نرگس سیفی | مربی فیتنس

فیتنس  ∙  تناسب اندام  ∙  مربی

6 راز مهم که برای داشتن زندگی شاد باید بدانید!

چطور شاد زندگی کنیم؟

آدم‌ها در همه دوره‌های زندگی‌شان به دنبال داشتن یک زندگی شاد و آرام هستند. همه کار‌هایی که انجام می‌دهیم و تلاشی که برای داشتن پول بیشتر یا موقعیت بهتر داریم، برای به دست آوردن یک زندگی شاد و بی‌دغدغه است. امّا آیا همیشه فقط با پول و امکانات است که می‌شود شاد بود یا طور دیگری هم امکان دارد؟

به نظر من که امکانش وجود دارد؛ البته قبول دارم که داشتن رفاه و پول کافی در شاد بودن بی‌تاثیر نیست، امّا باز هم می‌شود با داشتن یک شرایط عادی از چیز‌هایی که داریم لذت ببریم و لحظه‌های شادی را با دوستان و خانواده‌هایمان تجربه کنیم. روش‌های کم هزینه و ساده زیادی هست که یاد بگیریم چطور شادتر زندگی کنیم.

در این مقاله، می‌خواهم چندتایی از همین روش‌ها را باهم مرور کنیم تا ببینید  شاد بودن آنقدرها که فکر می‌کنید، سخت نیست. 

 

اصلاً شادی یعنی چه؟ 

مطمئنم همه شما می‌دانید که معنی شادی چیست و چه ویژگی‌هایی دارد. امّا دوست دارم بیشتر راجع به آن باهم حرف بزنیم تا متوجه شوید که شادی برای هر کسی معنی متفاوتی دارد. به هر حال آدم‌ها در شرایط، محیط‌ها، عقاید و فرهنگ‌های مختلفی زندگی می‌کنند. همین تفاوت‌ها باعث می‌شوند که تعریفی که من از شادی دارم، با کسی که حتی در کنارم نشسته فرق داشته باشد.

اول از همه لازم است بگویم که شاد بودن زمان‌بندی خاصی ندارد؛ مثلاً یک نفر بیشتر اوقات زندگی آدم شادی است، امّا یک نفر دیگر در لحظه شاد است و اوقات دیگر زندگی‌اش راه به طور عادی زندگی می‌کند.

تعریف علمی و منطقی که می‌توان از شادی داشت این است که   شادی یکی از حالت‌های عاطفی انسان است که به دلیل رضایت او از محیط یا شرایطی که در آن قرار گرفته به وجود می‌آید.  پس شادی یعنی احساس رضایت و داشتن حس مثبت نسب به لحظات مختلف زندگی!

 

 

ساختن لحظات شاد احتیاج به داشتن امکانات و هزینه آنچنانی نداره. همه ما می‌تونیم با کمترین چیزایی که داریم، احساس شادی و خوشبختی داشته باشیم. درسته خیلی چیزا ممکنه ناراحتتون کنه، امّا همیشه به این فکر کنین که همین چیزای ساده که می‌تونن دلیل شادیتون باشن و شما بهشون توجه نمی‌کنین، ممکنه آرزوی خیلی از آدمای دیگه دنیا باشن.

 

 

حالا این شادی، چه نشانه‌هایی دارد؟

آدم‌ها در شرایط مختلف، جنبه‌های متفاوتی از شادی را نشان می‌دهند. برای همین هم نمی‌شود که چون یک نفر ساکت و آرام است، بگوییم آدم شادی نیست و فقط هیجان و سر و صدا نشانه شاد بودن است. امّا بَروبَچ روانشناس نشانه‌های مشترکی بین همۀ ما آدم‌ها شناسایی کرده‌اند که می‌شود تا حدودی آن‌ها را به عنوان نشانه‌های شادی قبول داشت.

بعضی از علائمی که نشان می‌دهند شما آدم شادی هستید، این‌ها هستند:

 • احساس کنید که همان زندگی را می‌گذارنید که می‌خواستید داشته باشید؛
 • با شرایط زندگی‌تان همراه هستید و احساس می‌کنید که بیشتر کارها همانطور که می‌خواهید جلو می‌روند؛
 • روابط عاطفی، کاری و اجتماعی سالم و مثبتی دارید و در کنار آن احساسات خوبی را تجربه می‌کنید؛ 
 • از زندگی‌تان به‌طور کلی راضی هستید؛
 • احساسات مثبتتان بیشتر از احساسات منفی‌تان است؛
 • دنبال ایده‌ها و تجربیات جدید می‌گردید؛
 • با خودتان مهربان هستید و به خواسته‌هایی که برای خودتان دارید، اهمیت می‌دهید؛
 • دائماً شکرگزاری می‌کنید؛
 • در زندگی هدف‌های زیادی برای خودتان مشخص کرده‌اید؛
 • احساس شادی و رضایتی که دارید را با دیگران تقسیم می‌کنید.

