نرگس سیفی | مربی فیتنس

فیتنس  ∙  تناسب اندام  ∙  مربی

الکل چه نقشی در تناسب اندام دارد؟

الکل چه نقشی در تناسب اندام دارد؟

بعضی از ورزشکاران قبل یا بعد تمرینات ورزشیشان سراغ انرژی‌زا یا نوشیدنی‌های دارای الکل می‌روند تا انرژی که از دست داده‌اند را جبران کنند. اگر اندازه الکلی که در این نوشیدنی‌ها استفاده شده، در حد مجاز باشد تقریبا بی ضرر است اما اگر مصرفشان از حدی که باید بگذرد، هم تاثیر عکس دارد و هم باعث آسیب‌های جسمی و روانی زیادی می‌شود.

برای این که ورزشکاران تمرینات فیتنس را سریعتر و بیشتر انجام دهند، سراغ این نوشیدنی‌ها می‌روند اما از ضررهایشان خبر ندارند. نقش الکل در تناسب اندام چیزی است که نظرات مختلفی در مورد آن وجود دارد اما دید کدامشان درست است؟

 

نقش الکل در رژیم غذایی ورزشکاران

مضر بودن الکل تقریبا از نظر اکثر متخصصان ورزش و تغذیه تایید شده است. اگر از الکل بعنوان انرژی‌زا یا ریکاوری بعد از تمرین استفاده می‌کنید، بهتر است این کار را تمام کنید.  مصرف الکل و نوشیدنی‌های الکلی هیچ تاثیر مثبتی روی عملکرد شما ندارد و حتی می‌تواند نتیجه همه تمریناتی که تا امروز انجام داده‌اید را هم از بین ببرد. 

اگر کسی از دوستان یا اطرافیانتان به شما می‌گوید که الکل باعث کاهش وزن و تناسب اندام می‌شود و می‌تواند یکی از نوشیدنی‌های موثر در بهترین رژیم لاغری باشد، اصلا توجه نکنید.

بعضی از ورزشکاران برای این که بتوانند مدت زمان انجام تمریناتشان را بیشتر کنند یا احساس درد و ناراحتی که بعد از تمرینات سنگین دارند را کاهش دهند یا به آرامش اعصاب برسند، سراغ نوشیدنی‌ها و نوشابه‌های الکلی می‌روند. شاید اولش برایتان عادی و بدون ایراد باشد و حتی از خوردنش هم لذت ببرید اما باید بدانید که الکل یک نوشیدنی اعتیادآور است و اگر سراغش بروید، کنار گذاشتنش به این راحتی‌ها نخواهد بود. پس اگر همین الان هم درگیر مصرف الکل هستید، کم‌کم شروع به ترک آن کنید تا بیشتر از این دچار اثرات منفی آن نشوید.

 

تاثیرات منفی الکل همیشه باعث شده که ورزشکارایی که حرفه‌ای تمرین می‌کنن حتی سراغ مصرف درصد خیلی پایین اونم نرن، چون اگه مصرفش بیشتر بشه هم کسالت میاره و تمرکزو ضعیف می‌کنه و بجای پیشرفت باعث افت توی تمرینات میشه

 

 

تاثیرات منفی الکل در تناسب اندام

همان طور که گفتم نوشیدن الکل تاثیرات منفی و مضرات زیادی روی سلامتی و تناسب اندام دارد. اکثر مواقع بهم خوردن تناسب اندام تاثیرات روانی زیادی روی افراد می‌گذارد و نشان دهنده آن است که ارتباط بین تناسب اندام و عزت نفس مسئله مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید. همچنین دقت کنید که این مضرات می‌تواند به شکل‌هایی که می‌گویم خودشان را نشان دهند:

 

 

از دستش نده: عزت نفس و تناسب اندام چه ارتباطی باهم دارند؟

 

 

1) کمی آبی بدن

یکی از تاثیراتی که خوردن الکل روی بدن و تمرینات تناسب اندام دارد این است که باعث کم آبی می‌شود. خوردن الکل تعریق بدن در زمان تمرینات را بیشتر می‌کند و باعث  کم آبی  و  خستگی شدید  بدن می‌شود. این مسئله روی منقبض شدن عروق خونی هم موثر است و مشکلات زیادی در سلامتی افراد بوجود می‌آورد.

