نرگس سیفی | مربی فیتنس

فیتنس  ∙  تناسب اندام  ∙  مربی

انگیزه ورزش کردن را با این راهکارها، چند برابر کنید

انگیزه ورزش کردن را با این راهکارها، چند برابر کنید

هر آدمی برای شروع هر کاری احتیاج به انگیزه دارد. به‌نظر من، انگیزه داشتن به شما کمک می‌کند که هدف درستی برای خودتان تعیین کنید و همه سعی‌تان را بکنید تا به این هدف برسید.  ورزش کردن یکی از کارهایی است که بیشتر از هر چیزی احتیاج به انگیزه دارد. 

به‌دست آوردن انگیزه ورزش کردن، فقط با یکی دوتا کار ممکن نیست! حتی اگر قصد شما از ورزش کردن فقط لاغر شدن باشد هم خودش یک‌جور انگیزه محسوب می‌شود. هر چقدر انگیزه‌ای که دارید قوی‌تر باشد، رسیدن به هدفتان سریع‌تر می‌شود و نتیجه‌ای که بدست می‌آورید هم بهتر خواهد بود.

در این مقاله می‌خواهم چند روش را به شما معرفی کنم که بتوانید انگیزه ورزش کردن را با این کار‌ها چند برابر کنید. ⚡

 

چرا ورزش کردن احتیاج به انگیزه دارد؟ 

ورزش کردن، احتیاج به زمان و تمرین زیادی دارد. تمریناتی که برای ورزش انجام می‌دهید، باید مرتب و در زمان های مشخصی انجام شود. اگر ورزشی که انتخاب می‌کنید را بدون انگیزه شروع کنید، خیلی زود از آن خسته می‌شوید و مطمئنم نمی‌توانید ادامه‌اش دهید.

یکی از مهم‌ترین چیزهایی که برای شروع یک ورزش مناسب به آن احتیاج دارید، انگیزه برای ورزش کردن است. انگیزه ورزش کردن می‌تواند هر چیزی باشد؛ لاغری شکم و پهلو، کاهش وزن، کم کردن میزان چربی و کربوهیدرات برای کاهش خطرات بیماری‌های قلبی و عروقی، زیبایی و تناسب اندام و داشتن آمادگی جسمانی برای مسابقات و دوره‌های ورزشی، همه و همه نمونه‌هایی از انواع انگیزه‌های ورزشی هستند که بخاطر آن‌ها هم که شده، باید سراغ ورزش و تمرینات ورزشی بروید.

 

انگیزه ورزش کردن به چه عواملی بستگی دارد؟ 

پیدا کردن انگیزه برای ورزش کردن به یکسری موارد بستگی دارد. اگر بخواهم خیلی ساده و راحت برایتان توضیح دهم، انگیزه ورزش کردن می‌تواند درونی و محیطی باشد.

 انگیزه‌های درونی ورزش، همان انگیزه‌هایی هستند که خودتان برای خودتان تعیین می‌کنید. هدف و اراده‌ای که برای شروع ورزش دارید، یک انگیزه درونی است؛  یعنی انگیزه‌ای است که خودتان باعث به وجود آمدنش می‌شوید. وزنی که می‌خواهید کم کنید و یا تناسب اندامی که می‌خواهید به آن برسید هم به همین شکل است.

و امّا  انگیزه های محیطی، موضوعاتی هستند که اراده شما را برای شروع ورزش چند برابر می‌کنند. این موارد به شما کمک می‌کند تا بتوانید ورزشتان را منظم‌تر و مصمم‌تر انجام دهید.  انگیزه‌های محیطی لازم نیست که همیشه وجود داشته باشند، امّا وجود آن‌ها یک‌جورایی تشویق برای ادامه ورزش‌تان می‌شوند.

 

روحیه و انگیزه ورزش
اگه بتونین روحیتونو قوی کنین و خودتونو برای شروع یه ورزش توپ آماده کنین، نصف راهو رفتین و اگه بتونین دور و بر خودتون رو هم برای رسیدن به انگیزه و هدفی که می‌خواین برسین آماده کنین هم بقیه راهو کامل کردین. حالا دیگه شما به ورزشکار با انگیزه تبدیل شدین که چیزی نمیتونه مانع ورزش کردنش بشه!

