نرگس سیفی | مربی فیتنس

فیتنس  ∙  تناسب اندام  ∙  مربی

هدف گذاری صحیح و اصولی برای لاغری

 

تا به حال برایتان پیش آمده که دلتان بخواهد کاری را انجام بدهید و سراغش هم بروید امّا نیمه‌های راه ولش کنید؟

یک کارهایی در زندگی همه هست که اولش با انگیزه زیادی سراغ انجامشان می‌روید و حتی به یکسری کارها برای بعدش هم فکر می‌کنید، امّا چون هدف و برنامه ریزی درستی برای آن نداشته‌اید، خیلی زود از رسیدن به نتیجه‌ای که می‌خواهید، خسته می‌شوید.

لاغری و کاهش وزن هم یکی از کارهایی است که احتیاج به صبر و حوصله زیادی دارد و اگر هدف گذاری و برنامه ریزی درستی برای آن نداشته باشید، وسط راه کم می‌آورید و بیخیال لاغری و تناسب اندام می‌شوید.

 برای همین، می‌خواهم در این مقاله، شما را با هدف گذاری صحیح و اصولی برای لاغری و روش‌های آن آشنا کنم.

 

چرا باید برای لاغر شدن هدف گذاری کرد؟

نمی‌دانم تا حالا به این مسئله فکر کرده‌اید یا نه ولی  همیشه کارهایی به نتیجه رسیدهاند که از اول برایشان هدف گذاری و برنامه ریزی شده باشد.  پس وقتی قرار است کار مهمی مثل لاغر شدن را شروع کنید، باید یک برنامه درست و اصولی برایش بچینید.

شک نکنید که هدف گذاری برای لاغری، تاثیرات زیادی در تناسب اندام شما خواهد داشت.

وقتی شما مثلاً برای خودتان مشخص می‌کنید که باید در عرض n روز به نصف مقدار کاهش وزنی که می‌خواهم برسم، قطعاً نتیجه بهتری می‌گیرید تا زمانی که هیچ هدفی نداشته باشید.

البته فراموش نکنید که حتماً برای خودتان جایزه‌ای چیزی مثل یک مچ بند ورزشی در نظر بگیرید. همین کار ساده هم انگیزه شما را برای ادامه راه بیشتر می‌کند و هم اینکه باعث می‌شود برای مسیر لاغر شدنتان، مراحل مختلفی در نظر بگیرید و زمان بندی مخصوص به هر کدام را هم مشخص کنید.

هدف گذاری صحیح و اصولی برای لاغری، تناسب اندام را به یک کار مهم تبدیل می‌کند. در واقع شما با این کار، لاغر شدن در یک زمان مشخص را به یک وظیفه برای خودتان تبدیل می‌کنید که باید حتماً به آن عمل کنید.

 

نحوه هدف گذاری صحیح و اصولی برای لاغری 

برنامه ریزی را می‌توانید به هر شکل و روشی انجام بدهید، ولی راستش را بخواهید، هدف گذاری به نتیجه می‌رسد که درست و اصولی انجام شده باشد. یعنی اگر شما چیز زیادی از اصول برنامه ریزی درست و استاندارد نمی‌دانید، نباید شروع به برنامه ریزی کنید.

ولی نگران نباشید :)

من می‌خواهم برای آشنایی بهتر و بیشتر شما، هر چیزی که برای داشتن یک برنامه ریزی اصولی به آن‌ها احتیاج دارید را معرفی کنم و درباره هر کدام‌شان توضیح بدهم.

بریم سراغِ اولین مورد؛ یعنی:

 

1. اهدافتان را از روی منطق مشخص کنید

من خیلی روی این موضوع تاکید دارم که هدفی که مشخص می‌کنید، باید منطقی باشد. از طرفی هم بهتر است برای این اهداف خود، اندازه تعین کنید.

یعنی چی؟

یعنی مثلاً نگویید تا آخر این ماه باید لاغر شوم؛ چون وقتی این حرف را بزنید، هر چقدر لاغر شوید، پای این هدفتان می‌گذارید. پس باید اندازه مشخصی برای این لاغر شدن مشخص کنید.

برای اینکه منظورم را بهتر متوجه شوید، چند مثال برایتان می‌زنم:

  • می‌خواهم روزی یک ساعت ورزش کنم
  • باید روزی 1000 کالری بسوزانم
  • باید هفته‌ای حداقل دو کیلو وزن کم کنم
  • و
  • .
  • .

 

2. سبک زندگیتان را بر اساس اهدافتان تغییر دهید

حالا که می‌خواهید برای لاغری و تناسب اندامتان برنامه ریزی کنید، باید عادت‌های گذشته و سبک زندگی که قبلا داشتید را عوض کنید. دیگر قرار نیست مثل قبل به خوردن شیرینی و چربی مشغول شوید و مصرف کریوهیدرات و کالریتان را روز به روز بیشتر کنید.

