نرگس سیفی | مربی فیتنس

فیتنس  ∙  تناسب اندام  ∙  مربی

چطور بر ناامیدی از زندگی و آینده غلبه کنیم؟

چطور بر ناامیدی از زندگی و آینده غلبه کنیم؟

ناامیدی حس وحشتناکی است که می‌تواند باعث نابودی زندگی آدم‌ها شود. شاید جمله خوبی برای شروع مقدمه حرف‌هایم انتخاب نکرده باشم، امّا واقعیت این است که همان طور که امید باعث نجات می‌شود، ناامیدی هم بهترین راه حل برای نابودی خواهد بود.

فشار اقتصادی، هیجانات روزمره، اخبار و حوادث تلخ، بمباران مطبوعاتی و خیلی چیزهای دیگری که هر روز می‌بینیم و می‌شنویم، می‌تواند بی انگیزگی و نا امیدی را در ذهن بوجود آورده و رشد دهد؛ پس ادامه این وضعیت اصلا نتایج خوبی برایتان نخواهد داشت. 

ترس از آینده و اتفاقاتی که ممکن است بیوفتد، ذهن خیلی‌ها را درگیر این مسئله می‌کند که چطور بر ناامیدی از زندگی و آینده غلبه کنیم بدون این که نگران شکست باشیم؟ من پیشنهاداتی دارم که دوست دارم آنها را با شما هم درمیان بگذارم تا اگر به نظرتان منطقی و مناسب بودند، بتوانید به عنوان راه حل از آن‌ها استفاده کنید.

 

چه چیزهایی باعث ناامیدی در افراد می‌شود؟ 

غلبه بر ناامیدی احتیاج به شناخت درست آن دارد. تا وقتی ندانید ناامیدی از کجا می‌آید و چطور می‌شود که همه ذهن و فکرتان را درگیر می‌کند، نمی‌توانید آن را از بین ببرید.  ناامیدی نتیجه همه احساسات منفی است که شما نسبت به خود، شرایط کار، زندگی، اطرافیان، آینده و هر چیزی که مربوط به خودتان می‌شود دارید. 

فشارهای عصبی، استرس شدید  و امواج منفی مختلفی که در طول زندگی‌تان تجربه می‌کنید، دلایل اصلی بوجود آمدن احساس ناامیدی در شما هستند. خیلی اتفاقات هست که می‌توانند احساس ناامیدیتان را شدیدتر و بیشتر کنند.

مثلا شما همه توانتان را برای به نتیجه رساندن یک پروژه یا کاری می‌گذارید و دقیقا در لحظه‌ای که منتظر به نتیجه رسیدن آن هستید، همه چیز بهم می‌ریزد. اگر این اتفاق یکبار بیوفتد شاید خیلی باعث ناامیدیتان نشود، اما تکرار چند باره آن دقیقا همان شروع ناامیدی از کار و آینده است. تنها چیزی که شما احتیاج دارید این است که یاد بگیرید چطور از شروع ناامیدی و قوی‌تر شدن آن جلوگیری کنید. شما قدرت زیادی دارید و از پسش برمیایید. به من اعتماد کنید، اگر فقط چند کار ساده راه انجام دهید خودتان متوجه می‌شوید که از بین بردن ناامیدی چقدر می‌تواند راحت و لذت بخش باشد.

 

غلبه به ناامیدی، اولش یکم سخته و ممکنه کمی اذیتتون کنه اما اگه کم نیارین و بتونین تحمل کنید، خیلی راحت میتونین از پسش بربیاین. کافیه راهشو بلد باشین و به معجزه امید، ایمان داشته باشین.

 

 

چطور از زندگی و آینده ناامید نباشیم؟

وقتی که ناامیدی شما را درگیر می‌کند و در وجودتان ریشه می‌زند، می‌تواند آنقدر قدرتمند باشد که دور از جان شما را از پا دربیاورد. نمی‌خواهم شما را بترسانم، فقط می‌خواهم متوجه شوید که ناامیدی چقدر می‌تواند خطرناک و تاثیر گذار باشد. برای این که امیدتان را از دست ندهید و بتوانید از پس نگرانی‌های زندگی و آینده خود بربیایید، این کارها را انجام دهید:

 

به خودتان اهمیت بدهید

غرق شدن در ناامیدی و درگیر شدن با احساسات منفی، اثرات بدی روی شخصیت و زندگی شما دارد. اولین کار برای نجات پیدا کردن از این وضعیت، اهمیت و احترام به خودتان است. شما می‌توانید برنامه‌های مختلفی برای خود بچینید، ورزش کنید، با دوستانتان قرار ملاقات بگذارید، مدیتیشن کنید و فعالیت‌هایی از این قبیل.

