نرگس سیفی | مربی فیتنس

فیتنس  ∙  تناسب اندام  ∙  مربی

بهبود زندگی شخصی و حرفه‌ای با ورزش

افراد زیادی دور و بر من یا شما هستند که می‌خواهند یک سر و سامانی به وضع خود و زندگیشان بدهند. امّا وقتی می‌پرسید "چطوری؟"، نمی‌دانند از کجا باید شروع کنند.

قبل از اینکه بخواهید تغییر بزرگی در زندگی‌تان ایجاد کنید، باید اول از خودتان شروع کنید. شما نمی‌توانید زندگی و حرفه‌تان را زیر و رو کنید وقتی هنوز نتوانسته‌اید عادت‌ها و رفتارهایی که مانع رشدتان هستند را عوض کنید و آن‌ها را کنار بگذارید.

برای شروع، ورزش و تمرین را پیشنهاد می‌کنم. است. بلند شوید و یک تکانی به خودتان بدهید تا من برایتان بگویم که بهبود زندگی شخصی و حرفه‌ای با ورزش، چطوری امکان‌ پذیر است.

 

تاثیرات ورزش بر سلامتی جسم

همه شما از بچگی این را شنیده‌اید که ورزش باعث  سلامتی و طولانی شدن عمر انسان می‌شود.  یا مثلاً اینکه عقل سالم در بدن سالم است و خیلی چیزهای دیگر.

تمام این‌ها، حرف‌هایی هستند که به شما یادآوری می‌کنند با تنبلی به جایی نمی‌رسید. با بهانه‌هایی مثل اینکه حال ورزش کردن ندارم، وقتش را ندارم و از این جور حرف‌ها، نه تنها وضیتتان تغییر نمی‌کند بلکه ممکن است بدتر هم بشود.

جسم هر آدمی، متناسب با خوراکی و غذایی که می‌خورد، نیاز به فعالیت و مصرف انرژی آن‌ها دارد. زمانی که شما بیشتر از تحرکی که دارید، تغذیه می‌کنید، این غذا‌ها و خوراکی‌ها تبدیل به چربی و کالری می‌شوند.

اینجاست که تازه زحمتی که باید بکشید، شروع می‌شود. قبل از چاق شدن، اگر قرار بوده روزی یک ربع ورزش کنید و تحرک داشته باشید تا مواد غذایی را تبدیل به انرژی و سوخت بدنتان کنید، حالا باید روزی 2 ساعت ورزش کنید تا تازه بتوانید به وزن قبل از چاق شدنتان برسید.

هیچ جوره هم نمی‌توانید این موضوع را دور بزنید و دنبال میان‌بر بگردید؛ چون حتی اگر لاغری و تناسب اندام برایتان مهم نباشد (که باید باشه!) بالاخره سلامت قلب و عروقتان که برایتان مهم هست؟ سالم ماندن کبدتان چطور؟ این موضوع حتی سلامت پوست و تنفستان را هم در گیر می‌کند.

وقتی شما دچار افزایش وزن بیش از حد می‌شوید، ممکن است خیلی از مریضی‌های قلبی، عروقی، کبد چرب، بیماری تنفسی، فشار خون بالا و خیلی مشکلات دیگر هم به سراغتان بیاید. پس چرا از همان اول جلویش را نگیرید تا انقدر درگیر مشکل نشوید؟

 


همیشه دیدیم و شنیدیم که گفتن پیشگیری بهتر از درمانه! این یعنی اینکه وقتی شما می‌تونین یه چیزیو از قبل مدیریت کنین، چرا باید بعد از اینکه تبدیل به فاجعه شد، به فکر درمانش بیوفتین؟ مثلاً وقتی با چند دقیقه پیاده روی و ورزش میتونین جلوی چاق شدنتونو بگیرین، چرا باید بعد از اضافه وزن با کلی تمرین و رژیمای سخت به فکر درمانش بیوفتین؟

 

 

تاثیر ورزش بر سلامت روح

ورزش تنها برای تقویت جسم و سلامتی اعضای بدنتان نیست. شما با ورزش کردن می‌توانید روحتان را پرورش دهید و روحیه شادی داشته باشید. ورزش‌های زیادی مثل یوگا هستند که می‌توانید علاوه بر تمرینات جسمانی، روح و ذهنتان را هم آرام کنید.

