نرگس سیفی | مربی فیتنس

فیتنس  ∙  تناسب اندام  ∙  مربی

همه چیز دربارۀ مزایا، معایب و نحوه ورزش با تردمیل

همه چیز دربارۀ مزایا، معایب و نحوه ورزش با تردمیل

شلوغی شهرها، کمبود وقت، شاغل بودن، دسترسی نداشتن به باشگاه و خیلی مسائل دیگر باعث شده که افراد سراغ ورزش‌هایی بروند که بتوانند در خانه آن‌ها را انجام دهند. همین شرایط این فکر را در سر تولید کنندگان وسایل ورزشی انداخت و باعث شد که شروع به طراحی و تولید وسیله‌هایی کنند که بتوان از آن‌ها در خانه استفاده کرد.

یکی از این لوازم ورزشی که خیلی طرفدار پیدا کرد و هنوز هم محبوبیت خودش را دارد، تردمیل است. این وسیله ورزشی ترکیب جالبی دارد. شما می‌توانید با این دستگاه کیلومتر‌ها بدویید بدون آنکه از جایتان تکان خورده باشید. امّا آیا فقط می‌توان یک ورزش با این وسیله ورزشی انجام داد؟ برای رسیدن به جواب این سوال و آشنایی با مزایا، معایب و نحوه ورزش با تردمیل، حتماً تا آخرش پایِ این مقاله بمانید.

 

ورزش با تردمیل چه مزایایی دارد؟

ورزش منظم، پُر از فایده‌های زیادی است که فقط به استفاده از تردمیل ختم نمی‌شود.  امّا ورزش روی تردمیل آرامش و شرایط بهتری دارد و احتیاج به برنامه‌ریزی خاص یا داشتن محیط مناسب برای پیاده‌روی ندارد . خوبی ورزش با تردمیل این است که شما می‌توانید ضربان قلب یا فشار خون خود را همزمان با ورزشی که انجام می‌دهید، کنترل کنید. مخصوصاً کسانی که مشکلات قلبی یا فشار خون دارند، این ویژگی تردمیل حسابی برایشان کاربردی است؛ مثلاً با در نظر گرفتن شرایط و پرهیز‌هایی که دکتر برای آن‌ها تجویز کرده، می‌توانند سرعت و تایم استفاده از این وسیله را تنظیم کنند.

ورزش با این وسیله فایده‌های زیاد دیگری هم دارد، که چند تا از آن‌ها را این جا به شما معرفی می‌کنم:

 

 

از دستش نده: چطور صورتی تُپُل‌مُپُل داشته باشیم؟

 

 

1. مناسب برای قلب

امکاناتی در ساخت تردمیل استفاده شده که برای تشخیص بیماری‌های قلبی، عروقی و انسداد رگ‌ها خیلی مفید و کاربردی است. ورزش روی تردمیل باعث می‌شود که شما از بدنتان کار بکشید و آن را مجبور به فعالیت‌هایی بکنید که ممکن است خیلی سراغشان نرفته باشید. در این شرایط با فشاری که به بدن می‌آید، اگر مشکل قلبی یا عروقی وجود داشته باشد، خیلی سریع خودش را نشان می‌دهد. در نتیجه شما زودتر این مشکلات را شناسایی می‌کنید و سریع‌تر هم سراغ درمانشان می‌روید.

طبق آخرین تحقیقاتی که انجام شده،  خانم‌ها و آقایانی که با نتیجه غیر طبیعی تردمیل مواجه شدند، بیشتر از افراد دیگر با مشکلات قلبی و تنفسی روبرو می‌شوند. به هرحال، انجام ورزش‌های هوازی و پیاده‌روی با تردمیل باعث تقویت قلب و کاهش فشار خون می‌شود.

شما حتی می‌توانید با انجام این ورزش، کلسترول خوب را در سطح خون بیشتر کنید و مانع افزایش کلسترول بد شوید. توصیه ای که برای افراد مشکوک به مشکلات قلبی دارم، این است که حتماً قبل از شروع این ورزش با پزشک متخصص مشورت داشته باشند تا خدایی نکرده مشکلی برایشان پیش نیاید.