همه این کارهای ساده، شما را متوجه این مسئله می‌کند که چقدر ارزشمند هستید و باید قدر خودتان را بدانید، زندگی اتفاقات تلخ و شیرین زیادی دارد، دوام آوردن در این شرایط احتیاج به یک آدم قوی دارد و شما هم باید قوی بوده و هوای خودتان را داشته باشید.

 


پست اینستاگرام: تاثیر مدیتیشن بر افسردگی

 

 

به اهدافتان فکر کنید

همه آدم‌ها در زندگی‌شان هدفی دارند که برای رسیدن به آن خیلی تلاش می‌کنند. این هدف هر چیزی می‌تواند باشد و از خرید یک وسیله یا خانه گرفته تا رسیدن به موقعیت شغلی و اجتماعی خاص.

اهداف هر چقدر بزرگتر باشند، راه‌های سخت‌تر و طولانی‌تری دارند. سختی این راه‌ها ممکن است باعث شود که شما خسته یا ناامید شوید و من هم کاملا به شما حق می‌دهم. دقیقا همان موقع که فکر می‌کنید کم آورده‌اید و دیگر توان ادامه دادن ندارید، باید به هدفی که دارید فکر کنید.

به این که چقدر تلاش کرده‌اید تا حداقل بتوانید به آنجایی که می‌خواهید برسید. به این که اگر بیخیال شوید، قرار است بعدش چکار کنید و خیلی چیزهای دیگر. فکر کردن به همه این‌ها باعث می‌شود که درصد درگیر شدن با ناامیدی در شما کمتر شود و کمی انگیزه برای ادامه راهتان داشته باشید.

 

 

از دستش نده: افزایش انگیزه زندگی با 9 راه ساده امّا تاثیرگذار!

 

 

روی مشکلات تمرکز نکنید

از ویژگی‌های قرار گرفتن در شرایط سخت، کم شدن انگیزه و افزایش تمرکز روی مشکلات است. یعنی وقتی شما با امواج زیادی از افکار منفی و مشکلات مختلف روبرو می‌شوید، ناخودآگاه فکرتان سمت مشکلات و نقطه‌هایی که دارید می‌رود و در نتیجه شروع به سرزنش کردن خود یا اطرافیانتان می‌کنید که این کار اشتباه است!

 وقتی تمام وقتتان را صرف تمرکز روی اشتباهاتتان می‌کنید، فرصت فکر کردن و حل مشکل را از خود می‌گیرید  و همین مسئله دلیل از دست رفتن موقعیت‌های طلایی و راه حل‌های خلاصی از گرفتاری می‌شود. پس برای نجات از ناامیدی، باید دست از فکر کردن به آن و مشکلاتی که دارید، بردارید.

 

از اخبار منفی فاصله بگیرید

خبرها تاثیرات زیادی در روحیه افراد دارند. همانطور که یک خبر مثبت روحیه‌تان را تقویت می‌کند، یک خبر بد هم می‌تواند باعث ناامیدی و غمگین شدن شما شود. وقتی که شما غرق اخبار منفی دوروبرتان شوید، این احساس ناامیدی در شما شدت بیشتری می‌گیرد. من نمی‌گویم که نسبت به اتفاقات دوروبرتان بی تفاوت باشید، اما خودتان را بیش از حد درگیر آن‌ها نکنید، اینطوری حتی می‌توانید تصمیم‌گیری بهتر و قضاوت درست‌تری هم داشته باشید.

 

روابطتان را بهتر و گسترده‌تر کنید

ناامیدی می‌تواند نتیجه فردگرایی و گوشه نشینی هم باشد. وقتی خودتان را غرق تنهایی کنید، راه را برای هجوم انواع فکرها باز می‌کنید. این فکرها وقتی تکرار می‌شوند، می‌توانند تبدیل به یک سردرگمی بزرگ شوند که باز برطرف کردنش کار حضرت فیل است. پس برای نیوفتادن در تله ناامیدی و تنهایی بهتر است با اطرافیان و افراد مختلف ارتباط برقرار کنید. 

شما در همین ارتباطات می‌توانید آدم‌های موفق زیادی را ملاقات کرده و از تجربه‌های آن‌ها در مسیر هدفی که دارید استفاده کنید. خیلی وقت‌ها همین تجربه‌ها می‌توانند جواب سوال‌های شما در مشکلاتتان باشند و از تکرار خیلی از اشتباهات جلوگیری کنند.