 

روش‌های افزایش انگیزه ورزش کردن: درونی 

همان‌طور که گفتم یکسری انگیزه‌ها برای شروع ورزش هستند که به خود شما بستگی دارند و حتی به نزدیک‌ترین آدم‌های زندگی‌تان هم مربوط نمی‌شود. راهکار‌هایی که به کمک آن‌ها خودتان می‌توانید انگیزه ورزش کردن را چند برابر کنید، همان روش‌هایی هستند که این پایین گفته‌ام:

 

1. برای خودتان هدف تعیین کنید 

هدفی که برای خودتان تعیین می‌کنید، می‌تواند همان انگیزه‌ای باشد که قرار است به‌خاطر آن ورزش کردنتان را شروع کنید و مراحل آن را هر روز انجام دهید. پس سعی کنید هدف ورزش کردنتان به واقعیت نزدیک‌تر باشد. در غیر اینصورت، مطمئنم که کم کم از تلاش کردن و به نتیجه نرسیدن خسته می‌شوید و خیلی سخت دوباره روحیه ورزش کردن در شما شکل می‌گیرد.

مثلاً شما مشخص می‌کنید که قرار است در یک ماه چه مقدار مشخصی از وزنتان را کم کنید. اگر بار اولتان باشد که می‌خواهید با ورزش کردن این‌ کار را انجام دهید، احتمالاً کمی اذیت شوید؛ پس بهتر است مقدار وزنی که می‌خواهید در یک هفته کم کنید، منطقی و در حد دو - سه کیلو باشد.

 

2. برنامه منظمی برای تمریناتتان بچینید 

ممکن است به نتیجه رسیدن ورزش‌هایی که می‌خواهید شروع کنید کمی طول بکشد، پس بهتر است یک برنامه‌ریزی دقیق و منظم برای تمرینات ورزشی‌تان داشته باشید. وقتی از روی اصول و برنامه‌ریزی ورزش کنید، اعتماد به نفستان بیشتر می شود که این مسئله می‌تواند به تنهایی باعث شود تا به نتایج بهتری برسید.

 

3. نسبت به اهدافتان تعهد داشته باشید 

وقتی هدف‌گذاری می‌کنید و نقطه‌ای برای شروع ورزش‌تان مشخص می‌کنید، باید به این هدف و چالش‌هایش هم متعهد باشید. اگر هدفتان از شروع ورزش را مشخص کنید اما تلاشی برای رسیدن به آن نداشته باشید و هِی با خودتان زمزمه کنید که حال ورزش کردن ندارم، نه تنها کاری از پیش نمی‌برید، بلکه به‌راحتی انگیزه‌ای که برای ورزش کردن دارید را از دست می‌دهید.

 

4. به خودتان امید بدهید

باور کنید انگیزه و امید وقتی در کنار هم باشند، خیلی برای رسیدن به نتیجه‌ای که می‌خواهید، کمکتان می‌کنند. وقتی مدت زمانی که برای ورزش کردن مشخص کرده‌اید کمی طول بکشد، ممکن است خسته شوید و فکر کنید دیگر نمی‌توانید به چیزی که می‌خواهید برسید. امّا امید به رسیدن به هدفی که در ذهنتان مشخص کرده‌اید، باعث می‌شود که ورزشتان را با انگیزه بیشتری انجام دهید.

 

5. ورزشتان را به طور منظم انجام دهید 

وقتی که در انجام تمریناتتان منظم باشید و نظم لازم را رعایت کنید، هم این مسئله را به خودتان تلقین می‌کنید که ورزشی که انجام می‌دهید اهمیت زیادی دارد، و هم اینکه کم‌کم خودتان را به ورزش کردن در زمان مشخصی از روز عادت می‌دهید.

داشتن نظم در ورزش‌های روزمره به شما کمک می‌کند که خودتان را مجبور کنید تا تمرینات ورزشی لازم را انجام دهید. این اجباری که می‌گویم یعنی طوری که حتی اگر حوصله انجامش را نداشته باشید و یا بخواهید کار دیگری به جای ورزش بکنید، نظرتان را عوض کنید و بروید سراغِ ورزش. این کار نه تنها انگیزه ورزش کردن‌تان را زیاد می‌کند، بلکه سرعت رسیدن به نتیجه‌ای که می‌خواهید را بیشتر خواهد کرد.

