نرگس سیفی | مربی فیتنس

فیتنس  ∙  تناسب اندام  ∙  مربی

چطور به آرزوهایمان برسیم؟

چطور به آرزوهایمان برسیم؟

همۀ ما از وقتی که خودمان را شناخته‌ایم، رویا‌ها و آرزوی‌هایی در ذهن‌مان مرور می‌کردیم که همیشه دوست داشته‌ایم به آن‌ها برسیم. خوبی آرزو داشتن این است که به آدم انگیزۀ ادامه زندگی می‌‌دهد و به آدم‌ها ثابت می‌کند که هنوز هم می‌‌شود به روز‌های بهتر رسید. هدف‌ها و آرزو‌ها تنها چیز‌هایی هستند که ما بخاطر آن‌ها تلاش می‌‌کنیم و به آینده امیدوار می‌‌مانیم.

اگر خواسته و آرزویی نباشد، این همه کار و دوندگی چه فایده‌ای ‌‌خواهد داشت؟ امّا این هم مهم است که راه رسیدن به آن‌ها را بدانید و خودتان را الکی با روش‌های اشتباه خسته نکنید. رسیدن به این سوال که چطور به آرزوهایمان برسیم، فقط به اندازه‌ای ‌‌که این مطلب را تمام کنید، وقتتان را می‌‌گیرد.

 

اصلاً چرا باید برای آرزوهایمان تلاش کنیم؟

همان‌طور که ما سال به سال بزرگتر می‌‌شویم، خواسته‌ها و آرزوهایمان هم با ما بزرگ شده و قد می‌‌کشند. مثلاً شاید آرزوی من در 5 سالگی داشتن یک عروسک خیلی بزرگ بود ولی الان دیگر حتی جزء افکارم هم نیست.

آرزو‌ها مثل سوخت برای آدم‌ها هستند. هیچ ماشینی بدون سوخت یا بنزین نمی‌تواند حرکت کند. حتی اگر خیلی گران و پیشرفته باشد تا وقتی سوخت یا انرژی که برای روشن شدن لازم دارد را نگیرد، نه روشن می‌‌شود و نه حرکت می‌‌کند.

 آرزو‌ها هم حکم همین انرژی را برای انسان‌ها دارند، وقتی هدف و خواسته‌ای ‌‌در زندگی نباشد، انگیزه‌ای ‌‌برای زندگی بهتر و ادامۀ راه هم وجود نخواهد داشت.  پس برای راکد نشدن زندگی احتیاج به حرکت هست. این حرکت هم سوختی می‌‌خواهد که ما آن را به اسم "آرزو" می‌‌شناسیم.

آرزو داشتن هم اصول خودش را دارد. اگر شما کسی هستید که به بلوغ عاطفی رسیده و می‌‌تواند خواسته و احساسات خودش را کنترل کند، پس حتماً باید مطالب بعدی را بخوانید! چون با یاد گرفتن راه حل‌های رسیدن به آرزو، سرعت شما در رسیدن به آن‌ها هم بیشتر می‌‌شود.

 

درسته که آرزو داشتن توی زندگی خیلی مهمه، اما حواستون باشه که آرزو رو با بلند پروازی اشتباه نگیرین! چون وقتی آرزوهاتون از یه حدی بیشتر بشه و غیر منطقی باشه نه تنها شما رو بزرگ نمی‌کنه بلکه تبدیل به یه آدمی می‌‌کنه که همیشه دنبال توهمه!

 

7 روش رسیدن به آرزوها چیست؟

همۀ آدم‌ها رویا‌هایی دارند که می‌‌خواهند به آن‌ها برسند.  رسیدن به آرزو‌ها و رویا‌ها کار سختی نیست، فقط کافی است که روش‌های رسیدن به آن‌ها را بدانید و در مسیرش قرار بگیرید این‌طوری می‌‌توانید به هر چیزی که می‌‌خواهید برسید و این ضرب‌المثل که خواستن، توانستن است را زندگی کنید!

7 راه حلی که می‌‌خواهم به شما معرفی کنم، روش‌هایی هستند که خیلی از روانشناس‌ها و مشاورین معتبر دنیا آن‌ها را تایید کرده‌اند.