همانطور که تویِ ویدیوی زیر هم توضیح دادم، سبک زندگی درست، خیلی به شما در مسیر کاهش وزن کمک می‌کند:

 

از ثانیه اولی که مراحل هدف گذاریتان را عملی می‌کنید باید هر چیزی که لازم است را تغییر دهید و روش‌های درست و اصولی را دنبال کنید. چون بالاخره اگر عادت‌ها و سبک زندگی که دارید درست بود، دیگر به جایی نمی رسیدید که مجبور به لاغر شدن شوید.

 


از دستش نده: بهبود زندگی شخصی و حرفه‌ای با ورزش

 

 

3. روش‌های انگیزشی پیدا کنید 

لاغر شدن کار سختی نیست امّا آن قدرها هم راحت نیست که بخواهید به آن اهمیت ندهید.

اتفاقاتی که در روند لاغری با آن‌ها روبرو می‌شوید، ممکن است شما را خسته یا کلافه کند. مسائلی مثل استپ وزنی و کند شدن روند لاغری و چیزهایی شبیه به این، ممکن است باعث شود که شما انگیزه‌تان را برای رسیدن به اندام متناسب از دست بدهید و بیخیال لاغر شدن شوید.

پس برای اینکه هیچ وقت این اتفاق نیافتد، کارهایی که انگیزه شما را بیشتر می‌کند را در این هدف گذاری اصولی قرار دهید. مثلاً ورزش کردن تنها یا با دوستانی که دارید، قطعاً به شما انگیزه و انرژی می‌دهد. اگر قرار بود با دوستانتان ورزش کنید، ساعت‌های تمرین را با هم تنظیم کنید.

بجز این، حتماً کارهایی که قرار است بعد از لاغری انجام دهید را برای خودتان مشخص کنید. مثلاً بگردید ببینید چه لباس‌هایی را دوست دارید بعد از کاهش وزن بخرید. وقتی این لباس‌ها را ببینید و خودتان را در آن تصور کنید، قطعاً انگیزه زیادی می‌گیرید.

 

4. تغییراتتان را یادداشت کنید

تمریناتی که در هدف گذاری صحیح و اصولی برای لاغری انتخاب می‌کنید، باید بر اساس تغییرات وزنیتان انجام باشد.

بهتر است هر هفته تغییراتی که در اثر رژیم و ورزش‌هایی که دارید بوجود می‌آید را یادداشت کنید تا اگر تاثیر زیادی نداشت یا نتیجه عکس داشت، روش‌هایتان را عوض کنید و سراغ تمرینات دیگری بروید.

من همیشه ب شاگردانم این کار را توصیه می‌کنم. چون این کار می‌تواند کمکشان کند که برای ادامه راه انگیزه بیشتری پیدا کنند.

وقتی که وزن کشی می‌کنید و تغییراتتان از ماه گذشته تا امروز را مقایسه می‌کنید، خستگی تمام این مدت از تنتان در می‌رود و شیرینی این زحمت‌ها به دلتان می‌نشیند.

 

5. برای موفقیت‌هایتان جایزه در نظر بگیرید

جایزه گرفتن در هر سنی حال آدم را خوب می‌کند. چه آدم 6 ساله باشید و چه 60 ساله، وقتی جایزه می‌گیرید، هم انرژی بیشتری از برنامه‌هایی که دارید می‌گیرید و هم شوق و ذوق خاصی برای رفتن به مرحله بعدی فعالیت‌هایتان پیدا می‌کنید.

همانطور که قبل‌تر گفتم، پیشنهاد می‌کنم هر جایزه‌ای که حالتان را خوب می‌کند، برای هر مرحله از برنامه ریزیتان کنار بگذارید. مثلاً به خودتان بگویید اگر این ماه بتوانم 3 کیلو لاغر کنم، خودم را یک شام خوب دعوت می‌کنم یا مثلاً یک روز به خودم استراحت می‌دهم و چیزهایی مثل این‌ها.

این جایزه تعیین کردن‌ها می‌تواند هم انگیزه‌ای برای لاغریتان حساب شود و هم سرعتتان برای رسیدن به وزن مورد نظرتان را بیشتر کند.

 


از دستش نده: چطور همراه با رژیم و ورزش، صورتمان لاغر نشود؟

 

 

تاثیرات هدف گذاری صحیح و اصولی برای لاغری در زندگی 

 هدف گذاری درست و اصولی برای لاغری می‌تواند به شما کمک کند تا در مناسب‌ترین زمان ممکن به وزنی که می‌خواستید، برسید.  نمی‌دانم شما هم همین طور هستید یا نه امّا خیلی از افراد هستند برای اینکه بتوانند کاری را تا آخرش بروند، باید کسی یا چیزی داشته باشند که آن‌ها را به سمت آن کار هول بدهد.

بگذارید برایتان یک مثالی بزنم . . .

