نرگس سیفی | مربی فیتنس

فیتنس  ∙  تناسب اندام  ∙  مربی

افزایش انگیزه زندگی با 9 راه ساده امّا تاثیرگذار!

افزایش انگیزه زندگی با 9 قدم ساده امّا تاثیرگذار!

من معتقدم که انگیزه داشتن در زندگی، تاثیر زیادی در رسیدن به موفقیت دارد. زندگی همۀ ما پر از بالا و پایین‌هایی است که باعث می‌شوند بعضی وقت‌ها کم بیاوریم و احساس خستگی کنیم. اگر قرار باشد هر جا که کم آوردید بیخیال شوید و حرکتی نکنید، که دیگر خبری از پیشرفت و موفقیت نخواهد بود؛ قبول دارید؟

انگیزه برای زندگی، مثل انرژی‌زا برای بدن است. اگر می‌خواهید با سرعت بیشتر و مناسب‌تری به اهدافی که مشخص کرده‌اید، برسید، حتماً به انگیزه در زندگی احتیاج پیدا می‌کنید. پس اگر می‌خواهید تغییری در زندگی‌تان ایجاد کنید، اول باید خودتان را برای آن تغییر آماده کنید. صحبت دربارۀ چند راهکار برای افزایش انگیزه زندگی، به شما کمک می‌کند راه درست‌تر را انتخاب کنید و نتیجه بهتری بگیرید.

اول از همه؛ معنی واقعی انگیزه چی هست؟

 رفتاری که برای حفظ و رسیدن به اهداف از خودتان نشان می‌دهید، اسمَش همان انگیزه است. درواقع انگیزه، محرکه‌ای برای کار‌های شما است.  شما برای لاغر شدن، ادامه تحصیل، تغییر شغل و خیلی کار‌های دیگر، به انگیزه نیاز دارید.

انگیزه، رفتار‌های بیولوژیکی، عاطفی و اجتماعی ما را شامل می‌شود و رفتار‌های آن‌ها را فعال می‌کند؛ بنابراین داشتن انگیزه زندگی به اندازه هوایی که تنفس می‌کنید، برای ادامه مسیر مهم است. انگیزه‌ها اکثراً قابل دیدن نیستند، یعنی احتمالش خیلی کم است که شما از حرکات یک شخص متوجه میزان انگیزه او شوید. امّا از تلاش و پیگیری که در راه رسیدن به هدفش از خود نشان می‌دهد، می‌توانید متوجه داشتن انگیزه او در زندگی‌تان شوید.

 

 

انگیزه انواع مختلفی داره و همه آدما برای شروع هر کاری بهش احتیاج دارن. انگیزه همون چیزیه که معنی هدف شما رو تعیین میکنه. اگه قرار لاغر بشی و هدفت تناسب اندامه، انگیزت میشه توجه بقیه و امتحان کردن تیپای مختلف. برای همین حتی اگه هدفم نداشته باشین، انگیزه هم حکم محرکو براتون داره و هم نقش هدفو توی زندگیتون بازی میکنه!

 

 

چرا داشتن انگیزه در زندگی مهم است؟ 

فکر می‌کنم جواب این سوال بعد از توضیحاتی که دادم، تقریباً واضح و مشخص است؛ انگیزه تحت هر شرایطی برای انجام هر کاری لازم است. حتی اگر مدت انجام آن کار کم و زحمت انجام آن هم زیاد نباشد، باز هم نمی‌شود آن را بدون نتیجه به نتیجه رساند.

پس داشتن انگیزۀ زندگی برای این مهم است چون:

 • هدف‌هایی را برای شما مشخص می‌کند که می‌توانید برای رسیدن به آن‌ها تلاش کنید؛
 • کمک می‌کند تا مشکلاتتان بهتر حل شود؛
 • باعث می‌شود عادت‌های قدیمی‌تان را عوض کنید؛
 • این توان را به شما می‌دهد که بتوانید با چالش‌های مختلفی کنار بیایید؛
 • شما را از درگیر شدن با مشکلاتی مثل افسردگی در امان نگه می‌دارد؛
 • و کارهایتان را منظم‌تر و مدیریت شده‌تر انجام می‌دهید.

 


پیشنهاد کتاب: پیشنهاد می‌کنم حتماً کتاب انسان در جستجوی معنا از ویکتور فرانکل را بخوانید.

 

 

برای افزایش انگیزه در زندگی باید چکار کرد؟ 

همۀ ما حداقل انگیزه لازم را برای ادامه زندگی داریم؛ امّا این مقدار کم کافی نیست و ممکن است به اندازه‌ای که می‌خواهید، باعث پیشرفت و حرکتتان نشوید. پس باید سراغ انجام کار‌هایی بروید که این انگیزه را افزایش می‌دهد و سرعت رشدتان را بیشتر می‌کند. خّب این راهکار‌ها دقیقاً شامل چه چیز‌هایی می‌شوند؟

 

1) مشوق‌ها را دست کم نگیرید 

مشوق می‌تواند هر چیزی باشد. مثلاً کاری که بتواند حالتان را بهتر کند و باعث لذت بردن شما از انجام آن شود، یک‌جور مشوق به حساب می‌آید. اگر قرار است چند روز پشت سر هم کار کنید تا به موقعیتی که در نظر گرفته‌اید نزدیک‌تر شوید، بعضی اوقات مابین آن حتماً به خودتان استراحت دهید.

