نرگس سیفی | مربی فیتنس

فیتنس  ∙  تناسب اندام  ∙  مربی

مزایا و معایب تزریق سینتول چیست و آیا آن را انجام بدهیم یا نه؟

در این چند سال گذشته هیکل ورزشکاری و درشت بین خیلی از جوان‌ها و مخصوصاً آقایان، طرفدار زیادی پیدا کرده. دیگر کمتر کسی پیدا می‌شود که بعد از رفتن به باشگاه یا انجام تمرینات بدنسازی، به دنبال چنین هیکلی نباشد.

حتی خیلی‌ها هدفشان از بدنسازی، داشتن اندام هرکولی است. رسیدن به هیکلی با این استاندارد، زمان و تمرینات زیادی لازم دارد، امّا خدا را شکر، خیلی از جوان‌های امروزی که من و شما هم جزئشان هستیم، به دنبال طی کردن یک شبه ره صد ساله هستند.

یکی از مکمل‌های پرطرفدار باشگاهی که شما را به اندام محبوبتان می‌رساند، سینتول است. امّا اصلاً می‌دانید چقدر دوام دارد؟ برای بدن مفید است یا ضرر هم دارد؟

برای جواب به این سوال که مزایا و معایب تزریق سینتول چیست و آیا آن را انجام بدهیم یا نه؟، توضیحات زیادی دارم که برایتان بدهم؛ پس خیلی سریع بریم سراغ جواب این سوالات!

 

سینتول چیست؟

بگذارید اول برایتان روشن کنم که اصلا این سینتول چیست و از کجا آمده، سینتول برای اولین بار در آلمان و توسط آقایی به اسم کریس کلارک تولید شد و بعد از آن کم کم در کشور‌های دیگر پخش شد و کلی هم طرفدار پیدا کرد.

 موادی که در ساخت سینتول استفاده می‌شوند، روغن حجم دهنده، لیدوکائین و الکل هستند.  سینتول یک آمپول است که توسط بدنسازان تزریق می‌شود. برای استفاده از این مکمل، آن را با سرنگ به عضله‌ای که می‌خواهید حجیمش کنید، تزریق می‌کنید و منتظر دیدن نتیجه آن می‌مانید.

 

آیا بهتر است تزریق سینتول را انجام دهیم؟

من درک می‌کنم که خیلی از شما دوست دارید اندام خاص و زیبایی داشته باشید، این ایرادی ندارد و خیلی هم خوب است؛ امّا خب چرا نباید از راه تمرین و ورزش، آن را بدست آورید؟

بادی بیلدینگ برعکس ورزش‌های رزمی احتیاج به دیده شدن و زیبایی اندام دارد و خُب این طبیعی است که بخواهید کار‌های زیادی برای این زیبایی انجام دهید.

اول از همه باید به شما بگویم که سینتول یک مکمل موقت است. بله دقیقاً همینطوره. فکر نکنید که شما این آمپول را تزریق می‌کنید و برای مثلاً چند ماه با یک هیکل آرنولدی این طرف و آن طرف می‌روید. نه از این خبر‌ها نیست. نهایت دوامی که این دارو دارد، دو هفته است نه بیشتر!

همانطور که سریع برای شما عضله سازی می‌کند، به همان سرعت هم تاثیراتش از بین می‌رود و شما را به همان هیکل قبلیتان برمی‌گرداند. شما با توجه به عضله ای که می‌خواهید بسازید، به تزریق یک تا دو دوز از این مکمل احتیاج دارید.

بهتر بخواهم به شما توضیح دهم، سینتول را بیشتر کسانی تزریق می‌کنند که بعد از انجام تمرینات زیاد موفق به شرکت در مسابقات پرورش اندام شده‌اند و برای حفظ آمادگی خودشان از این مکمل استفاده می‌کنند.

 


از دستش نده: پیشنهاد می‌کنم کتاب بزرگتر، عضله‌ای‌تر و قوی‌تر را حتماً بخوانید

 

 

این یعنی کسانی که فقط به فکر این هستند که بعد از چند جلسه باشگاه رفتن و تمرین، خودشان را به حرفه‌ای‌های این ورزش برسانند، اول اینکه باید بدانند این راه خیلی به کارشان نمی‌آید و دوم اینکه بیشتر از یکی دو هفته برایشان ماندنی است و باید یک فکری برای بعدش بکنند.

سینتول هم نقل و نبات نیست که بشود پشت سر هم تزریقش کرد. عوارضش آنقدر زیاد و بعضی وقت‌ها خطرناک است که حتی همین ورزشکار‌ها هم اگر مجبور نبودند، تزریقش نمی‌کردند.

