نرگس سیفی | مربی فیتنس

فیتنس  ∙  تناسب اندام  ∙  مربی

ورزش‌های مناسب برای لاغری شکم + آمار + نکات برای نتیجه گیری مثبت

روزبه‌روز به تعداد آدم‌هایی که دنبال راه حل برای خلاص شدن از چربی‌های اطراف شکمشان هستند، اضافه می‌شود. خانم و آقا هم ندارد؛ نوجوان یا بزرگسال و حتی کسانی که وارد سنین میانسالی شده‌اند هم نگران چاقی شکم و ظاهر بد آن هستند.

توجه داشتن به تناسب اندام و سلامت بدن خیلی هم خوب است، امّا نباید نگرانی برای لاغری شکم، کاری کند که شما برای سریع‌تر لاغر شدن، دست به هر کاری بزنید. ممکن است خیلی از روش‌های سریع مثل جراحی‌های لاغری، مناسب مکانیزم بدن شما نباشند و آسیب‌های جدی به بدنتان وارد کنند.

با توجه به این مسئله و آشنایی بیشتر با روش‌های اصولی لاغری شکم، امروز تصمیم گرفتم سراغ آموزش چند ورزش برای لاغری شکم و معرفی چند نکته برای نتیجه گرفتن از ورزش‌های لاغری بروم.

بریم ببینیم این ورزش‌ها چی هستند اصلاً :)

 

چه کسانی به سراغ لاغری شکم و پهلو می‌روند؟ 

سوالی که ممکن است برای خیلی از شما پیش بیاید، این است که چه زمانی باید به فکر لاغری شکم و پهلوی خود بیافتیم؟ آیا زمانی که شکم جلو آمد و ظاهر بدی به هیکلتان داد، باید سراغ آب کردنش بروید؟

بگذاری یک آمار جالب بگم . . .

طبق آمار‌ سازمان بهداشت جهانی، تا همین 40 سال پیش، آمار آدم‌هایی که وزن متعادل و هیکل لاغری داشتند، 2 برابر بیشتر از کسانی بود که مبتلا به چاقی بودند! امّا حالا آمار‌های امروز چی؟ دقیقاً برعکس شده! یعنی الان تا دلتان بخواهد آدم مبتلا به چاقی پیدا می‌کنید.

مشکل اضافه وزن و چاقی روز به روز در هر نقطه از دنیا در حال افزایش است و این تنها مختص ما یا مردم ما نیست. چاقی و لاغری، موضوعاتی هستند که رسیدن به هر کدامشان به موارد زیادی بستگی دارد.

منظورم مواردی مثل کیفیت زندگی مردم هر منطقه، غذایی که می‌خورند، کار‌ها و مشاغلی که بیشتر از انواع دیگر در آن منطقه‌ها رواج دارد و خیلی چیز‌های دیگر است.

جواب سوالی که اول صحبت‌هایم گفتم را الان برایتان می‌گویم!

ببینید،  لاغری شکم مثل خیلی از مسائل دیگر، چیزی است که هر چه زودتر به فکر انجام آن بیوفتید، سریع تر و بهتر نتیجه می‌گیرید. قرار نیست که حتما به جایی برسید که از شدت بزرگی شکم نتوانید جلوی پایتان را ببینید! (بَد میگم؟)

وقتی نتیجه تست BMI خودتان را دیدید و متوجه شدید که چاقی موضعی شکم و پهلوهایتان کم‌کم دارند خودشان را نشان می‌دهند، باید هر چه سریع‌تر سراغ تمرینات ورزشی برای لاغری شکم بروید.

اما اگر هم اضافه وزن و چاقی شکمتان از حدی که گفتم بیشتر شده، اصلاً نگران نباشید!

همه حرکات ورزشی برای لاغری شکم و راه حل‌هایی که لازم است را به شما آموزش می‌دهم تا با هم این مشکل را برطرف کنیم. :)

 


از دستش نده: هدف‌گذاری صحیح و اصولی برای لاغری

 

 

چه میزان لاغری شکم برای اندام ما مناسب است؟ 

در لاغری درست و اصولی، یکسری از موارد را باید قبل از اینکه سراغ آب کردن چربی‌های شکم و پهلو بروید، رعایت کنید.  قبل از هر چیزی باید متوجه شوید که شکمتان تا چه وزنی احتیاج به لاغری دارد. 

لاغری و کاهش وزن برای افراد مختلف، اندازه‌های متفاوتی دارد. این تفاوت، به ویژگی‌های مختلفی که در مردم وجود دارد، بر می‌گردد. اختلاف قد و وزن، سن، جنسیت، آمادگی جسمانی و عواملی شبیه به این‌ها، در کنار هم باعث می‌شوند که میزان لاغری هر کسی، اندازه‌های متفاوتی با یک نفر دیگر داشته باشد.