 

 

از دستش نده: افزایش اعتماد به نفس با 10 راهکار ویژه

 

 

1. مثبت فکر کنید و اعتماد به نفس داشته باشید

اصلی‌ترین‌ مرحله از رسیدن به آرزو‌ها همین مرحله است. روانشناس‌ها این مرحله را ستون فقرات رسیدن به آرزو‌ها می‌‌دانند! هر چه انرژی مثبت بیشتری بفرستید و مثبت بمانید، راه رسیدن به موفقیت‌هایتان هم بازتر و هموارتر می‌‌شود.

شکی نیست که شما اگر چیز‌ها و موقعیت‌های خوبی برای خودتان بخواهید، آدم‌های موفق و موقعیت‌های خیلی خوبی را می‌توانید نزدیک خودتان جمع کنید. نگذارید انرژی‌های منفی و ناامیدی شما را در خود غرق کنند. دقت کنید که هر آدم موفق و شادی دور و برش را با آدم‌های شبیه به خودش پُر می‌‌کند.  پس مثبت باشید و دنبال چیزهای مثبت بگردید و قدر اتفاقات خوبی که در زندگی‌تان می‌‌افتد را بدانید. 

 

2. رویاهایتان را تجسم کنید و رو به جلو بروید

برای اینکه بدانید چقدر تا رسیدن به آرزوهایتان فاصله دارید، باید همیشه حواستان به روبرو و مسیری که می‌‌روید باشد. این کار به شما کمک می‌‌کند تا وقت‌هایی که شکست می‌‌خورید و دلسرد می‌‌شوید، امیدی به ادامۀ راه داشته باشید. پس رویاهایتان را فراموش نکنید و آن‌ها را هر روز در ذهن خود مجسم کنید.

معلوم است که هیچ‌کسی یک شبه به آرزوهایش نمی‌رسد، امّا وقتی نقشۀ راهتان را هر روز با خود مرور کنید و تمرکزتان را روی هدفی که دارید بگذارید، بهتر می‌‌توانید به آرزوهایتان برسید. چون علاوه‌بر همۀ این‌هایی که گفتم، وقتی مدام به هدف فکر کنید، ضمیر ناخودآگاه شما باور می‌‌کند که حتماً باید به این هدف برسید و انگیزۀ شما را چند برابر می‌‌کند.

امّا فقط تصور کردن کافی نیست. همزمان با تمرکز، مسیر‌های خوبی را جلوی رویتان تصور کنید و این احساس را در خود ایجاد کنید که از حال خیلی خوبی در این مسیر برخوردارید و از رسیدن به آرزوهایتان لذت می‌‌برید.

راه‌حلی که پیشنهاد می‌‌کنم، آماده کردن یک دفترچه قدردانی برای خودتان است. در این دفترچه از موفقیت‌های که داشته‌اید بنویسید و آرزو‌هایی که در حال حاضر دارید را داخل آن یادداشت کنید. حتماً حواستان باشد که با احساسی که قرار است در رسیدن به رویاهایتان داشته باشید، ارتباط بگیرید تا یک‌جورایی الهام‌بخش شما در رسیدن به آرزوهایتان باشد.

 

 

از دستش نده: 10 کتابی که خانم‌ها حتماً باید بخوانند

 

 

3. مراحل رسیدن به آرزوهایتان را سرگرم کننده کنید

همیشه به ما گفته‌اند که "نابرده رنج گنج میسر نمی‌شود" و تا زحمتی نکشید به چیزی نمی‌رسید؛ امّا خیلی وقت‌ها فراموش کرده‌اند که بگویند که خیلی از آدم‌های موفق در این مسیر رسیدن به آرزو‌ها خودشان را سرگرم کرده‌اند تا ذهنشان درگیر استرس شدید و سختی‌های راه نشود.

وقتی احساس آرامش و شادی بیشتری داشته باشید، اتفاقات الهام‌بخش و مثبت زیادی در مسیر شما قرار خواهند گرفت. راهنمای مسیر شما الهامات شاد و انرژی‌های مثبتی هستند که شما در طول راه منتشر می‌‌کنید و امید را در دلتان زنده نگه می‌‌دارید. پس این باور قدیمی و پوسیده را که "تا سختی نکشی چیزی دستت را نمی‌گیرد" را کنار بگذارید و به دلخوشی‌های کوچکی که در این راه با آن‌ها روبرو می‌‌شوید، امیدوار باشید.

