده‌ترش این است که این اشخاص، هر دو به بلوغ عاطفی رسیده‌اند و هر چیزی که برای رسیدن به یک رابطه موفق لازم است را یاد گرفته‌اند.

این‌طور فکر نکنید که روابط از همان اول گل و بلبل بوده و هیچ مشکلی هم پیش نیامده. اتفاقاً ممکن است مشکلات زیادی را هم پشت سر گذاشته باشند، امّا چون زندگی و رابطه‌ای که داشته‌اند برایشان مهم‌تر بوده است، سعی کرده‌اند برای آن‌ها راه حلی پیدا کنند و در کنار هم زندگی شادی بسازند.

یکی از راه‌های رسیدن به این نوع رابطه، ابراز علاقه درست و بجا است. روش‌های ابراز علاقه، برای آدم‌های مختلف متفاوت است. خیلی‌ها برایشان مهم است که حتماً از زبان همسرشان بشنوند که دوستشان دارند؛ یعنی حتی اگر تمام حواس و توجهش به او باشد، شنیدن این جمله آرامش بیشتری به آن‌ها می‌دهد. امّا بعضی‌ها هم رفتار و توجه را به ابراز علاقه کلامی ترجیح می‌دهند.

به هر حال زندگی پُر از فصل‌های مختلفی است که هم می‌تواند پر از گرما و خوشی باشد و هم مدتی زمستان‌های سرد و سخت سراغتان بیاید. این مهم است که شما بتوانید با خورشید عشقتان، برف این زمستان را آب کنید و بهار را به زندگی خودتان برگردانید.

 

 

از دستش نده: بخشش خیانت کار درستی است؟

 

 

روش‌های ابراز علاقه به همسر

اگر یک رابطه زناشویی برای هر دو طرف این رابطه اهمیت داشته باشد، راه‌های زیادی را امتحان می‌کنند تا بتوانند رابطه‌شان را با انرژی مثبت ادامه دهند.  حال خوب یک رابطه عاطفی به خوب بودن مود و احوال هر دو طرف این رابطه بستگی دارد.  نمی‌شود با سردی و سرسختی، یک زندگی یا حتی یک رابطه ساده را ادامه داد. اگر شما درست و به اندازه ابراز علاقه کنید، هم زندگی شادتری دارید و هم احترام و تفاهمِ بینتان را بیشتر می‌کنید.

برای شروع، می‌خواهم چند راه ابراز علاقه به همسر را به شما معرفی می‌کنم تا چَم و خَمَش را خوب یاد بگیرید!

 

1. گوش دادنتان را تقویت کنید

مهم‌ترین مسئله‌ای که شاید به نظر خیلی‌ها موضوع ساده‌ای به نظر بیاید، گوش دادن است. وقتی از این ویژگی حرف می‌زنم خیلی از افراد می‌گویند: "خُب اینکه معلومه" یا "این رو که همه میدونن" و اینجور چیزها، امّا نکته مهم این است که کسی به درست گوش دادن توجه نمی‌کند. گوش دادن بدون اینکه بخواهید نظری بدهید یا قضاوتی کنید، یک هنر است که رسیدن به آن احتیاج به تمرین و صبر زیادی دارد.

خیلی وقت‌ها هست که آدم‌ها احتیاج به کسی دارند که فقط به حرف‌هایشان گوش دهد. خود شما، تا بحال نشده که دلتان بخواهد با همسرتان راجع به چیزی که شما را ناراحت کرده حرف بزنید و انتظار داشته باشید که او فقط به حرف‌های شما گوش بدهد و هیچ حرف و کنایه‌ای از او نشنوید؟

خیلی وقت‌ها همین کار ساده، آرامشی به آدم می‌دهد که صد تا مشاوره نمی‌تواند این نتیجه را داشته باشد. وقت گذاشتن و گوش دادن به حرف‌های شریک زندگی‌تان می‌تواند یکی از راه‌های ابراز علاقه‌ای باشد که هیچ زحمت و هزینه‌ای برایتان ندارد.

 

 

بعضی وقتا آدما دچار یسری مشکلات میشن که خیلی ناراحتشون میکنه و دلشون میخواد با کسی حرف بزنن که فقط به حرفاشون گوش کنه، بدون این که بخواد نظری بده یا راه حلی نشونشون بده. همسر شمام مثه هر آدم دیگه‌ای ممکنه این وضعیتو تجربه کنه. فقط کافیه یه این فکر کنین که شما نزدیک‌ترین آدم به همسرتون هستین و تنها کسی هستین که میتونه توی همچین شرایطی بهش آرامش بده.

 

 

2. به ظاهرتان توجه کنید

همه ما وقتی قرار است به یک جشن یا مهمانی مهمی برویم، سعی می‌کنیم از هر چه که داریم بهترینش را استفاده کنیم و بهتر از همه بنظر بیاییم، امّا آیا نسبت به برخورد با همسرتان هم این رفتار را دارید؟

وقتی صحبت از اهمیت دادن می‌شود همه می‌گویند که مهم‌ترین فرد زندگی هر شخصی بعد از ازدواج همسر اوست. ولی وقتی صحبت از این می‌شود که به ظاهرتان توجه بیشتری داشته باشید، خیلی‌ها می‌گویند که ای بابا یعنی نباید در خانه خودمان هم راحت باشیم و از این جور حرف‌ها.

