نرگس سیفی | مربی فیتنس

فیتنس  ∙  تناسب اندام  ∙  مربی

10 کتابی که خانم‌ها حتماً باید بخوانند!

10 کتابی که خانم‌ها حتماً باید بخوانند!

شاید خیلی‌ها این حرف را قبول نداشته باشند، امّا به نظر من پیشرفته یا عقب مانده بودن یک جامعه وابستگی زیادی به میزان آگاهی زنان آن جامعه نسبت به حقوق و توانایی‌هایشان دارد. وقتی که زنان مطالعه خوبی داشته باشند و از مسائل زیادی اطلاع پیدا کنند، می‌توانند تصمیمات بهتری برای خود و زندگی‌شان بگیرند. این زنان حتی می‌توانند کودکان شادتر و موفق‌تری را هم تربیت کنند. امّا همه این‌ها به این بستگی دارد که شما کتاب‌های مناسبی برای مطالعه انتخاب کنید.

کتاب هم مثل هر چیز دیگر خوب و بد دارد و اگر شما انتخاب درستی نداشته باشید، نمی‌توانید به نتیجه‌ای که می‌خواهید برسید. من در این جا می‌خواهم برای شما دربارۀ 10 کتابی که خانم‌ها حتماً باید بخوانند، حسابی توضیح بدهم؛ پس بریم ببینیم چه کتاب‌هایی مناسب هستند!

 

مطالعه چه تاثیری روی خانم‌ها دارد؟

بنظرم مطالعه در هر زمان و شرایطی، می‌تواند برای انسان مفید باشد. در طول تاریخ اتفاقات زیادی افتاده که باعث شده‌اند خیلی از زن‌ها در مورد حق و حقوقی که دارند شناخت پیدا کنند. همۀ این کار‌ها بدون داشتن تحصیلات و مطالعات کافی به هیچ نتیجه‌ای نمی‌رسید.

خودِ شما هم همین امروزه شاهد این مسئله هستید که  داشتن آگاهی از هر موضوعی مخصوصاً برای خانم‌ها، باعث می‌شود که در اجتماعات مختلف حرفی برای گفتن داشته باشند.. مسئله‌ای که وجود دارد این است که همین مطالعه ساده می‌تواند تاثیر خیلی خوبی در افزایش اعتماد به نفس آن‌ها داشته باشد.

وقتی شما شروع به مطالعه می‌کنید، در واقع سعی کرده‌اید که آدم‌های شبیه به خودتان را پیدا کنید تا بتوانید اطلاعاتی که دارید را برای آن‌ها توضیح دهید. همین مسئله برای بقیه هم پیش می‌آید و کم‌کم باعث می‌شود که شما با اطلاعات و مطالعات بقیه هم آشنا شوید و پیشنهادات بهتری برای مطالعه داشته باشید.

مطالعۀ خوب حتی می‌تواند ذهن شما را از مشکلات و گرفتاری‌های روزمره دور کند و خلاقیت‌های شما را پرورش دهد. وقتی این اتفاق می‌افتد، مغز شما فعال‌تر عمل می‌کند و در شرایطی که شما احتیاج به بررسی‌های مختلف دارید، قطعا عملکرد بهتری هم از خود نشان می‌دهد.

 

یه کتاب خوب می‌تونه شما رو به آدمی تبدیل بکنه که توی سخت‌ترین شرایط، بهترین تصمیمارو می‌گیره. ارزش وقتی که برای هر کار میزارین خیلی زیاده، پس بهتره این عمری که میگذره رو صرف خوندن کتابی بکنین که زندگیتونو تکون بده و باعث پیشرفتتون بشه!