فرض کنید که شما خیلی وقت است می‌خواهید زبان یاد بگیرید. خیلی هم علاقه و انگیزه دارید که زودتر این زبان را یاد بگیرید. امّا تا کسی مثل معلم کنارتان نباشد که شما را مجبور به خواندن زبان کند، شما سراغ یادگیری آن نمی‌روید.

برنامه ریزی اصولی برای لاغری هم دقیقاً مثل همان معلم برای شماست. تا تاریخ، وزن و هدف مشخصی از لاغری برای خودتان مشخص نکنید، نمی‌توانید تمرینات و رژیم‌هایی که لازم است را منظم و مرتب انجام دهید و در آخر هم به نتیجه‌ای که دلتان می‌خواهد، نمی‌توانید برسید.

 


اگه قراره راهی مثل لاغری و رسیدن به وزن ایده آلتون رو شروع کنین، بهتره هدف و برنامه ریزی درستی برای اون در نظر بگیرین. اگه به این برنامه ریزی درست اهمیت ندین، احتمال اینکه وسط تمرینا و سختیای لاغر شدن، کم بیارین و بیخیالش بشین، خیلی بیشتره تا اینکه بتونین اونو به نتیجه برسونین.

 

 

باور کنید اهمیت این قضیه و تاثیر مثبتی که می‌تواند روی لاغری شما داشته باشد، آنقدر زیاد است که تقریباً خیلی از متخصصین تغذیه و مربیان موفق و حرفه‌ای بدنسازی، برای هر دوره از رژیم و تمرینات یک برنامه ریزی مستقل در نظر می‌گیرند و روند لاغری هر شخص را بر اساس همین نکاتی که در برنامه ریزی مشخص شده، انجام می‌دهند.

تاثیرات مثبتی که هدف گذاری صحیح و اصولی برای لاغری برای شما دارد، شامل ابعاد مختلفی از زندگی شما می‌شود و تنها مربوط به لاغری و تناسب اندامتان نیست.

چند تا از این تاثیراتش را ببینید:

 

اعتماد به نفستان افزایش می‌یابد

وقتی برای رسیدن به هدفی مثل لاغری برنامه ریزی می‌کنید و به آن هدف هم می‌رسید، این حس به شما دست می‌دهد که می‌توانید به تمام هدف‌های دیگری که در زندگی دارید هم برسید.

در نتیجه اعتماد به نفستان بیشتر می‌شود و شما را نسبت به خودتان مطمئن‌تر می‌کند. دیگه از کسی که اهدافش برای باورنکردنی بودند، تبدیل می‌شوید به کسی که کلی ایده و مسیر توی ذهنش می‌آید تا به تک تک هدف‌هایی که داشته، برسد.

 

هدف گذاری برایتان عادت می‌شود

برنامه ریزی برای لاغری که به نتیجه رسید و تاثیراتش را روی این مسیر لاغر شدن دیدید، می‌توانید این کار را بر روی اهداف مهم دیگری که در زندگی دارید هم پیاده کنید.

معلوم است وقتی که شما نتیجه مثبتی از این کار بگیرید و تاثیرات آن را در زندگی خودتان احساس کنید، دلتان می‌خواهد برای بخش‌های دیگر زندگیتان هدف گذاری کنید. اگر خیلی خوب پیش بروید، مطمئن باشید که این هدف گذاری در شما یک عادت می‌شود و کار‌های دیگر را هم بر اساس برنامه ریزی انجام می‌دهید.

 

تبدیل به یک آدم منظم و موفق می‌شوید

برنامه ریزی یعنی اینکه هر کاری که مشخص شده را باید به اندازه معین و در زمانی که معلوم شده، انجام داد.

این کار باعث می‌شود که روی انجام به‌موقع و منظم کارهایتان حساس شوید. حالا این برنامه ریزی برای لاغری باشد یا هر کار دیگری.

وقتی مراحل این هدف گذاری به طور منظم و برای مدت طولانی انجام می‌شود، شما به این منظم بودن عادت می‌کنید. بنابراین این نظم و تاثیراتی که دارد را می‌توانید در زندگی شخصی و کاریتان هم ادامه دهید و فعالیت‌هایتان را به‌خوبی و با بهترین نتیجه ممکن به سرانجام برسانید.

 

خلاصه مطلب

هدف گذاری صحیح و اصولی برای لاغری، کمک بزرگی به شما برای رسیدن به تناسب اندام می‌کند. اگر از من می‌شنوید، هیچوقت در زندگیتان، حتی یک لحظه، بدون برنامه و هدف نباشید. کسی که هدفی نداشته باشد، هیچوقت برای چیزی تلاش نمی‌کند.

هدف و برنامه ریزی کردن برای آن، تاثیرات مثبتی هم در زندگی شخصی و شغلیتان دارد و هم شما را با عادت‌های مثبت و موفقیت آمیزی آشنا می‌کند؛ حالا هدفتان لاغری باشد یا هر چیزی.