منظور من از توجه این نیست که همیشه لباس مهمانی بپوشید و فلان عطر و آرایش را داشته باشید. همین که ظاهر مرتب و تمیزی داشته باشید و به سلیقه همسرتان در این مورد هم اهمیت بدهید، یعنی به ظاهر خودتان توجه کرده‌اید.  این کار باعث می‌شود که همسر شما حس کند که حضورش برای شما مهم است و همین راه ساده می‌تواند علاقه‌ای که دارید را به او ثابت کند. 

 

3. با همسرتان قرار بگذارید

حالا که ازدواج کرده‌اید و با همسرتان زندگی می‌کنید، دلیل نمی‌شود که همه کار‌هایی که در دوره آشنایی و نامزدی می‌کردید را فراموش کنید. خیلی وقت‌ها این تجدید خاطره‌ها تاثیر خوبی در رابطه شما دارد و به یادتان می‌آورد که چطور برای ساختن این زندگی از خودتان علاقه و فداکاری نشان داده‌اید. بعضی اوقات، مثلاً ماهی یک بار با همسرتان قرار بگذارید که یک شب را در اولین رستورانی که با هم رفتید، شام بخورید یا مثلاً چند ساعتی را در اولین جایی که همدیگر را دیدید، بگذرانید.

 

 

از دستش نده: رابطه سمی چیست و چطور بدون آسیب از آن خارج شویم؟

 

 

4. در مورد رویاهایتان باهم صحبت کنید

حرف زدن در مورد مشکلات روزمره چیزی است که همیشه و همه‌جا می‌توان راجع به آن‌ها حرف زد. هزینه‌های زندگی، قسط، گرانی و خیلی چیز‌های دیگر، امّا همسر شما می‌خواهد که در کنار شما چند ساعتی از این مشکلات دور باشد؛ پس چرا شما هم باید مثل بقیه باشید؟

وقتی کنار هم می‌نشینید و با هم صحبت می‌کنید، می‌توانید از هر موضوعی حرف بزنید، ولی من پیشنهاد می‌کنم چند دقیقه‌ای از این زندگی و واقعیت‌هایش دور شوید و از رویا‌های مشترکتان با هم حرف بزنید. سفر‌های خارجی، خرید وسیله یا اجناس گرانی که شرایط خرید آن‌ها را ندارید و خیلی چیز‌های دیگر، می‌توانند بهانه‌ای برای رویا پردازی‌های شما باشد.

 

5. از همسرتان تشکر کنید

اکثر ما آدم‌ها وقتی کاری می‌کنیم، انتظار داریم زحماتمان دیده شود. وقتی یک کاری را تمام کرده و یا شرایط سختی را برای رسیدن به هدف مشخصی تحمل می‌کنید، همان موقع وقتی از شما تشکر می‌کنند، این احساس به شما دست می‌دهد که بقیه هم متوجه سختی‌هایی که تحمل می‌کنید، شده‌اند.

وقتی همسر شما از سرکار می‌آید و از شرایط کاری و مالی کلافه شده یا کار‌های خانه و رسیدگی به کار بچه‌ها خانم شما را حسابی خسته کرده، از او تشکر کنید. به او بگویید که از اهمیتی که به زندگی‌تان می‌دهد و عشقی که به شما دارد، متشکر هستید و سعی می‌کنید که با بودن در کنار او، این علاقه و فداکاری او را در روابط عاطفی که دارید، جبران کنید.

 

6. احساس همسرتان را راجع به کارهایتان بپرسید

اگر برای همسرتان کاری می‌کنید، او را به سفری می‌برید یا هر کاری که برای او انجام می‌دهید، احساسش را راجع به آن بپرسید. ممکن است کاری که می‌کنید به نظر شما جالب و هیجان انگیز باشد، امّا همسر شما از آن خوشش نیاید و یا اذیت شود. روش ابراز علاقه درست یعنی احترام گذاشتن به علاقه‌ها و سلیقه‌های همدیگر. شما برای خوشحال کردن همسرتان این کار‌ها را می‌کنید، پس وقتی نظرش را در مورد آن‌ها بپرسید، بهتر می‌توانید ابراز علاقه کنید و باعث شادی او شوید.

 

خلاصه مطلب

روش‌های ابراز علاقه به چیز‌های زیادی مثل فرهنگ، شرایط فردی و اجتماعی و خیلی مسائل دیگر بستگی دارد. ولی خُب روش‌های ساده زیادی مثل خرید یک شاخه گل یا گفتن جمله "دوستت دارم" هست که می‌تواند گرما و عشق زندگی شما را چند برابر کند، بدون اینکه هزینه یا زحمت زیادی را برای شما داشته باشد.

شما چه روش‌های ابزار علاقه دیگه‌ای رو مناسب میدونین؟