 

2. کاهش ریسک دیابت

وقتی که شما شروع به ورزش کردن با تردمیل کنید، این کار تبدیل به عادت و یک برنامه ورزشی منظم برای شما می‌شود. این ورزش بدن را تشویق به ترشح انسولین کافی می‌کند که برای بیماران دیابتی نوع 2 خیلی مفید و ضروری است. تحقیقات زیادی هم در مورد این موضوع انجام شده که همه آن‌ها یک نتیجه مشترک داشته‌اند. آن هم این است که  ورزش منظم تاثیر مهمی در کاهش قند خون دارد.  درواقع وقتی شما ترکیبی از بهترین رژیم غذایی و ورزش منظم را با هم داشته باشید، هم می‌توانید میزان قند خون خود را کنترل کنید و هم به ایمنی کافی در مقابله با ویروس‌ها و بیماری‌ها برسید.

 

3. کاهش خواب آلودگی و ضعف

خیلی جالب است که بدانید ورزش منظم با تردمیل، هورمون‌های بدنتان را هم تنظیم می‌کند. این مزیت باعث می‌شود که کیفیت خواب شما بهتر شود و خواب راحت‌تر و آرام‌تری را تجربه کنید. ادامه این وضعیت روی چرخه کلی خواب شما و سلامت جسمی و روحی‌تان تاثیر زیادی دارد؛ طوری‌ که حتی میزان قند خون شما را تنظیم می‌کند.

 

4. تناسب اندام

ورزشی که با تردمیل انجام شود، تاثیر زیادی هم در فرم بدن و استایل شما دارد. این وسیله راحت‌ترین راهی است که شما می‌توانید به کمک آن، تناسب اندام خود را حفظ کرده و به اندام مدنظر خودتان برسید. برنامه‌ای که اکثر مربی‌ها برای کار با تردمیل و رسیدن به تناسب اندام توصیه می‌کنند، حداقل ورزش 5 روز در هفته به مدت 50 تا 60 دقیقه است.

 

 

مهم‌ترین مزیت کار با تردمیل که برای همه مردم آشنا‌تر از بقیه چیزاس، تناسب اندامه. این مسئله طوریه که حتی خیلی از افراد داخل باشگاهم، بخاطر آب کردن چربیای شکم و پهلو سراغ این دستگاه میرن. پس حتی اگه دنبال داشتن استایل مناسب ورزش کاریم باشین، تردمیل می‌تونه کمک زیادی بهتون بکنه!

 

 

معایب ورزش با تردمیل چیست؟

مطمئناً ورزشی که با تردمیل انجام می‌شود، فایده‌های خیلی زیادی برای بدن دارد. امّا این هم مثل هر چیز مفید دیگر ضرر‌های خیلی کمی هم دارد که اگر حواستان به آن‌ها باشد، مشکلی برایتان پیش نمی‌آید. شاید این ضرر‌ها خیلی برای شما اهمیت نداشته باشند، امّا من آن‌ها را به شما معرفی می‌کنم تا با توجه به شرایطی که دارید، آن‌ها را مدیریت و کنترل کنید.

 

1. آسیب ماهیچه

زیاده‌روی در تمرین با تردمیل باعث می‌شود که به ماهیچه‌ها و مفاصل شما فشار زیادی وارد شود و دچار درد‌هایی مثل پا درد، مچ ‌درد و یا زانو درد شوید. وقتی که شما با فشار زیاد و در زمان طولانی شروع به دویدن روی تردمیل کنید، وزن شما روی پاهایتان می‌افتد و مفاصلتان را دچار آسیب می‌کند. امّا دقت کنید که من گفتم افراط در استفاده از این دستگاه، این مشکلات را برای شما درست می‌کند. پس بهتر است قبل از شروع برنامه‌ریزی درستی برای خودتان داشته باشید.

 

2. هزینه بالا

یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که برای خرید تردمیل در منزل وجود دارد، این است که این دستگاه با توجه به کارایی و برندی که دارد، کمی گران‌تر از دستگاه‌های ورزشی دیگر است. از طرفی هم کمی در هزینه‌های برق و قبوض آن تاثیر دارد. علاوه‌بر این، هزینه‌های تعمیر و نگهداری این دستگاه را هم باید در نظر داشته باشید.

 

3. عدم تنوع زیاد در حرکات

یک تردمیل هر چقدر هم که پیشرفته و مدرن باشد، باز هم بیشتر از چند حرکت نمی‌توان با آن تمرین کرد. شما وقتی در فضای باز یا باشگاه تمرین می‌کنید، امکانات بیشتر و تنوع بالاتری در انجام تمرینات و ورزش‌های خود دارید. در صورتی که ورزش با تردمیل، محدودیت‌های خاص خودش را دارد و شما نمی‌توانید همه ورزش و حرکاتی که بلد هستید را روی آن تمرین کنید.