روحیه سالم و شاد، می‌تواند سلامت جسمتان را هم تقویت کند. وقتی که شما از لحاظ روحی و فکری به آرامش رسیده باشید، می‌توانید روی کار‌ها و تصمیماتتان هم تمرکز بیشتری داشته باشید.

اگر می‌خواهید برای چند ساعت ذهنتان را از مسائل و نگرانی‌هایی که دارید دور کنید، حداقل روزی یک ساعت از وقتتان را برای تمرینات فکری و ورزش‌های ذهنی و روحی در نظر بگیرید. قرار نیست خودتان را درگیر دکور‌ها و وسایل خاص و پیچیده کنید. فقط یک زیر انداز و یک فضای ساکت و آرام کافی است تا بتوانید این ورزش‌ها را انجام دهید و به همان چیزی که می‌خواهید برسید.

ورزش منظم حتی در روابط خانوادگی و زناشویی شما هم تاثیرگذار است. چون وقتی شما به آرامش و حوصله ای که لازم دارید می‌رسید، می‌توانید خیلی بهتر مشکلات و موضوعات مربوط به اعضای خانواده‌تان را مدیریت کنید.

روابط شخصی و زناشویی شما هم با داشتن آرامش و تمرکز بیشتر، می‌تواند روز به‌ روز بهتر و صمیمانه‌تر شود و اگر مشکلی هم وجود داشته باشد، با فکر سالم و حوصله کافی، برطرفش کنید.

 

تاثیر ورزش روی حرفه و روابط اجتماعی 

اول از تاثیرات ورزش روی سلامت جسم و روح صحبت کردم تا به اینجا برسم که سلامت روحی و جسمی می‌تواند چه نتیجه‌ای روی زندگی اجتماعی و کار و حرفه‌تان بگذارد.

شما با انجام تمرینات ورزشی، می‌توانید خیلی زود بهبود زندگی شخصی و حرفه ای با ورزش و تاثیرات آن را به معنای واقعی احساس کنید.

وقتی شما از مریضی و اینجور چیزها دور باشید، می‌توانید انرژیتان را صرف انجام فعالیت‌ها و کارهای مختلفی کنید که از انجام دادنشان لذت می‌برید. تازه این هم باید بگویم که وقتی ذهن و روحتان به آرامش رسیده باشد، می‌توانید روی هدف‌هایی که دارید، خوب تمرکز کنید و بهترین نتیجه‌ای را که می‌توانید را بدست آورید.

بدن سالم و ذهن متمرکز، باعث موفقیت شما در خیلی از کارها و فعالیت‌های حرفه‌ای می‌شود. علاوه‌براین، باعث می‌شود که تبدیل به آدم خلاقی شوید که راه حل‌های زیادی برای مشکلات، سوالات و موضوعات مختلف دارد. حتی همین تناسب و زیبایی اندام نیز اعتماد به نفس شما را افزایش می‌دهد.

شما با انجام تمرینات ورزشش و تقویت جسم و روحتان، می‌توانید به یک شخصیت کاریزماتیک و با نفوذ تبدیل شوید.

مطمئن باشید سلامت جسمی و ذهن خلاقی که از تمرینات و ورزش‌های منظم‌تان بدست می‌آورید، حرف‌ها و حرکات شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد و افرادی که با آن‌ها در ارتباط هستید هم خیلی خوب متوجه آن می‌شوند.

 


از دستش نده: پیشنهاد می‌کنم کتاب "اسرار باستانی سرچشمه جوانی" را حتماً بخوانید.

 

ورزش‌های تاثیرگذار روی بهبود زندگی شخصی و حرفه‌ای

وقتی از تاثیرات و فایده‌های ورزش روی زندگی شخصی و حرفه‌ای صحبت کردم، بیشتر قصد داشتم که شما را با فایده‌های مختلف این کار آشنا کنم. می‌خواستم به شما بگویم که فکر نکنید ورزش، فقط برای لاغری و عضله سازی است.

 همان‌طور که ورزش می‌تواند جسم و اندامتان را به تناسب و زیبایی برساند، این توانایی را هم دارد که ذهن و روحتان را روز به روز تقویت کند و رشد دهد. 