 

10 کتاب مناسب برای مطالعه خانم‌ها

کتاب‌ها برای هر قشر و طبقه‌ای از جامعه نوشته می‌شوند. خیلی از کتاب‌ها هستند که فقط جنبه آموزشی دارند و یا حتی برای رده سنی خاص نوشته شده‌اند و برای همه مناسب نیستند. مثلاً شما اگر در مورد کمر درد احتیاج به اطلاعات داشته باشید، در کتاب آشپزی دنبال آن نمی‌گردید. برای همین هم می‌گویم که هر کتابی برای هر موقعیتی مناسب نیست. مشکلات خانم‌ها هم معمولاً چیز‌هایی هستند که احتیاج به بررسی و درک زیادی دارند. معمولاً هم این‌طور است که نویسنده‌های خانم، بهتر متوجه این مشکلات می‌شوند و می‌توانند راه حل بهتری پیش پای شما بگذارند.

 کتاب‌هایی که مخصوص خانم‌ها نوشته می‌شوند، اکثرا نتیجه تجربه نویسندگان آن‌ها هستند.  این‌طوری دیگر شما اشتباهاتی که این افراد با آن‌ها برخورد داشته‌اند را انجام نمی‌دهید و از خیلی از ضرر‌ها و مشکلات در امان می‌مانید. از بین همه کتاب‌ها، چندتایی هستند که خواندن آن‌ها برای ما خانم‌ها خیلی‌خیلی اهمیت دارد.

برای اینکه بیشتر با این کتاب‌ها آشنا شوید، درباره هر کدام توضیح می‌دهم:

 

1. خودت باش دختر

 

نویسندهتعداد صفحهموضوع

ریچل هالیس

232

موفقیت و خودشناسی

 

اولین کتابی که می‌خواهم به شما معرفی کنم، کتاب خودت باش دختر است. این کتاب نتیجۀ تجربیات و خاطرات ریچل هالیس نویسنده این کتاب در طول زندگی فردی، کاری و زناشویی‌اش است.

خیلی از مسائلی که در کتاب "خودت باش دختر" آمده است، مواردی هستند که بیشتر ما‌ها ممکن است در طول زندگی با آن‌ها برخورد داشته باشیم، امّا مهم این است که بدانیم کار درست چیست و برای رسیدن به نتیجۀ بهتر باید چکار کنیم؟

ریچل هالیس در این کتاب شما را با باور‌های غلطی که به عنوان یک دختر، زن و یا مادر نسبت به خودتان دارید، آشنا می‌کند و در آخر، راه‌حل‌هایی که برای جبران آن‌ها باید انجام دهید را به شما معرفی می‌کند تا تبدیل به یک زن شاد و موفق شوید. برای اینکه بهتر با این کتاب و زبان آن آشنا شوید، قسمتی از آن را برایتان می‌نویسم:

 

 

2. شدن

 

نویسندهتعداد صفحهموضوع

میشل اوباما

487

بیوگرافی

 

میشل اوباما نویسندۀ کتاب «شدن» یکی از زنان موفق و فعالان مدنی و اجتماعی دنیاست که تجربیات زیادی در مورد مسائل زنان و مشکلات آن‌ها دارد. این نویسنده به عنوان نماد یک زن موفق در جامعه‌ای که سال‌های زیادی با سیاه پوست‌ها در حال کشمکش و درگیری بوده است، حرف‌هایی برای گفتن دارد که خیلی از ما با خواندن یا شنیدن آن‌ها می‌توانیم به قدرت توانایی که در درون ما وجود دارد، پی‌ببریم و آن را پرورش دهیم. میشل اوباما در بخش اول این کتاب می‌گوید:

 

شدن

 

3. سرگذشت ندیمه

 

نویسندهتعداد صفحهموضوع

مارگارت اتوود

422

بیوگرافی

 

داستان و موضوع این کتاب آنقدر جذاب و دغدغه‌مند است که اخیراً سریالی هم به همین اسم ساخته و پخش شده است. مارگارت اتوود نویسنده‌ای کانادایی است که سعی دارد در این کتاب تمام تبعیض‌های جنسیتی بین زنان و مردان در جامعه‌هایی که پر از خفقان هستند را به تصویر بکشد.