 

سینتول چه زمانی استفاده می‌شود و چگونه بر اندام تاثیر می‌گذارد؟ 

پیشنهاد من به همه شما عزیزان این است که تا جایی که می‌توانید از این مکمل استفاده نکنید. ببینید به هر حال هیچ راه میانبر و سریعی برای رسیدن به چیزی که زمان زیادی برای تمرین نیاز دارد، بی ضرر نیست. از طرفی هم هیچ چیزی ارزش آن را ندارد که شما بخاطر رسیدن به آن، به بدنتان آسیب بزنید و سلامتیتان را به خطر بیاندازید.

پس هر چقدر که می‌توانید و می‌شود، سراغ تزریق سینتول نروید، امّا اگر موقعیتی مثل مسابقات یا چنین شرایطی پیش آمد و مجبور شدید این کار را بکنید، دوز مصرفیتان را تا حد امکان کم بگیرید.

تا به حال به این فکر کرده‌اید وقتی سینتول را تزریق می‌کنید، چطور یکهو و در کمترین زمان یک عضله سنگی و درشت برایتان درست می‌کند؟ یادتان هست به شما گفتم که سینتول از روغن حجم دهنده ساخته شده؟

خُب وقتی این آمپول را تزریق می‌کنید، این روغن حجم دهنده وارد عضله شما شده و در قسمت تزریق شده سفت می‌شود و این ماده سفت را به شکل عضلات خیلی خفن و عجیب و غریب می‌بینید.

تزریق سینتول یک برنامه خاصی دارد. مثلاً اینطوری که از 4 روز تا یک هفته 1 میل از این مکمل را تزریق می‌کنید، بعد این دوز را از 3 روز تا یک هفته به 2 میل برای هر عضله افزایش می‌دهید.

 

چرا سینتول بین ورزشکاران طرفدار زیادی دارد؟ 

دلایل مختلفی هست که سینتول را با وجود خطرات و عوارض زیادی که برای افراد با انواع فرم بدن دارد، باز هم بین ورزشکاران و خیلی از کسانی که علاقه به زیبایی اندام دارند، محبوب و پرطرفدار کرده است.

حالا برویم سراغ این دلایل و ببینیم چه چیزهایی هستند:

 

عضله سازی سریع و بدون زحمت

به نظرم این دلیل می‌تواند اصلی ترین علت استفاده از این مکمل باشد. بیایید اینطور به این مسئله نگاه کنیم؛ فرض کنید که شما برای بدنسازی سراغ یک باشگاه می‌روید و می‌گویید که می‌خواهم یک اندام ورزشکاری از این‌هایی که عکسشان را در پوستر‌های ورزشی می‌بینیم، داشته باشم.

مربی به شما می‌گوید که یکسری تمرینات و رژیم‌هایی هست که اگر آن‌ها را مرتب و بدون بی نظمی انجام بدهی، به این هیکلی که می‌خواهی می‌رسی. بعد شما می‌پرسید که چقدر زمان می‌برد که این اتفاق بی‌افتد؟

 


از دستش نده: علت بزرگ شدن شکم چیست و چطور می‌توان آن را درمان کرد؟

 

 

مربی هم به شما می‌گوید که بستگی به تلاش شما دارد و تقریباً یک مدت مشخصی زمان می‌برد. بعد این وسط یکی پیدا می‌شود که به شما می‌گوید من راهی به تو نشان می‌دهم که بتوانی چند روزه به این هیکلی که می‌خواهی برسی.

خُب شما کدام راه را انتخاب می‌کنید؟ طبیعی است که خیلی‌ها راه راحت‌تر را انتخاب می‌کنند.

 

زیبایی و تاثیر زیاد 

هر کسی که سینتول تزریق می‌کند، در کمترین زمان ممکن عضله و هیکلی پیدا می‌کند که شاید خیلی از حرفه‌ای‌های بادی بیلدینگ هم به این عضله نرسیده باشند. همین مسئله باعث می‌شود که شما به عنوان ورزشکاری که علاقه به این ورزش و شرایط دارد، این مکمل را به چشم یک فرصت طلایی ببینید.

این تاثیر شگفت انگیزی که سینتول روی عضلات ورزشکاران می‌گذارد، بعضی وقت‌ها ممکن است حتی افرادی که کاملاً از عوارض آن خبر دارند را هم وسوسه کند، چه برسد به ورزشکاران تازه کار!

 

دسترس پذیری راحت

دلیل دیگری که خیلی از ورزشکار‌های تازه کار و بعضی وقت‌ها حرفه ای سراغ سینتول می‌روند، این است که این دارو یا مکمل خیلی راحت در دسترس آن‌ها قرار می‌گیرد.