 

روش‌های افزایش انگیزه ورزش کردن: محیطی

فرض کنید خودتان را برای شروع یک تمرین ورزشی درست و حسابی آماده کرده‌اید و هر چیزی که مربوط به خودتان بوده است را کامل انجام داده‌اید. به نظرتان همین کافی است؟

درست است که اصل قضیه خود شما هستید و همین که اراده داشته‌اید و هدفی را برای خودتان انتخاب کردید، بزرگترین حرکت را انجام داده‌اید؛ امّا یکسری موارد به شما بستگی ندارد ولی می‌تواند روی انگیزه‌تان در ورزش کردن تاثیر بگذارد.

من چند تایی از عوامل محیطی موثر در ورزش کردن را به شما معرفی می‌کنم:

 

1.  به همراه دوستانتان ورزش کنید 

وقتی تصمیم به ورزش کردن می‌گیرید، خیلی خوب می‌شود اگر دوستتان را هم کنارتان داشته باشید. داشتن یک دوست خوب در تمرینات ورزشی‌تان، باعث می‌شود تا وقت‌هایی که حوصله ندارید، به‌خاطر دوستتان هم که شده تمریناتتان را از دست ندهید.

 

2. سراغ جمع های شاد و پر انرژی بروید 

بودن در کنار آدم‌های شاد و پُر انرژی، حالتان را خوب و انگیزه‌تان را برای ورزش کردن چند برابر می‌کند. وقتی شما در جمع انسان‌هایی باشید که پرانرژی و شاد هستند، سعی می‌کنید که خودتان را شبیه به آن‌ها کنید و همین راه‌حلی است برای افزایش انگیزه ورزش کردن در شما.

 


از دستش نده: حرکات ترکیبی چربی سوز

 

 

3. سعی کنید برای ورزش کردن به باشگاه بروید

قرار گرفتن در هر محیطی، باعث می‌شود که شما خودتان را به آدم‌های همان محیط نزدیک کنید. ورزش کردن در باشگاه می‌تواند تاثیر زیادی در روحیه و انگیزه ورزش کردن شما داشته باشد؛ چون وقتی در باشگاه حضور دارید، مجبور به ورزش کردن هستید و نمی‌توانید با تنبلی یا بی حوصلگی از زیر کار در بروید.

از طرفی هم وقتی کسانی را می‌بینید که قبل از شما ورزش را شروع کرده‌اند و به نتیجه‌های خوبی رسیده‌اند، انگیزه‌تان برای ورزش کردن چند برابر می‌شود.

مزیت دیگری که ورزش کردن در باشگاه برای شما به همراه خواهد داشت، این است که تمریناتتان زیر نظر مربی انجام می‌شود و هر جا که احتیاج به اصلاح یا تغییر تمریناتتان وجود داشته باشد، با مشورت مربی می‌توانید این کار‌ها را انجام دهید.

البته اگر با یک همراهی ورزش می‌کنید، چندان احتیاجی نیست که به باشگاه بروید.

 

4. حمایت اطرافیان و خانواده‌تان را دست کم نگیرید

آدم‌هایی که دور و برتان هستند و یا با شما زندگی می‌کنند، می‌توانند تاثیر زیادی روی بیشتر شدن انگیزه‌تان برای ورزش کردن داشته باشند. حمایت خانواده از ورزشی که می‌کنید، باعث قوت قلبتان می‌شود؛ همچنین باعث می‌شود تا ورزشی که انجام می‌دهید را با انگیزه و جدیت بیشتری جلو برده تا نتیجه بهتری کسب کنید. 

خانواده و اطرافیانتان را توجیه کنید تا شما را در راهی که در آن قدم گذاشته‌اید، حمایت کنند و در این راه انرژی مثبت به شما بدهند؛  دلگرمی نزدیک ترین آدمی‌هایی که با آن‌ها زندگی می‌کنید، می‌تواند بهترین و موثرترین انگیزه برای ورزش و ادامه تمرینات ورزشی‌تان باشد. 

 

خلاصه مطلب 

تمام کار‌هایی که نتیجه‌های خوب و موفقی داشته‌اند، همیشه با انگیزه شروع شده‌اند. داشتن انگیزه زیاد برای ورزش کردن، باعث ایجاد نتیجه بهتر و سریع‌تر می‌شود. این انگیزه می‌تواند از طرف خودتان و یا اطرافیانتان ایجاد شود. هر چیزی که انگیزه ورزش کردن را در شما بیشتر کند، بدون شک شما را چند قدم به هدفی که دارید نزدیک‌تر می‌کند.