 

 

از دستش نده: مدیتیشن چیست؟ (راهنمای کامل + فواید و انواع)

 

 

انواع شادی؛ خوشی، هیجان یا رضایت؟

شادی هم مثل هر حس دیگری، انواع مختلفی دارد که شاید آن‌ها را نشناسید اما هر کدام را حداقل یکبار تجربه کرده‌اید. در ادامه انواع شادی را با تعریف ساده‌ای از آن‌ها به شما معرفی می‌کنیم تا ببینید که همین حالت رضایت چقدر می‌تواند متنوع باشد.

 • خوشی: احساس نسبتاً کوتاهی که معمولاً در لحظه اتفاق می‌افتد و عمق و دوام زیادی ندارد.
 • هیجان: احساس شادی تقریبا عمیقی که در انتظار اتفاقات خوب و مثبت اتفاق می‌افتد.
 • افتخار: احساس رضایت داشتن از کاری که انجام داده‌اید یا قصد انجامش را دارید.
 • خوش بینی: زمانی که احساس مثبت و با انگیزه‌ای به اتفاقات زندگی پیدا کرده‌اید.
 • رضایت: راضی بودن از شرایطی که در آن قرار گرفته‌اید.

 

چگونه نسبت به الان، شادتر باشیم؟ 

رسیدیم به جایی که از اول قرار بود در موردش صحبت کنیم، یعنی اینکه چطور شادتر زندگی کنیم؟

مطمئنم شما هم بعضی افراد را دیده‌اید که بدون هیچ دلیلی همیشه شاد و خنده‌رو هستند و انگاری همین‌طوری به دنیا آمده‌اند. اگر برایتان سوال است که چطور بعضی افراد این شرایط را دارند، باید بگویم که شاد بودن به عوامل مختلفی بستگی دارد که یکی از آن‌ها ژنتیک است. در واقع طبق تحقیقاتی که انجام شده، شاد بودن آدم‌ها  50 درصد به ژنتیک ،  10 درصد به عوامل محیطی  و  40 درصد به شخص  و کارهایی که انجام می‌دهد، وابسته است.

برای همین حتی اگر زمینه ژنتیکی قوی هم نداشته باشید، باز هم می‌توانید رضایت بیشتری از زندگی‌تان تجربه کنید و فرد شادی‌تری باشید. حواستان باشد که شاد بودن این معنی را ندارد که هیچ وقت ناراحت نباشید؛ چون حتی شادترین آدم‌های روی زمین هم بعضی وقت‌ها احساس ناراحتی دارند و این کاملاً طبیعی است. مهم این است که در شرایط سخت روحیه‌تان را حفظ کنید و با شاد بودنتان، قوی‌تر شوید.

حالا بیایید باهم چند مورد را ببینیم که کمکمان می‌کنند تا آدم شادتری باشیم.

 


پیشنهاد کتاب: پیشنهاد می‌کنم کتاب 100 راز شاد زیستن از دیوید نیون را از دست ندهید.

 

 

1) روابطتان را سالم و محکم‌تر کنید 

این که شما بتوانید حمایت جامعه و اطرافیانتان را داشته باشید، تاثیر زیادی در شاد بودنتان دارد. وقتی افراد حمایت کسانی که با آن‌ها در ارتباط هستند را داشته باشند، احساسات مثبت بیشتری به دست می‌آورند و روحیۀ شادتری هم دارند. پس اگر می‌خواهید روحیۀ شادتری داشته باشید، بهتر است روابط قوی و محکم اجتماعی برای خودتان ایجاد کنید.

 

2) به‌طور مرتب ورزش کنید 

همیشه گفته‌ام که ورزش از هر لحاظ برای سلامتی مفید است. ورزش، قدرت جسم را بالا می‌برد و ذهن را هم تقویت می‌کند. سلامت بدن روی روحیه و خلق و خوی تاثیرات خیلی خوبی می‌گذارد. تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده، ثابت می‌کنند که ورزش منظم باعث جلوگیری از بروز مشکلاتی مثل افسردگی می‌شود و حس شادی و رضایت را به وجود می‌آورد.