بنابراین اگر از ترکیبات یا نوشیدنی‌های الکل‌دار استفاده می‌کنید، باید به فصل انجام تمریناتتان توجه داشته باشید، چون تمرین ورزشی و مصرف الکل در فصل‌های گرم سال باعث افت فشار و آسیب‌های جسمی زیادی می‌شود. این مسئله حتی ممکن است شما را از انجام تمرینات بعدیتان هم بیاندازد و برنامه و تایم تمریناتتان را بهم بریزد.

 

2) کاهش راندمان تمرینات

چیزی که در انجام تمرینات فیتنس اهمیت زیادی دارد تمرکز و هماهنگی بین دست و پا و دستورات مغز است. زمانی که از نوشیدنی‌های الکلی برای شروع تمریناتتان استفاده می‌کنید، این دقت و تمرکز کاهش پیدا می‌کند، و دیگر کنترل این هماهنگی از دست شما خارج می‌شود و نمی‌توانید تمریناتتان را درست انجام دهید.

در واقع تاثیر اصلی الکل در تمرینات تناسب اندام، روی عکس العمل‌های به موقع است. اختلالی که الکل روی مغز و هماهنگی با اعضای بدن ایجاد می‌کند، باعث تاخیر در واکنش‌ها و عملکرد بد ورزشی می‌شود.

 


پست اینستاگرام: تاثیر ورزش بر عملکرد مغز

 

 

3) چاقی و افزایش وزن

ترکیبات الکل کمی شبیه به نوشیدنی‌های شیمیایی مثل نوشابه است و کالری بالایی هم دارد. همان طور که می‌دانید در تمرینات و رژیم‌های لاغری باید به  میزان کالری  توجه زیادی داشته باشید تا هر کالری اضافه تبدیل به چربی مضر نشود. اگر طبق نظر مربی یا متخصص تغذیه‌ای که دارید باید از نوشیدنی‌های دارای الکل استفاده کنید، حداقل آن‌ها را در نظر بگیرید. این باعث می‌شود که هم به مصرف بالای الکل عادت نکنید و هم کالری مصرفی روزانه‌‌تان را کاهش دهید.

 

4) کاهش میزان عضله سازی

وقتی که الکل وارد بدن می‌شود بعضی عملکردهای مهم را دچار مشکل و کندی می‌کند. هر شخصی که شروع به انجام تمرینات تناسب اندام می‌کند، می‌داند که پروتئین در عضله سازی نقش مهمی دارد. خیلی‌ها هم هستند که از انواع مکمل‌ها و ترکیبات ورزشی استفاده می‌کنند که تاثیر آن را بیشتر و بهتر کنند. نوشیدن الکل این عضله‌سازی را ضعیف‌تر و کندتر می‌کند، برای همین هم اگر قبل یا بعد تمرین نوشیدنی الکلی مصرف کنید، نتیجه ضعیف‌تری می‌گیرید.

شاید بگویید که من فقط از نوشابه‌های الکلی استفاده می‌کنم اما باید بدانید که باز هم با مشکل مواجه می‌شوید. نوشابه‌های الکلی بخاطر درصد الکل کم یا زیادی که دارند، تولید  هورمون تستسترون  را کم کرده و میزان کورتیزول را افزایش می‌دهد. هورمون اول باعث عضله سازی می‌شود در صورتی که دومی هر عضله‌ای که ایجاد شود را از بین می‌برد و همه زحمات شما را به کلی نابود خواهد کرد. برای مواجه نشدن با این مشکل، می‌توانید بجای الکل از نوشیدنی‌های دیگر مثل آب، آبمیوه، اسموتی و غیره استفاده کنید.

 

5) ایجاد مشکل در ریکاوری عضلات 

برای این که بتوانید به داشتن عضلات حجیم‌تر و قوی‌تر برسید، علاوه بر رعایت رژیم غذایی و اصول تمرینات ورزشی باید به یک نکته مهم هم توجه داشته باشید، آن هم این است که زمان بندی‌های استراحتتان را طوری تنظیم کنید که آسیبی به عضله سازی هایتان وارد نکند. یکی از تاثیراتی که خوردن نوشیدنی‌های الکلی روی این مسئله دارد، بهم ریختن زمان خواب و ایجاد اختلال در آن می‌شود. الکل تاثیر زیادی در کاهش رشد عضله‌ها و قوی‌تر شدن آنها دارد. طوری که می‌تواند تا 70% ریکاوری عضلات را با مشکل مواجه کند.