شما در این کتاب با مشقت‌هایی از زندگی زنانی آشنا می‌شوید که هر کدام از آن‌ها برای مدتی صاحب یک زندگی عادی، خانواده و حتی شغل بوده‌اند. امّا با اجرای قوانین و سیاست‌های ناعادلانه، وارد چرخه ترسناک تبعیض جنسیتی شده‌اند که مشکلات و مشقت‌های زیادی برایشان درست کرده‌اند. این کتاب مطالب مختلفی دارد که یکی از آن‌ها به این صورت نوشته شده است که:

 

سرگذشت ندیمه

 

 

از دستش نده: نسخه تجویزی برای خانم‌ها

 

 

4. شرمنده نباش دختر

 

نویسندهتعداد صفحهموضوع

ریچل هالیس

224

موفقیت و خودشناسی

 

همان‌طور که از اسم این کتاب معلوم است، مطمئنم می‌توانید حدس بزنید که این کتاب هم یکی دیگر از نوشته‌های ریچل هالیس است. در ادامه اسم این کتاب نوشته شده که "یک برنامه بدون شرمساری برای رسیدن به اهداف!"؛ خُب این یعنی قرار است یاد بگیرید که خیلی از کار‌هایی که دوست دارید امّا از انجام دادنشان خجالت می‌کشید را به یادتان بیاورید و به بهترین روش ممکن آن‌ها را انجام دهید. شاید بپرسید چطوری؟ ببینید، خیلی از مسائل هستند که ما زنان دوست داریم آن‌ها را انجام دهیم ولی به دلایلی سراغشان نمی‌رویم. بعضی از آن‌ها حتی می‌توانند یکی از دلایل شایع افسردگی در زنان به حساب بیایند. در یک جایی از این کتاب می‌خوانیم که:

 

شرمنده نباش دختر

 

5. من ملاله هستم

 

نویسندهتعداد صفحهموضوع

ملاله یوسف زی، کریستینا لمب

344

    بیوگرافی   

 

ملاله یوسف زی یک دختر مبارز، آزادی طلب و بیدار پاکستانی است که در دولت تحت سلطه طالبان برای رسیدن به کمترین حق زنان که تحصیل و حضور در جامعه است، زحمت‌های زیادی می‌کشد و شرایط سختی را از تجربه می‌کند تا جایی که مرگ را هم پشت سر می‌گذارد. شما با خواندن این کتاب متوجه می‌شوید که بدست آوردن کوچک‌ترین آزادی‌ها در خیلی از جوامع نیاز به تلاش و مبارزۀ زیادی دارد و هستند کسانی که این گرفتاری‌ها را به جان می‌خرند و راه را برای هم نسل‌ها و نسل‌های بعدی‌شان هموار‌تر می‌کنند. در قسمتی از این کتاب خوانده‌ام که:

 

من ملاله هستم

 

6. زنان زیرک

 

نویسنده تعداد صفحه موضوع

 شری آرگو 

272

روانشناسی (روابط بین زنان و مردان)

 

اسمی که برای این کتاب انتخاب شده این است: "زنان زیرک؛ چرا مردان شیفته زنان زیرک می‌شوند؟"

شما با مطالعۀ این کتاب متوجه می‌شوید که اشتباهات رایج در روابط عاطفی چه چیز‌هایی هستند و چطور می‌توانید آن‌ها را برطرف کنید. حتی مسائل پیچیده‌تر از این هم با قلم شری آرگو توضیح داده شده‌اند که می‌توانند جوابی برای سوالات من و شما باشند. وقتی این کتاب را ورق می‌زنید، با چنین جملاتی روبرو می‌شوید:

 

زنان زیرک

 

7. لحظه برخواستن

 

نویسندهتعداد صفحهموضوع

ملیندا گیتس

224

بیوگرافی، اجتماعی

 