برای این که بدانید شکمتان چقدر بزرگ شده و اضافه وزنتان چقدر است، دو روش کلی وجود دارد:

 

 

اندازه گیری دور شکم

معیاری که برای اندازه دور شکم و پهلو در نظر گرفته می‌شود، بر اساس استاندارد‌های بهداشت جهانی است؛ یعنی چیزی نیست که یک نفر بدون هیچ استاندارد خاصی آن را تعیین کرده باشد.

نگران این روش نباشید؛ چون تحقیقات و تست‌های مختلفی برای اثباتش انجام شده و برای همین هم می‌توانید از استاندارد بودن آن مطمئن باشید.

طبق تحقیقاتی که انجام شده، دور شکم مناسب برای خانم‌ها و آقایان اینطوری است که:

  • دور شکم خانم‌ها: 89 سانتی‌متر
  • دور شکم آقایان: 101 سانتی‌متر

اگر دور شکمتان را متر کردید و اندازه‌ای که به دست آوردید، بیشتر از این پارامتر‌ها بود، (متاسفانه!) باید بگویم که شما درگیر چاقی شکم شده‌اید و باید خیلی سریع به فکر انجام حرکات برای لاغری شکم باشید.

 

شاخص توده بدنی یا BMI

این روش بیشتر برای اضافه وزن و چاقی استفاده می‌شود؛ ولی خُب از آن جایی که یکی از نشانه‌های چاقی، بزرگ شدن شکم و افزایش چربی اطراف آن است، از این راه هم یک جور‌هایی می‌توان از اضافه وزن و میزان نیاز به لاغری شکم چیز‌هایی فهمید.

حالا تست چطور انجام می‌شود؟

برای این کار:

  • وزن بدنتان را اندازه بگیرید و به کیلوگرم، یک جا یادداشت کنید؛
  • قدتان را به متر ببینید چقدر است، در خودش ضرب کنید و یک جا بنویسید؛
  • حالا عدد اولی را بر عدد دومی تقسیم کنید تا BMI بدنتان را بدست آورید.

حالا بعد از انجام این کارها، چطور می‌توانید متوجه شوید که اضافه وزن دارید یا نه؟

به کمک تصویر زیر، عدد BMI که بدست آوردید را پیدا کنید و ببینید که در کدام دسته قرار دارید

 

محدوده وزنی سالم BMI

 


از دستش نده: چطوری از چربی‌های زیر شکم خلاص شویم؟

 

 

انواع روش‌های لاغری شکم

راه‌ها و روش‌هایی زیادی هست که شما می‌توانید با انجام آن‌ها چربی‌های شکم و پهلو را از بین ببرید، امّا من تضمین نمی‌کنم که با انجام همه آن‌ها شکمتان را لاغر کنید و آسیبی هم به بدنتان نزنید!

برای همین است که توصیه می‌کنم فقط سراغِ روش‌های اصولی که می‌گویم بروید.

 


همه شما می‌تونین خیلی از راه‌ها رو برای لاغری امتحان کنین. حتی خیلی از این روش‌ها شما رو خیلی راحت‌تر و سریع‌تر به لاغری شکم میرسونه؛ امّا به هر قیمتی هم نباید سراغ روشی رفت. اگه برای لاغری شکم سراغ کارایی برید که خدایی نکرده بدنتون رو ضعیف کنه یا بهش ضرر بزنه، ممکنه اتفاقی بیوفته که تا آخر عمر نشه جبرانش کرد!

 

 

مصرف قرص لاغری، عمل جراحی، مکمل چربی سوز و روش‌های دیگری که شما هم از آن‌ها خبر دارید، همگی راه‌هایی هستند که با وعده لاغری سریع شکم بدون ورزش برای شما تجویز می‌شوند.

درست است که احتمال دارد شما با این کار‌ها نتیجه‌ای که می‌خواهید را بگیرید، امّا فراموش نکنید که با انجام هر کدام از آن‌ها، بدنتان را آماده پذیرایی از خیلی از مریضی‌ها و عفونت‌های مختلف می‌کنید.

همانطور که گفتم، قرار است در این مقاله، شما را با روش‌های سالم، اصولی و ماندگار برای لاغری شکم آشنا کنم.

پس اگر به دنبال راه‌های غیراصولی هستید، این مقاله چندان به کارتان نمی‌آید؛ ولی اگر برای روش‌های اصولی و استاندارد آماده هستید، قرار است کلی راه جدید برای لاغری شکم یاد بگیرید:

 

روش اول: انجام تمرینات ورزشی برای لاغری شکم 

سالم‌ترین راهی که می‌توانید برای لاغری شکمتان سراغش بروید، انجام تمرینات ورزشی است. ورزش‌هایی که برای لاغری شکم در نظر گرفته شده‌اند، همگی تمرین‌هایی هستند که می‌توانید آن‌ها را در هر شرایطی انجام دهید.

اینکه بگویید وقت رفتن به باشگاه را ندارید یا مهیا کردن شرایطش برایتان سخت است، نباید باعث شود تا شما را از انجام این تمرینات دور کند. اتفاقاً ورزش‌های لاغری شکم را می‌توان اکثراً با ورزش در خانه انجام داد.