 

 

از دستش نده: تمرینات انعطاف پذیری چیست و چه ارتباطی با تناسب اندام دارد؟

 

 

6) کاهش میزان چربی سوزی 

الکل در بدن بعنوان سوخت مصرفی آن شناخته می‌شود. وقتی که شما شروع به خوردن نوشیدنی‌های الکلی می‌کنید، الکل جایگزین چربی‌های موردنیاز بدن کربوهیدرات‌های آن می‌شود. از آنجایی که قدرت هضم و جذب الکل توسط بدن محدود است، مصرف بالای آن باعث اضافه وزن می‌شود. در این شرایط مراحل سوخت و ساز بدن اول از الکل شروع می‌شود و تا وقتی که اثرات آن از بین نرفته سراغ چربی‌های دیگر نمی‌رود. نتیجه این می‌شود که چربی سوزی در بدن کاهش پیدا کرده و ایجاد چاقی و  افزایش وزن  می‌کند.

 

7) افزایش میزان پرخوری

با این که کالری الکل زیاد و قابل توجه است اما طوری نیست که بتوان از آن بعنوان سوخت مورد نیاز بدن استفاده کرد. منابع انرژی طبیعی مثل غذاها و میوه‌جات هضم راحت‌تری نسبت به الکل دارند و تا حد امکان تبدیل به انرژی می‌شوند اما الکل این طور نیست و در بدن بعنوان نوعی چربی مضر و مسموم شناسایی می‌شود. قندی که از تجزیه ترکیبات الکل بوجود می‌آید، در دسته بندی اسیدهای چرب مضر قرار می‌گیرد و باعث افزایش حجم چربی‌های بدن می‌شود.

 

8) کاهش میزان جریان خون

جریان خون تاثیر زیادی در عضله سازی و حجیم‌تر شدن آنها دارد. مصرف الکل، جریان خون که در رگ‌ها گردش دارد را با مشکل مواجه می‌کند و باعث آسیب به قلب هم می‌شود. هر ورزشکار برای داشتن تمرینات اصولی و بدنی سالم، علاوه بر عکس العمل درست، احتیاج به یک قلب سالم و قوی دارد. افزایش مصرف الکل و نوشیدنی‌های الکلی، باعث  گرفتگی عروق  و  عضلات قلب  می‌شود. پس نه تنها می‌تواند تناسب اندام و لاغری را دچار مشکل کند بلکه عملکرد قلب را هم با مشکلات زیاد مواجه می‌کند و منجر به سکته و بیماری‌های قلبی دیگر می‌شود.

 

 

از دستش نده: ترک سیگار چه ارتباطی روی چاقی و لاغری دارد؟

 

 

چطور میزان مصرف الکل را کاهش دهیم؟

حالا که با نقش الکل در تناسب اندام و اثرات منفی آن آشنا شدید، بهتر است روش‌هایی را انتخاب کنید که بتوانید با استفاده از آنها میزان مصرف الکل و نوشیدنی‌های الکلی را کاهش دهید. می‌توانید از کم کردن دفعات الکل در روز شروع کنید، معمولا این دفعات در طول روز   برای خانم‌ها یکبار   و   برای آقایان دوبار   است.

روزهایی را در هفته انتخاب کنید که مصرف الکل را در آنها تعطیل کنید و کم‌کم تعداد این روز‌ها را افزایش دهید. لیوانی که برای خوردن نوشیدنی‌هایتان انتخاب می‌کنید را کوچکتر کنید تا اگر خودتان هم وسوسه شدید نتوانید بیشتر از ظرفیتی که هست مصرف کنید. کم‌کم از آب بجای الکل استفاده کنید و اگر همه این تصمیمات را گرفتید، سعی کنید نسبت به آنها مسئولیت پذیر باشید و زود کم نیاورید.

 

خلاصه مطلب

ورزشکاران زیادی هستند که از بعضی نوشیدنی‌های الکلی برای بهتر شدن عملکرد خود استفاده می‌کنند، اما ممکن است اطلاعات زیادی درمورد مضرات آن نداشته باشند. الکل نه تنها باعث چاقی و افزایش وزن می‌شود بلکه تاثیرات منفی بیشتری هم روی سلامتی بدن و اعضای مهم مانند مغز و قلب دارد.