نرگس سیفی | مربی فیتنس

فیتنس  ∙  تناسب اندام  ∙  مربی

چطور از حیوانات خانگی مراقبت کنیم؟

چطور از حیوانات خانگی مراقبت کنیم؟

مراقبت از حیوانات خانگی ممکن است اولش کمی سخت و ترسناک به نظر برسد و باعث بوجود آمدن نگرانی‌های زیادی برای شما شود، امّا با دانستن نکته‌های مربوط به نگهداری از آن‌ها می‌توانید این نگرانی‌ها را برطرف کرده و از بودن در کنار پت خود لذت ببرید.

بعضی حیوانات خانگی عادت‌ها و رفتارهای خاصی دارند، بعضی‌هایشان هم وقتی مریض می‌شوند و بعضی‌ها هم رفتارهای عجیبی از خودشان نشان می‌دهند. همه این‌ها قابل مدیریت و حل شدن هستند. فقط کافی است حیوان خانگی خودتان را خوب بشناسید و با رفتارها و عادت‌هایش آشنا شوید.

برای فهمیدن اینکه چطور باید از حیوانات خانگی مراقبت کنیم، راهکارهایی وجود دارد که در ادامه به شما معرفی می‌کنم.

 

چرا باید از حیوانات خانگی مراقبت کنیم؟

 حیوانات خانگی موجودات لطیف و بامزه‌ای هستند که بودنشان در کنار آدم‌ها، حس خوب و شادی به هر دو طرف می‌بخشد.  فواید داشتن حیوانات خانگی و اثراتش بر کیفیت زندگی آنقدر زیاد است که نمی‌شود در چند دقیقه آن را توضیح داد و به نتیجه رسید. در زندگی امروز داشتن یک حیوان خانگی تقریباً برای همه عادی شده است و هر کسی هم که سراغ نگهداری از آنها می‌رود، دلیل خاص خودش را دارد.

بعضی‌ها برای فرار از تنهایی سراغ سرپرستی حیوانات خانگی می‌روند. بعضی‌ها برای حس خوبی که نگهداری از پت‌ها به آنها می‌دهد این کار را می‌کنند و خیلی دلایل دیگر. امّا چیزی که مهم است این است که شما همه تلاشتان را بکنید تا راه‌های درست مراقبت حیوانات خانگی را یاد بگیرید تا نه شما از کارتان پشیمان شوید و نه حیوان بیچاره دچار آسیب و ناراحتی شود.

 

 چیزی که حتماً باید بهش توجه داشته باشین اینه که هیچ وقت از روی هیجان یا یه خواسته گذرا سراغ سرپرستی یا نگهداری حیوونای خونگی نرید. این حیوونا هم احساس دارن و وقتی به سرپرستی گرفته میشن، نسبت به صاحبشون وابستگی پیدا می‌کنن. بنابراین پشیمونی از نگهداریشون ممکنه آسیبای زیادی به اونا وارد کنه.

 

 

نکات مهم قبل از داشتن حیوانات خانگی

برای اینکه بدانید آمادگی نگهداری از حیوانات خانگی را دارید یا نه، راه‌حل‌های زیادی هست. با توجه به بعضی نکته‌ها می‌توانید متوجه شوید که آیا شرایط نگهداری از حیوانات خانگی را دارید یا نه؟

نکته‌هایی مثل:

 

 

از دستش نده: معرفی 10 تا از زیباترین گل‌ها برای تزئین خانه

 

 

1) داشتن محل مناسب برای نگهداری از حیوانات خانگی

برای اینکه بتوانید یک حیوان خانگی را در کنار خودتان نگه دارید، باید از محل نگهداری آن مطمئن شوید. درست است که حیوانات خانگی تربیت شده هستند و با حیوانات دیگر فرق دارند، امّا در هر صورت نمی‌شود همیشه آنها را در قفس یا باکس زندانی کرد.

پس حتماً باید این موضوع را قبل از عملی کردنش با خانواده و کسانی که با آنها زندگی می‌کنید، در میان بگذارید. چون خیلی‌ها با این موضوع مشکل دارند و ممکن است  باعث اذیت شدن پت شوند.  از طرفی هم به اندازه و هم به موقعیت خانه‌تان باید توجه داشته باشید؛ یعنی مثلاً اگر همسایه‌هایی دارید که نسبت به بعضی صداها حساسیت زیادی دارند، نگهداری از حیوانات خانگی ممکن است کمی برای شما و حیوانی که انتخاب می‌کنید، سخت شود.

 

2) داشتن وقت کافی برای نگهداری از حیوانات خانگی

نگهداری از هر حیوان خانگی احتیاج به وقت و توجه کافی دارد. یعنی اگر جزو کسانی هستید که مشغله‌های زیادی دارد و به دلایلی نمی‌تواند برای خودش برنامه‌ریزی درست و وقت کافی داشته باشد، بهتر است از تصمیم برای نگهداری حیوانات خانگی منصرف شوید.