 

 

از دستش نده: 21 فیلمی که همۀ خانم‌ها باید ببینند!

 

 

مثبت فکر کنید

مثبت اندیشی یکی از بهترین راه حل‌های غلبه بر ناامیدی است. این که شما بتوانید در شرایط منفی و سخت، افکارتان را کنترل کنید و انرژی‌های مثبت را به خود جذب کنید، مثل یک دوپینگ برای شما به حساب می‌آید. با افکار مثبتی که دارید به جنگ ناامیدی‌ها می‌روید و خودتان را از شر احساسات بد آن حفظ می‌کنید.

منظورم از فکر مثبت، روانشناسی زرد یا دلداری دادن‌های بی نتیجه نیست. این فکرها می‌تواند مثل این باشد که شما به خود بگویید راه زیادی را آمده‌ام تا به همین جایی که هستم برسم، اگر صبر کنم و به راه حل‌هایی که دارم خوب فکر کنم، می‌توانم خودم را از این شرایط نجات دهم و این ناامیدی‌ها را همین جا تمام کنم.

 

به موفقیت‌هایی که در گذشته داشتید فکر کنید

شاید در شرایط الان ناراحت و ناامید باشید، اما همیشه که این طوری نبوده است. بالاخره شما هم موفقیت‌هایی داشته‌اید که فکر کردن به آنها می‌تواند دلگرمتان کند. هر اتفاقی هر چقدر هم کوچک باشد، می‌تواند مثل یک انگیزه برای ادامه راهتان به حساب بیاید.

این موفقیت‌ها نتیجه زحمات و دلسوزی‌های خودتان هستند. وقتی یکبار توانسته‌اید، پس باز هم می‌توانید، تازه این دفعه تجربه بیشتر و ایده‌های جدیدتری هم دارید، پس می‌توانید شرایط بهتر و موفقیت‌های بیشتری را به وجود بیاورید.

 

انتظاراتتان را مدیریت کنید

بعضی اوقات خیلی از سرخوردگی‌ها و ناامیدی‌ها، نتیجه انتظارات بیش از حدی است که از خودتان دارید. شما باید یک برنامه ریزی درست از کارهایتان داشته باشید و طبق منابعی که دارید برای خودتان هدف گذاری کنید. بلند پروازی بیش از حد وقتی طولانی شود، ممکن است دلیل بوجود آمدن مشکلات زیادی هم شود؛ مهم ترینشان هم این است که شما فکر می‌کنید از ناتوانی یا خدایی نکرده بی‌عرزگی خودتان است که نمی‌توانید به چیزی که می‌خواهید برسید. درواقع شما بیشتر از چیزی که دارید انتظار دارید و هرکس دیگری هم غیر از شما باشد، همین اتفاق برایش می‌افتد.

 


پیشنهاد فیلم: پیشنهاد می‌کنم فیلم رستگاری در شائوشنگ را حتماً ببینید

 

 

تاثیرات منفی ناامیدی

ناامیدی احساس منفی خطرناکی است که ادامه آن می‌تواند نتایج خیلی بدی برای شما و زندگی‌تان داشته باشد. حتی باعث می‌شود، اطرافیانتان هم از این شرایط ضربه بخورند و باعث آزار و اذیتشان شود. شخص ناامید زندگی را برای خودش تمام شده می‌داند و چون به این شرایط رسیده است، پس تلاشی هم برای بهتر شدن نمی‌کند. چون اعتقاد دارد که این کار هیچ فایده‌ای نداشته و وقت تلف کردن است.  پس باید با روش‌های درست از ریشه زدن ناامیدی در وجودتان جلوگیری کنید.  اگر راه حلی برای خلاص شدن از ناامیدی پیدا نکنید، ممکن است با مشکلاتی شبیه به این‌ها روبرو شوید:

  • پرخاشگری
  • بی حوصلگی
  • بی انگیزگی
  • کسالت
  • پرخوری عصبی 
  • کاهش اعتماد بنفس
  • افزایش احتمال خودکشی
  • خودخوری
  • ترس و اضطراب زیاد
  • رکود و عدم تلاش برای بهتر شدن شرایط

 

خلاصه مطلب 

ناامیدی می‌تواند بزرگترین مانعی باشد که ممکن است شما در راه رسیدن به اهدافتان با آن روبرو شوید. این موضوع شاید در ظاهر ساده باشد اما اگر نسبت به آن بی‌توجه باشید و هر چه زودتر به ناامیدی خود غلبه نکنید، کم‌کم باعث قوی‌تر شدن اثرات منفی و ضعیف‌تر شدن تحمل و میزان موفقیتتان می‌شوید.