این مکمل ورزشی یک جورایی در تمرینات بدنسازی به یک چیزی شبیه مد تبدیل شده؛ یعنی شما از هر کسی بپرسید یا اصلاً هر فروشگاه ورزشی یا سایت فروش اینترنتی که بخواهید، می‌توانید این مکمل که حتی بهداشت جهانی هم تاییدش نکرده را پیدا کنید.

همین که ورزشکار‌ها بدانند یک راهی مثل تزریق سینتول هست که نه پیدا کردن و تزریقش سخت است، نه تاثیری که می‌گذارد، خیلی زمان بر است و نه اطلاعی از عوارضش دارند، مطمئناً سراغش می‌روند و آن را به عنوان مکمل ورزشیشان انتخاب می‌کنند.

 


ورزشکارای عزیزی که دنبال رسیدن به یه اندام عالی و بدون ایراد هستین، من به عنوان یک مربی فیتنس که سال‌ها تمرین و تجربه دارم، به شما میگم که هیچ راه میونبری برای رسیدن به شرایط عالی بدنسازی بی ضرر نیس. بهتون پیشنهاد می‌کنم تمریناتی که براتون در نظر گرفتم رو مرتب انجام بدین و رژیم‌هایی که دارن رو در کنارش رعایت کنین تا به هیکل خوش فرمی که دلتون میخواد برسین.

 

عوارض سینتول شامل چه چیزهایی می‌شود؟

عوارض سینتول فقط به زمان تزریق آن ختم نمی‌شود و خیلی وقت‌ها هست که عوارض آن تا مدت‌ها و حتی تا آخر عمر باقی می‌ماند. عوارضی که سینتول روی اندام افراد می‌گذارد، کم نیست  امّا مهم‌ترینشان که خطر جدی هم دارند، چیزهایی هستند که اینجا به شما معرفی می‌کنم:

 

عوارض عضلانی 

تزریق سینتول عضلات شما را یکجوری نامتناسب با عضلات دیگر بدن که سینتول نکرده‌اید، می‌کند. این مکمل حتی عوارض و آسیب‌های عضلانی مثل فیبروز را در شما به‌وجود می‌آورد.

 


از دستش نده: آشنایی کامل با مچ بند ورزشی هوشمند | راهنمای انتخاب

 

 

فیبروز باعث می‌شود که ورزشکارانی که سینتول تزریق کرده‌اند، دچار دردها، آسیب‌ها و زخم‌هایی در عضلاتشان شوند که باعث مریضیشان شود و آن‌ها را مجبور به انجام جراحی کند و یا خدایی نکرده حتی باعث مرگ افراد شود.

 

آسیب‌های عفونی

کسانی که سراغ تزریق سینتول می‌روند، باید خیلی مراقب انجام درست تزریق آن باشند. ممکن است بعضی‌ها نسبت به این مکمل حساسیت داشته باشند و یا با تزریق اشتباه آن به عفونت‌ها و حساسیت‌های زیادی مبتلا شوند.

حتی آسیب‌های عفونی مثل اسکار و استاف، خطراتی هستند که بعد از تزریق سینتول ابتلا به آن‌ها بین ورزشکاران خیلی رایج است و اگر به آن اهمیت داده نشود، ممکن است آسیب جدی به بدن زده و حتی باعث قطع اعضای آسیب دیده شود.

 

آسیب‌های قلبی و ریوی 

مواد تشکیل دهنده سینتول، خیلی وقت‌ها داخل رگ و شریانات تزریق می‌شوند. این باعث می‌شود که درون بدن حرکت کنند و خیلی اوقات هم با رسوب در رگ‌ها، باعث انسداد شریانات خونی شوند و از رسیدن جریان خون به ریه و قلب، جلوگیری کنند. همین مسئله باعث می‌شود کسانی که سینتول تزریق کرده‌اند، درگیر حمله‌های عصبی، ریوی، قلبی و حتی سکته‌های خطرناک شوند.

 

خلاصه کلام

درست است که داشتن اندام جذاب و زیبا از آرزو‌های خیلی بدنسازان و ورزشکاران این رشته است، امّا هیچ زیبایی و جذابیتی بدون زحمت و پرهیز از خیلی کار‌ها بدست نمی‌آید.

راه‌های میانبری که این وسط هستند، بیشتر از اینکه به شما برای رسیدن به زیبایی اندام کمک کنند، به شما آسیب می‌زنند و خیلی وقت‌ها خطراتی می‌کنند که عوارضش حتی جان افراد را تهدید می‌کند.

شما بگین ببینم تجربه تزریق سینتول داشتین یا به فکرش بودین؟