خیلی جالب است بدانید که روانشناسان طی یک‌سِری بررسی‌هایی که داشته‌اند، به این نتیجه رسیده‌اند که ورزش ارتباط مستقیمی با شادی و مثبت بودن روحیه ما دارد. یعنی مثلاً کسانی که حتی روزی 10 دقیقه یا هفته‌ای یکبار ورزش می‌کنند، نسب به کسانی که اصلاً سراغ ورزش و تمرین نمی‌روند، افراد شادتری هستند.

 


پست اینستاگرام: تاثیر ورزش روی عملکرد مغز

 

 

3) شکرگزار باشید

کسانی که قدردان شرایط و نعمت‌هایی که دارند باشند، همیشه نسبت به افرادی که خنثی عمل می‌کنند، احساس بهتری دارند. قدردانی و شکرگزاری، احساسات مثبت شما را تقویت می‌کند و در نتیجه باعث ایجاد  احساس شادی  و  رضایت زیادی  در وجودتان می‌شود. برای همین هم پیشنهاد می‌کنم چیز‌هایی که شکرگزار داشتنشان هستید را بارها و بارها - حتی هر شب قبل از خواب - مرور کنید تا احساس رضایتتان، بیشتر شود.

 

4) برای خودتان هدف گذاری کنید 

کسانی که هدف دارند، رفتار‌های سالم‌تری از خودشان نشان می‌دهند و تلاش می‌کنند تا به بهترین شکل ممکن به هدفی که دارند، برسند. اگر شما هم این ویژگی را داشته باشید، رفته‌رفته حس شادتر بودن به دست می‌آورید و افکار مثبت بیشتری در ذهنتان به وجود می‌آید. برای این که هدف گذاری بهتری داشته باشید، پیشنهاد می‌کنم به این موارد هم توجه کنید:

 • متوجه شوید اصلاً علایقتان چیست؛
 • بگردید دنبالِ یک‌سِری اهداف اجتماعی؛
 • تلاشتان را چند برابر کنید؛
 • دنبال کشف چیز‌های جدیدی باشید. البته بیشتر سراغ مواردی بروید که علاقۀ به آشنایی بیشتر با آن‌ها دارید.

 

5) لبخند بزنید 

لبخند زدن یک واکنش دو طرفه است. وقتی شما حال خوبتان را با لبخند زدن به دیگران نشان می‌دهید، آن‌ها انرژی مثبت شما را دریافت می‌کنند و شادی که بدست می‌آورند را به خود شما بَر می‌گردانند. علاوه‌براین، لبخند زدن باعث می‌شود تا هورمون دوپامین در مغزتان ترشح شود و به همین دلیل، احساس شادی داشته باشید.

همان طوری که وقتی شما کسی که عصبی باشد را ببینید، استرس و احساس بدی پیدا می‌کنید، زمانی که با یک فرد شاد برخورد داشته باشید، احساس خوبی به دست می‌آورید. می‌خواهم این را بگویم که حالات چهره افراد روی واکنش‌ها و احساساتی که از هم می‌گیرند، تاثیرگذار است.

البته این را هم بگویم که قرار نیست همیشه یک لبخند مصنوعی روی لب داشته باشید، امّا هر وقت احساس ضعف داشتید و فکر کردید که کم آورده‌اید، لبخند بزنید و مقاومتتان را حفظ کنید. می‌توانید هر روز صبح که جلوی آینه می‌ایستید، لبخند بزنید و شادی را به خودتان هدیه بدهید.

 

 

از دستش نده: 6 تکنیک ساده (ولی فوق العاده) برای برنامه‌ریزی روزانه!

 

 

6) خوب بخوابید 

خواب کافی روحیه‌تان را بهتر می‌کند. خواب راحت و کامل انرژی بدنتان را بالا می‌برد و ایمنی بدنتان را هم افزایش می‌دهد. این شرایط شما را به یک فرد سالم با روحیه خوب تبدیل می‌کند، در نتیجه احساس شادی بیشتری دارید و کارهایتان را هم با میزان موفقیت بیشتری انجام می‌دهید.

 

خلاصه مطلب 

برای این که تبدیل به فرد شادتری شوید، لازم نیست درمان‌های خاصی را شروع کنید یا هزینه‌های زیادی برای آن صرف کنید. فقط کافی است به خواسته‌هایتان احترام بگذارید، لبخند بزنید و روزتان را هدفمند شروع کنید. شاد بودن سخت نیست، فقط کافیست شکرگزار خوشی‌های زندگیتان باشید و برای هدف‌هایی که دارید، خوب تلاش کنید.