برای نگهداری از حیوانات خانگی باید کمی وقت بگذارید تا بتوانند به شرایط جدیدی که در آن قرار گرفته‌اند، عادت کنند. از طرفی هم بعضی از آنها مثل سگ‌ها و گربه‌ها احتیاج به آموزش دارند و لازم است که وقت بیشتری برای آن‌ها گذاشته شود.

 

3) مدیریت هزینه‌ها 

حیوانات خانگی احتیاج به توجه و مراقبت اصولی دارند؛ پس بعضی از کارها هستند که باید به طور منظم و دوره‌ای در مورد آنها انجام شود. این حیوانات غذای مخصوص دارند، احتیاج به چکاپ و یا اگر لازم بود، واکسینه شدن دارند.

از طرفی غذاهای آن‌ها با هم فرق دارد و در صورت مریض شدن، هزینه‌های درمان و دامپزشکی می‌تواند در بعضی مواقع زیاد شود. بنابراین بهتر است قبل از نگهداری از حیوانات خانگی این را هم در نظر بگیرید که آیا می‌توانید از پس هزینه‌های آن بَر بیایید یا نه؟

 

 

از دستش نده: طرز تهیه 6 غذای سریع ولی خوشمزه

 

 

4) در نظر گرفتن آلرژی

بعضی افراد هستند که نسبت به مو و پرز حیوانات آلرژی دارند؛ ولی از وجود آن خبر ندارند یا نسبت به آن بی‌اهمیت هستند. شمایی که قرار است حیوان خانگی داشته باشید، حتماً  قبل از نگهداری‌اش  به این نکته توجه کنید چون اگر بعد از آن متوجه آثارش شوید، ممکن است دچار مشکلات و خدایی نکرده حملات مختلفی شوید که سلامتی‌تان را به خطر بیندازد.

 


پست اینستاگرام: چطوری سگمونو ترکیه ببریم و بیاریم؟

 

 

نحوه نگهداری از حیوانات خانگی

حالا که تصمیم گرفته‌اید یک عضو جدید به خانه خودتان اضافه کنید و یا همین حالا هم مشغول نگهداری از آن هستید، حتماً باید یک چیزهایی را یاد بگیرید تا به هر دوی شما در خانه خوش بگذرد و مشکلی نداشته باشید. نکاتی که می‌خواهم بگویم خیلی ساده هستند؛ پس اصلاً لازم نیست نگران این شوید که سخت یا هزینه‌بر باشند:

 

محبت کنید

بعضی‌ها فکر می‌کنند این موجودات چون حیوان هستند، پس درک درستی از محیط اطرافشان ندارند. البته که این طرز فکر کاملاً اشتباه است و جالب است بدانید حیوانات علاوه‌بر درک، وابستگی زیادی هم به اطرفیانشان دارند و محبتی که می‌گیرند را با رفتارشان نشان می‌دهند.

حیواناتی مثل سگ و گربه احتیاج به دریافت توجه و محبت زیادی از طرف صاحبانشان دارند و اگر این محبت را دریافت نکنند، باعث آسیب و حتی افسردگی آنها می‌شود. با آن‌ها پیاده‌روی کنید، بازی کنید، آواز بخوانید و خیلی کارهای ساده دیگر که باعث خوشحالی خودتان و حیوان خانگی‌تان می‌شود را انجام دهید.

 

به بهداشت حیوان اهمیت دهید 

حیوانات خانگی احتیاج به رسیدگی و تمیز شدن دارند. آلودگی آن‌ها می‌تواند باعث مریضی شما و خودشان شود. از طرفی هم همیشه باید حواستان به تمیزی خانه باشد چون به هر حال اگر حیواناتی مثل سگ، گربه، خرگوش و شبیه به این‌ها را داشته باشید، حتماً خانه شما از  پرز و موی  آن‌ها در امان نخواهد بود.

همچنین سعی کنید وسایل بازی و وسیله‌های ریز و درشت را از سطح زمین جمع کنید، چون ممکن است حیوان متوجه نشود و با بلعیدن آن‌ها سلامتی‌اش به خطر بیفتد.

 

به تغذیه آن‌ها توجه داشته باشید 

غذای حیوانات خانگی مخصوص هستند و نمی‌شود هر غذایی را به آن‌ها داد. حتی نمی‌توانید از غذای خودتان به آن‌ها بدهید؛ چون ممکن است گوارششان را دچار مشکل کند و زحمت زیادی برایتان داشته باشد. پس حتماً مراقب باشید که غذای مخصوص آن‌ها را بگیرید تا بعد‌ها هم مشکلی پیش نیاید.

 

 

از دستش نده: 6 راز مهم که برای داشتن زندگی شاد باید بدانید!

 

 

مراقب سلامتشان باشید 

پت‌ها احتیاج به توجه و مراقبت دارند. این حیوانات بعضی اوقات باید مرتباً توسط دامپزشک ویزیت شوند تا سلامتی‌شان به خطر نیفتد. مراقب باشید تا انگل به جانشان نیفتد و واکسن‌هایی که لازم دارند را سر وقت تزریق کنید.