 

4. کمبود فضا

مشکلی دیگری که برای ورزش با تردمیل در خانه وجود دارد، مسئله کمبود فضا و کوچک بودن خانه است. اندازه تردمیل‌ها در هر طرح و مدلی معمولاً خیلی بزرگ‌تر از چیزی است که بتوان آن را در یک آپارتمان کوچک، راه‌اندازی کرد. شاید بگویید که برای این جور خانه‌ها تردمیل‌های تاشو جمع و جور‌تر و مناسب‌تر هستند، امّا بهتر است بدانید که این تردمیل‌ها نسبت به انواع ثابت آن‌ها کیفیت و مقاومت کمتری دارند.

 

 

از دستش نده: ورزش‌های مناسب برای لاغری شکم (آمار + نکات مهم)

 

 

چطور با تردمیل ورزش کنیم؟

حالا که تصمیم گرفته‌اید سراغ ورزش کردن با تردمیل بروید، پیشنهاد می‌کنم برای شروع، ورزش‌های مناسب با این دستگاه را یاد بگیرید تا بتوانید استفاده بهتری از آن داشته باشید.

وقتی شما بدانید که چطور می‌توانید حرکاتتان را کنترل و مدیریت کنید، تجربه بهتری هم از ورزش با تردمیل پیدا می‌کنید. من همین جا، چند مدل از تمرینات ورزشی که بتوانید با تردمیل انجام بدهید را برایتان معرفی می‌کنم تا بتوانید حرکات ترکیبی را به صورت درست و حرفه‌ای انجام دهید.

 

با پیاده‌روی ساده شروع کنید

به‌شدت توصیه می‌کنم در اول کار حتماً بدنتان را گرم کنید تا بعد از ورزش دچار گرفتگی عضلات یا بدن درد نشوید. برای این کار بهتر است با پیاده‌روی آرام و معمولی شروع کنید. بعد از 5 دقیقه که بدنتان گرم شد و عضلاتتان آمادگی پیدا کرد، کم‌کم سرعتتان را زیاد کنید.  دقت کنید که این افزایش سرعت باید تدریجی اتفاق بیفتد تا فشاری به قلب یا ماهیچه‌های شما وارد نشود. 

 

مدت تمرینتان را مشخص کنید

وقتی که می‌خواهید ورزش با تردمیل را شروع کنید، قبل از هر چیز تایمی که می‌خواهید با این دستگاه حرکات ورزشی انجام بدهید را مشخص کنید تا بتوانید یک برنامه‌ریزی منظم داشته باشید. مثلاً برای خودتان تعیین کنید که 5 دقیقه گرم کردن، 20 دقیقه ورزش و 5 دقیقه خنک کردن دارید که سر جمع می‌شود نیم ساعت ورزش در روز!

 

آزمون سه دقیقه‌ای را تست کنید

برای اینکه بتوانید آمادگی بدن خود را در ورزش کردن با تردمیل تست کنید، پیشنهاد می‌کنم سراغ تست سه دقیقه‌ای بروید. شما در این تست، یک دقیقه خیلی آرام و عادی راه می‌روید، دقیقه دوم سرعتتان را یکم بیشتر می‌کنید و در دقیقه سوم با سرعت بالایی می‌دوید. اگر بعد از این سه دقیقه مشکلی برای شما پیش نیامد و ضربان قلب و تنفستان مشکلی پیدا نکرد، می‌توانید سرعت و تمریناتتان را بیشتر و طولانی‌تر کنید.

 

شیب تردمیل را بیشتر کنید

بعد از اینکه بدنتان را با دویدن روی تردمیل گرم کردید، می‌توانید کمی شیب دستگاه را بیشتر کنید تا کالری سوزی بهتری داشته باشید. این کار به شما کمک می‌کند که به اندازه دویدن در یک سربالایی انرژی مصرف کنید و حس وقتی را داشته باشید که دارید از یک تپه بالا می‌روید.

 

خلاصه مطلب

تردمیل یک دستگاه استاندارد ورزشی است که هم در خانه و هم باشگاه می‌توانید از آن استفاده کنید. درست است که تنوع زیادی در حرکات ورزشی با تردمیل وجود ندارد، امّا می‌شود چربی‌سوزی بیشتر و تناسب اندام بهتری را با این دستگاه بدست آورد. پیشنهاد می‌کنم با توجه به این توضیحاتی که دادم، تصمیم‌تان را بگیرید و اگر قرار شد تردمیل بخرید، خیلی به برنامه‌ریزی ورزش با این دستگاه توجه داشته باشید.

بگین ببینم تردمیل‌بازا کیان اینجا؟