به عنوان مثال، اگر سینما رفتن یا غذا خوردن در رستوران حالتان را بهتر می‌کند، از آن به عنوان مشوق خودتان استفاده کنید. البته حسابی حواستان باشد که زیاده‌روی نکنید! اگر این کار برای شما تبدیل به عادت شود، دیگر آن قدری که باید شما را به وجد نمی‌آورد و نتیجه عکس می‌دهد.

 

 

از دستش نده: 6 راز مهم که برای داشتن زندگی شاد باید بدانید!

 

 

2) خودتان را به چالش بکشید 

وقتی خودتان را درگیر چالش‌های مختلفی کنید، متوجه می‌شوید که چه توانایی‌هایی دارید و چقدر می‌توانید از پس شرایط مختلف بربیایید. چالش‌هایی که می‌خواهید انجام دهید را از کار‌های ساده شروع کنید.  عادت‌های قدیمی‌تان  را تغییر دهید، صبح کمی زودتر از رختخواب بلند شوید و همیشه خودتان را از موقعیتی که در آن قرار دارید، جلوتر بدانید. راستی، بد نیست اگر می‌توانید، در مسابقات مختلف ثبت نام کنید و استعدادهایتان را بهتر بشناسید.

 

3) برای موفقیت خیال پردازی نکنید

شاید شنیده باشید که تجسم موفقیت، می‌تواند راه حل خوبی برای افزایش انگیزه باشد، اما بد نیست این را هم بدانید که بیشتر اوقات، چنین کاری ممکن است نتیجه عکس داشته باشد. وقتی که شما مدام خودتان را در شرایطی تصور می‌کنید که به موفقیت کامل رسیده‌اید و هدفتان را به دست آورده‌اید، درگیر یک‌جور آرامش و خیال پردازی کاذب می‌شوید و دیگر تلاشی برای رسیدن به این هدفی که در نظر دارید، نمی‌کنید.

نتیجه‌اش این می‌شود که کم‌کم انگیزه‌تان را از دست می‌دهید؛ چرا؟ چون در آن زمانی که تعیین کرده‌اید، به هدفتان نرسیده‌اید و احساس و شکست و پوچی می‌کنید. این خوب است که با اعتماد به نفس جلو بروید و همیشه حواستان به هدفی که دارید، باشد، امّا  طوری رفتار نکنید که توهم رسیدن به آرزو‌ها جای خود آرزوها را بگیرد. 

 

4) از مسیر لذت ببرید

تا حالا به این فکر کرده‌اید که مسافرت‌هایی که در طول مسیر در آن‌ها خوش‌گذارنی می‌کنید، خاطره انگیز و لذت بخش‌تر از مسافرت‌هایی است که فقط راه را طی می‌کنید تا به مقصد برسید؟

دقیقاً مسیرهای دیگر زندگی هم همینطور است. این که شما همه توجهتان را روی هدفی که دارید متمرکز کنید، باعث می‌شود که در طول راه رسیدن به این هدف خسته شوید و انگیزه زندگی را از دست بدهید.

شما در طول رسیدن به هدفی که دارید، قطعاً با موارد، موانع و مشکلات زیادی روبرو می‌شوید؛ بعضی وقت‌ها اتفاقات خوبی برایتان می‌افتد و بعضی اوقات هم با شکست مواجه می‌شوید. در چنین شرایطی اگر فقط روی رسیدن به هدف تمرکز کرده باشید شرط می‌بندم که روحیه‌تان را می‌بازید. ولی اگر از خوشی‌ها و سختی‌های این مسیر تجربه کسب کنید و راه حل‌های معقولی را انتخاب کنید، نه تنها نتیجه بهتری بدست می‌آورید، بلکه انگیزه زندگی‌تان هم افزایش پیدا می‌کند.

 

 

از دستش نده: بهترین ورزش‌ها برای کاهش استرس و اضطراب

 

 

5) پیشرفت‌هایتان را مرور کنید 

به نظر من، مرور کردن موفقیت‌ها، تاثیر زیادی روی افزایش انگیزه زندگی دارد. وقتی هر از گاهی با خودتان خلوت کنید و غرق این شوید که از کجا به کجا رسیده‌اید و در طول تلاشی که داشته‌اید، چه موقعیت‌ها و پیشرفت‌هایی را به دست آورده‌اید، مطمئن باشید که انگیزه‌تان افزایش پیدا می‌کند. پیشرفت‌های شما هر چقدر هم ساده و کم باشند، باز هم می‌توانند تاثیری که لازم است را بگذارند و سرعتتان برای رسیدن به هدفی که دارید را افزایش دهند.