اگر می‌بینید حیوان رفتار غیر عادی دارد، خودش را زیادی می‌خاراند، دچار حملات و رفتارهای شدید عصبی می‌شود، حتماً به آنها توجه کرده و در سریع‌ترین فرصت او را پیش دامپزشک ببرید.

 


پست اینستاگرام: گربه شما چه می‌خواهد؟ یاد بگیرید گربه خود را درک کنید (میگونووا)

 

 

حیوانات خانگی چه عادت‌هایی دارند؟ 

هر کسی می‌تواند از هر حیوانی که شرایط نگهداری‌اش را دارد، مراقبت کند. البته که هر حیوانی را هم نمی‌شود به‌عنوان حیوان خانگی نگه داشت. به هر حال بعضی حیوانات هستند که نگهداری از آن‌ها رایج‌تر از انواع دیگر است.

آشنایی با عادت‌های مختلف این حیوانات خانگی به شما کمک می‌کند که  راحت‌تر با آن‌ها ارتباط برقرار کنید  و مراقبت از آن‌ها هم برایتان راحت‌تر باشد. حالا شما را با چند عادت از حیوانات خانگی آشنا می‌کنم تا اگر با آن‌ها مواجه شدید، باعث نگرانی‌تان نشوند:

 

سگ‌ها

سگ‌ها عادت به بازی و سر و صدا دارند؛ پس برای نگهداری در آپارتمان و جاهایی که نسبت به صدا حساسیت زیادی وجود دارد، جای مناسبی برای نگهداری از سگ‌ها نیست. سگ‌ها حیوانات اجتماعی هستند و احتیاج به گردش و پیاده‌روی روزانه دارند. حتماً هم باید حواستان باشد که هیچ وقت آن‌ها را در خانه تنها نگذارید؛ چون ممکن است وقتی برگشتید دیگر با خانه قبلی خود مواجه نشوید و حال و روز سگ‌تان هم خوب نباشد

 

گربه‌ها

یکی از حیوانات خانگی که محبوبیت زیادی بین صاحبان این حیوانات دارند، گربه‌ها هستند، چون هم سر و صدای کمتری دارند و هم احتیاج به جای زیادی هم برای نگهداری ندارند. از طرفی هم رفتارهای نسبتاً معقولی نسبت به حیوانات خانگی دیگر دارند. این حیوانات حدوداً روزی 16 ساعت می‌خوابند، پس بهترین انتخاب برای افراد شاغل هستند و مجبورند چند ساعتی از خانه و حیوان خانگی‌شان دور باشند.

 

 

از دستش نده: وابی سابی چیست؟

 

 

همستر

همسترها نسبت به سگ‌ها و گربه‌ها دردسر کمتری دارند. این حیوانات اندازه کوچک و بامزه‌ای دارند. بو نمی‌دهند، تقریباً صدایی ندارند و قیمت مناسب‌تری هم نسبت به حیوانات خانگی دیگر دارند. تازه محل نگهداری آنها هم خیلی کوچک است و احتیاج به صرف هزینه زیادی برای مراقبت ندارند.

 

پرنده‌ها

کسانی که خیلی حوصله و وقت رسیدگی به حیوانات خانگی را ندارند، سراغ نگهداری از پرنده‌ها می‌روند. این موجودات زیبا و بامزه هستند و زحمت زیادی برای نگهداری ندارند. فقط ممکن است سر و صدایشان کمی برایتان آزار دهنده باشد.

 

خرگوش‌ها

یکی دیگر از حیوانات محبوب خانگی، خرگوش‌ها هستند. از خرگوش‌ها می‌توان در آپارتمان نگهداری کرد. فقط باید حواستان به تمیزی و نظافت آن‌ها باشد. البته کمی پُر خور هستند و شیطنت زیادی هم دارند. پس بهتر است جاهایی از خانه که حفره یا سوراخ خطرناکی دارد را خوب بپوشانید.

 

ماهی‌ها

کم دردسرترین حیوانی که می‌توانید از آن مراقبت کنید، ماهی است. در یک تنگ یا آکواریوم زندگی می‌کند، سر و صدایی ندارد، نگرانی در مورد تنها ماندنش برای چند ساعت در روز وجود ندارد و غذاهایش هم هزینه زیادی برای صاحبش ندارد.

 

 

خلاصه مطلب

مراقبت از حیوانات خانگی احتیاج به توجه و محبت زیادی دارد. قبل از انتخاب حیوان خانگی تناسب با شرایطتان، حتماً به وضعیت نگهداری از آن‌ها توجه داشته باشید تا در مراقبت از آن‌ها دچار مشکل نشوید. حیوانات خانگی وابستگی زیادی نسبتاً به صاحبان و محل زندگی جدیدشان پیدا می‌کنند؛ پس اگر شرایط نگهداری از آن‌ها را ندارید، لطفاً سراغ مراقبتشان نروید.