خُب حالا فکر می‌کنید چه ورزش‌هایی مناسب هستند؟

شاید فکر کنید که باید کلی هزینه کنید تا این ورزش‌ها را انجام دهید ولی اصلاً از این خبرا نیست و حتی وسایل خاصی هم نیاز ندارند. شید تعجب کنید اگر ببینید که با چه تمرینات ساده‌ای می‌توانید به همه این شرایطی که گفتم برسید.

خُب بنظرم زودتر برویم سراغ این ورزش‌های فوق العاده!

نکتۀ مهم: توصیه می‌کنم یکی یا همه این تمریناتی که در اینجا برایتان می‌گویم را به‌طور روزانه انجام دهید تا بهتر و سریع‌تر به آن نتیجه‌ای که صحبتش را کردیم، برسید:

 

پیاده روی

پیاده روی، ورزش و فعالیتی است که اکثر اوقات، مربی‌ها، پزشک‌ها و متخصصین لاغری توصیه می‌کنند. این ورزش، جزو ورزش‌های هوازی است که می‌توانید در هر ساعتی از روز و هر جایی که می‌خواهید، انجامش دهید.


دم و بازدمی که در این پیاده روی روزانه انجام می‌دهید، باعث می‌شود هم ریه‌ها و تنفستان بهتر شود و هم رگ‌ها و سلول مغزتان باز و فعال شوند. البته برای پیاده روی باید روزهایی را انتخاب کنید که هوا آلوده نباشد. چون هر چقدر که اکسیژن و هوای تازه می‌تواند روی جسم و بدنتان تاثیرات مثبت بگذارد، سرب و دی اکسید کربن تاثیر بر عکس آن را می‌گذارد.

 


از دستش نده: 6 نکته طلایی برای پیاده روی با هدف لاغری

 

طناب زنی

تمرین دیگری که احتیاج به جا و هزینه خاصی ندارد، تمرین طناب زنی است. طناب زنی هم تناسب اندامتان را حفظ می‌کند و هم باعث تقویت عضلات پا و دستتان می‌شود.

انجام این ورزش برای بعضی‌ها محدودیت و حتی ضرر دارد.

مثلاً چه کسانی؟

کسانی که مشکل کمردرد، پا درد، افتادگی رحم یا چاقی مفرط دارند، نباید به هیچ وجه سراغ طناب زنی بروند و باید ورزش‌های دیگری که می‌گویم را جایگزینش کنند.

 


از دستش نده: نقش طناب زنی در تناسب اندام | طریقه درست طناب زدن

 

دوچرخه سواری

دوچرخه سواری ورزشی است که اگر بتوانید انجامش دهید، خیلی در روحیه و سلامتی بدنتان تاثیر گذار است. این ورزش، عضلات پا و کمرتان را به طرز شگفت انگیزی تقویت می‌کند و  روحیه شما را به اندازه یک کودک 6 ساله شاداب و سرحال نگه می‌دارد. 

درست است که ممکن است بعضی‌ها به دوچرخه دسترسی نداشته باشند یا اصلاً بلد نباشند ولی اگر شرایطش را دارید و دکترتان از انجام آن منعتان نکرده، پیشنهاد می‌کنم حتماً جزو برنامه‌تان قرارش بدهید.

 

تمرینات کششی

حرکات و ورزش‌های کششی، فعالیت‌هایی هستند که شما در همان جایی که نشسته‌اید هم می‌توانید آن‌ها را انجام دهید. زمانی که از خواب بیدار می‌شوید و حال و حوصله بلند شدن ندارید، می‌توانید با انجام یکسری تمرینات کششی، خودتان را از این کسالت و بی تحرکی نجات دهید.

 

سخن پایانی

برای اینکه بتوانید تغییرات مثبتی در زندگی شخصی، حرفه‌ای و اجتماعی‌تان بگذارید، باید اول خودتان را برای شروع این تغییرات آماده کنید.

ورزش‌های مختلفی هستند که می‌توانند جسم و ذهن شما را تقویت کنند و ویژگی‌های مثبت و تاثیرگذار زیادی را در شما ایجاد کنند. این چند تمرینی که گفتم، باعث می‌شوند تا بتوانید خیلی راحت، زندگی شخصی و حرفه‌ای‌تان را همه جوره بهتر کنید.

خُب، شماها کدوم یکی از ورزش‌هارو بیشتر انجام میدین؟ اصلاً انجام میدین؟