 

6) اهداف جدید مشخص کنید 

اصلاً هیچ توقفی نداشته باشید؛ شما می‌توانید کمی به خودتان استراحت دهید، ولی نه اینکه کاملاً بیخیال چیزی شوید. قرار نیست وقتی به هدفی که می‌خواستید، رسیدید، دیگر کاری برای انجام دادن نداشته باشید. دنیای آدم‌ها پر از  هدف‌های مختلف  است. همه ما در دوره‌های خاصی از زندگی هدف‌هایی داریم که رسیدن به آن‌ها می‌توانند انگیزه‌های خوبی برای ما باشند. پس وقتی مثلاً لاغر شدید و به هدفی که می‌خواستید رسیدید، سراغ کار دیگری که دوست داشتید بعد از لاغری به آن دست پیدا کنید، بروید. نه اینکه فکر کنید همه چیز تمام هست و باید تا مدت‌ها بی هدف باشید.

 

7) روال را رعایت کنید 

هر هدفی هر چقدر هم ساده باشد، نیاز به یک دوره و زمان مشخصی برای دسترسی دارد. داشتن زمان‌بندی مناسب برای رسیدن به هدف، می‌تواند محرکه و انگیزه مناسبی برای زندگی باشد. اگر یک برنامه مناسب و هدف گذاری منطقی برای خودتان داشته باشید، سرعت رسیدن به هدفتان بیشتر می‌شود. به همین دلیل، توصیه می‌کنم هیچ وقت نه برای رسیدن به هدفی عجول باشید و نه بی خیال؛ یک برنامه‌ریزی مناسب که داشته باشید، خیلی بهتر می‌توانید نتیجه بگیرید. 

 

 

از دستش نده: تاثیر و فواید خواب روی کیفیت زندگی

 

 

8) ورزش را فراموش نکنید

انجام منظم تمرینات ورزشی، روحیۀ شما را تقویت می‌کند. وقتی که با یک روحیه مثبت و انرژی بالا در راه رسیدن به هدف‌هایتان قدم می‌گذارید، انگیزۀ بیشتری پیدا می‌کنید. در نتیجه پیشرفت‌های زیادی را تجربه می‌کنید و با مشکلات و اشتباهات کمتری روبرو می‌شوید.

ورزش کردن خیلی هم وقت شما را نمی‌گیرد؛ یک پیاده روی ساده، دویدن یا حتی 10 دقیقه نرمش در طول روز تاثیر خوبی در روحیه‌تان دارد و انگیزه‌تان را به‌طور قابل توجهی افزایش می‌دهد. علاوه‌براین، تمرکزتان هم با انجام ورزش افزایش پیدا می‌کند؛ بنابراین می‌توانید تصمیمات بهتری بگیرید و منطقی‌تر عمل کنید.

 


پست اینستاگرام: تاثیر ورزش بر عملکرد مغز

 

 

 9) با افراد مثبت ارتباط برقرار کنید 

بنظرم برخورد با افرادی که شما را تشویق به حفظ روحیه و انگیزه بیشتر می‌کنند، یکی از راه‌حل‌های افزایش انگیزه زندگی است. دقیقاً همانطور که اشخاص سرخورده و کسانی که انرژی منفی دارند، می‌توانند شما را از رسیدن به هدف‌هایتان دور کنند، کسانی که سرشار از انرژی مثبت هستند هم، می‌توانند بر عکس این موضوع تاثیر بگذارند و انگیزه و انرژی‌تان را در طول زندگی افزایش دهند.

 

نداشتن انگیزه کافی چه مشکلاتی برایمان دارد؟ 

شاید فکر کنید که قرار نیست همه در زندگی خودشان انگیزه داشته باشند و یا تلاشی برای انجام کارهایشان از خود نشان دهند، ولی بهتر است بدانید که این موضوع اصلاً درست نیست و بی‌انگیزگی در زندگی، می‌تواند مشکلات زیادی را برای همه ما به وجود بیاورد. مشکلاتی مثل:

 • کسالت
 • بی نظمی
 • نداشتن مدیریت مناسب در کارها
 • عدم پیشرفت
 • ابتلا به بیماری‌های مختلف جسمی و روحی
 • ایجاد مشکلات کاری، خانوادگی و اجتماعی

 

خلاصه مطلب 

داشتن هر پیشرفتی در زندگی، علاوه‌بر تلاش و هدف، احتیاج به داشتن انگیزه کافی دارد. راهکار‌های زیادی وجود دارد که بتوانید با استفاده از آن‌ها انگیزه زندگی‌تان را افزایش دهید و پیشرفت‌های بیشتری را تجربه کنید. اگر به این موضوع اهمیت ندهید، به احتمال خیلی زیاد درگیر مشکلاتی می شوید که حل کردنشان اصلاً به این سادگی‌ها نیست.

شما نظرتون چیه؟ فکر می‌کنین چقدر انگیزه در زندگی مهمه؟