ملیندا گیتس در این کتاب زنان را به توانمند شدن دعوت می‌کند. وقتی این کتاب را در دستتان می‌گیرید، با جمله‌ای مواجه می‌شوید که در ادامه اسم این کتاب آمده است؛ "چگونه توانمند سازی زنان، دنیا را تغییر می‌دهد؟"

وقتی این جمله را می‌خوانید، چه حسی پیدا می‌کنید؟ خودِ من به این نتیجه می‌رسم که من به عنوان یک زن، می‌توانم خودم را به جایگاه درستی برسانم که حتی بتوانم قوانین دنیا را هم تغییر دهم! باور این توانمندی‌ها احتیاج به تمرین و آموزش‌هایی دارد که می‌توانید شبیه به آن‌ها را در صفحاتی از این کتاب پیدا کنید:

 

لحظه برخواستن

 

8. داستان من

 

نویسندهتعداد صفحهموضوع

مرلین مونرو

184

زندگی نامه

 

حدس می‌زنم اسم نویسندۀ این کتاب بیشتر از هر چیزی نظر شما را به خودش جلب کرده باشد. بله این کتاب زندگی نامه مرلین مونرو است که خودش نویسنده آن است. در این کتاب شما با روز‌های تلخ و شیرین این بازیگر جذاب و محبوب آمریکایی آشنا می‌شوید. حتی متوجه می‌شوید که شخصیتی به این محبوبیت و موفقیت چه گذشته پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشت تا به جایگاهی که ما از او می‌شناسیم برسد. مرلین مونرو در کتابش می‌گوید:

 

داستان من

 

9. اتاقی از آن خود

 

نویسندهتعداد صفحهموضوع

ویرجیانا وولف

163

اجتماعی

 

ویرجیانا وولف در این اثر خود، از محرومیت زنان و مشکلاتی که با آن‌ها روبرو بوده‌اند، صحبت کرده است. با اینکه قالب کتاب داستانی است، ولی می‌توانید در آن خیلی از مشکلات مربوط به زنان و تاثیراتی که در زندگی آن‌ها دارد را ببینید. نویسندۀ این کتاب یکی از فعالان حقوق زنان در انگلستان است که دو جنگ جهانی را پشت سر گذاشته و صحنه‌های تلخ و تاثیرگذار زیادی از زندگی زنان را تجربه کرده است. مثلاً می‌توانید در این کتاب بخوانید که:

 

اتاقی از آن خود

 

10. صورتت را بشور دختر

 

نویسندهتعداد صفحهموضوع

ریچل هالیس

245

موفقیت و خودسازی

 

این کتاب هم از سری کتاب‌های موفقیت زنانه ریچل هالیس است. نویسنده در این کتاب به شما می‌گوید که چطور با دروغ‌هایی که به خود می‌گویید روبرو شوید و آن‌ها را از زندگی خود پاک کنید. داستان‌های زیادی در این کتاب وجود دارد که شاید با خواندنشان احساس شرم، هیجان یا ناراحتی به شما دست بدهد امّا در آخر می‌فهمید که حل شدن همه این مشکلات تنها به دست خودتان است و فقط شما هستید که می‌توانید زندگی‌تان را از این احساسات و دروغ‌ها پاک کنید.

جملاتی که در این کتاب می‌خوانید، شبیه به این متنی است که می‌نویسم:

 

صورتت را بشور دختر

 

خلاصه مطلب

زنان آگاه جوامع موفق و پیشرفته را می‌سازند. وقتی که زنان از حقوقشان در هر سطحی اطلاع داشته باشند، می‌توانند زندگی شاد‌تر و سالم‌تری را تجربه کنند. هیچ محرومیت و تبعیضی نمی‌تواند از پیشرفت زنان در دنیا جلوگیری کند. پیشنهاد می‌کنم تمام این کتاب‌هایی که گفتم را خیلی دقیق بخوانید.

شما چه کتاب‌هایی را می‌شناسید که مناسب خانم‌ها باشند؟