 

 

از دستش نده: انواع خندیدن آدم‌ها

 

 

4. برنامه ریزی راهتان را تقسیم‌بندی کنید

وقتی رویا‌های بزرگی دارید، مسیر رسیدن به آن‌ها سخت‌تر و طولانی‌تر است؛ پس باید برنامه‌ریزی این مسیر را طوری بچینید که زود خسته نشوید. یک قلم و کاغذ بردارید و هدف‌هایی که می‌‌خواهید به آن‌ها برسید را یادداشت کنید. این هدف‌ها می‌‌شوند موضوعات لیست شما. بعد از اینکه هدف‌هایتان را کامل کردید، دوباره آن‌ها را مرور کنید و سراغ تجزیه و تحلیل آن بروید. یعنی بسنجید که اهداف شما چه چیز‌هایی را لازم دارند تا کامل شوند؛ پس کم‌کم شروع به کامل کردن این پازل کنید.

 

5. به حرف‌ها و تفکرات منفی اهمیت ندهید

همیشه دور و بَر آدم‌های مثبت‌اندیش و موفق، کسانی هستند که می‌‌خواهند آن‌ها را متوقف کرده یا به پایین بکشند. دلیل آن هم حسودی است؛ چون این آدم‌ها در زندگی به چیز‌هایی که می‌‌خواسته‌اند نرسیده و تلاشی هم برای آن نکرده‌اند، پس دلشان نمی‌خواهد که بقیه هم به آرزوهایشان برسند.

حرف‌هایی که از این‌جور آدم‌ها می‌‌شنوید، معمولاً این شکلی هستند که "وقتت را تلف نکن"، "داری زور بیخود می‌‌زنی"، "ما را چه به رسیدن به این چیز‌ها" و حرف‌های دیگری که خودتان می‌‌دانید. اگر شما به کاری که می‌‌خواهید بکنید ایمان دارید، پس حتماً می‌‌توانید به آن برسید. خودتان را باور کنید و کم نیاورید! در دنیا برای همه به اندازۀ کافی جا هست و هیچ‌کس نمی‌تواند بگوید که مسیر موفقیت در گرو نبود بقیه است؛ پس  رویاهایتان را زنده نگه دارید و به هر کسی که شما را از رسیدن به آن منع می‌‌کند، دوری کنید. 

 

6. کمک‌های عاقلانه و دلسوزی‌های عاشقانه را از دست ندهید

حمایت و قوت قلب کسانی که شما را در رسیدن به آرزوهایتان کمک می‌‌کنند را از دست ندهید. با کسانی مشاوره و معاشرت کنید که باور دارند مثبت‌اندیشی و تلاش می‌‌تواند شما را به خواسته‌هایتان برساند. این یعنی آن‌ها موفقیت شما و خودشان را باور دارند و می‌‌توانند انرژی‌بخش مسیر آرزو‌های شما باشند. اگر در این مسیر دوستانی دارید که سرعت شما را در رسیدن به رویاهایتان کم می‌‌کنند، از آن‌ها فاصله بگیرید. شما می‌‌خواهید آدم موفقی باشید و با گذشته خود فرق کنید؛ پس این تحول را از همین‌جا شروع کنید.

 

7. ریسک‌های درست را بپذیرید

مسیر رسیدن به موفقیت مسیری است که بعضی اوقات باید در آن ریسک کنید، امّا ریسک‌هایی را بپذیرید که ضروری و عاقلانه هستند. یعنی کار‌هایی را بکنید که ارزش به خطر انداختن موفقیت‌تان را داشته باشند. قلب شما مسیر راه و خطرات آن را مشخص می‌‌کند. وقتی ایمان قلبی‌تان به شما می‌‌گوید که شما می‌‌توانید آن را انجام دهید و موفق می‌‌شوید، پس به خودتان ایمان داشته باشید و ریسک مهم راهتان را بپذیرید؛ چون حتماً موفق می‌‌شوید.

 

خلاصه مطلب

اهداف و آرزو‌های زندگی‌تان را مشخص کنید و برای رسیدن به آن‌ها برنامه‌ریزی داشته باشید. در آخر، برای رسیدن به این آرزوها تمام تلاشتان را بکنید و کسانی که شما را از رسیدن به آرزو‌هایتان منع می‌‌کنند، از زندگی خود حذف کنید.

خیلی‌ها هستند که به آرزوهایشان رسیدند امّا در برابر کسانی که بیخیال آرزوهایشان شدند، تعدادشان اصلاً به چشم نمی‌آید. زندگی تجربه کوتاهی است؛ تمام تلاش‌تان را بکنید تا در این زمان کوتاه، همه کار برای رسیدن به آرزوهایتان انجام دهید.