ورزش‌های لاغری شکم و پهلو، حتی این مزیت را هم دارند که نیاز نیست هزینه یا امکانات آن چِنانی برایشان فراهم کنید. این یعنی شما تنها با داشتن یک برنامه منظم ورزشی، می‌توانید در زمان مشخصی موفق به آب کردن چربی‌های شکم و پهلویتان شوید.

 

روش دوم: لاغری شکم با استفاده از رژیم غذایی 

اگر تمرینات ورزشیتان را شروع کنید، بدون اینکه به فکر تغذیه و اصلاح عادت‌های غذایی قبل از چاقیتان باشید و همان روال قبل را برای غذا خوردن ادامه دهید، باید بگویم که هیچ نتیجه‌ای نخواهید گرفت.

بالاخره برنامه غذایی که داشته‌اید، حتماً یکسری ایراداتی داشته که الان مجبور به لاغری شکم شدید دیگه! پس باید در کنار ورزش، تحت نظر مربی، رژیم غذایی مناسبی برای خودتان تنظیم کنید.

 

روش سوم: استفاده از نوشیدنی‌های مخصوص برای لاغری شکم 

یکی دیگر از راه‌های خوشمزه و سالم لاغری برای شکم، نوشیدن نوشیدنی‌های مقوی و سرشار از فیبر است. خیلی از این نوشیدنی‌ها، علاوه بر اینکه شکم و پهلویتان را لاغر می‌کنند، باعث جذب مواد معدنی و ویتامین‌های مختلف در بدنتان می‌شوند و ایمنی و قدرت بدنی شما را افزایش می‌دهند.

نوشیدنی‌هایی مثل انواع آب میوه، اسموتی، دمنوش و اینجور چیزها، همگی از انواع نوشیدنی‌های رژیمی و سالمی هستند که تاثیر زیادی روی سرعت رسیدن به لاغری شکم و فشرده کردن دوره لاغریتان دارند.

 


از دستش نده: چطور می‌توانیم تغذیه سالمی داشته باشیم؟

 

 

حرکات ورزشی برای لاغری شکم در خانه 

بعد از همه این صحبت‌ها، حالا رسیدیم به جایی که قرار است چند حرکت جذاب ورزشی را آموزش ببینید تا بتوانید چربی‌های اطراف شکمتان را خودتان در خانه از بین ببرید.

خُب، آماده‌اید؟ بریم آموزش رو شروع کنیم؟

 

حرکت 1: اسکات 

اول از هر چیزی باید بگویم که برای انجام این تمرین و تمرینات دیگر، یک جای خلوت و آرامی را برا خودتان آماده کنید تا وسیله یا چیزی مزاحم انجام حرکاتتان نباشد.

حالا بایستید و پاهای خود را به اندازه عرض شانه باز کنید. بعد از این کار، زانو‌ها را هم خم کنید. دست‌هایتان به حالت ضربدر روی سینه خودتان بگذارید. البته اگر به‌صورت موازی باهم رو به جلو هم بگیرید، بد نیست. طوری بنشینید که وزن بدنتان روی پاهایتان بیوفتد. یعنی نیم خیز و در حالت اسکات باشید.

ببینید، اینطوری:

حرکت صحیح و اشتباه اسکات

 

زانوهایتان را رو به جلو خم کنید؛ چند ثانیه‌ای در این حالت بمانید و دوباره این حرکت را تکرار کنید. حداقل 5 بار این تمرین را انجام دهید.

 

حرکت 2: پل معکوس

روی زمین به پشت دراز بکشید و زانوی چپ خودتان را خم کنید.

بعد از این کار، کف پای چپ را روی زمین بگذارید و بعد پای راستتان را ببرید بالا. همزمان دست راستتان را در کنار بدنتان روی زمین و کاملاً ثابت نگه دارید.

دست چَپتان را بلند کنید و بدون تکان دادن کتف و باسنتان، سعی کنید که دست و پایی که بلند شده‌اند را موافق جهتی که دارند، حرکت دهید.

راستی حداقل هم 10-12 مرتبه این حرکت را انجام بدهید.

 

حرکت 3: کرانچ

اول از همه این را بگویم که این حرکت مخصوص سفت کردن عضلات شکم است.

اول روی زمین بنشینید و بعد، پاهایتان را در حالت ضربدری، روی هم بگذارید. اگر در خانه دمبل سبک دارید به وسیله آن و اگر هم ندارید، یک بطری بزرگی یا چیزی شبیه به آن را پُر کنید و در همان حالتی که هستید، به سمت راست و چپ بچرخید.

پیشنهاد می‌کنم حداقل 15 بار این حرکت را انجام دهید.

 

خلاصه مطلب

لاغری شکم و پهلو از معضلات امروزه خیلی از مردم در هر صنف و سنی است که اگر به آن بی‌توجهی شود، تبدیل به مشکل بزرگتری به نام اضافه وزن و چاقی خواهد شد.

در هر مرحله‌ای از چاقی که هستید، باید جلویش را بگیرید. حتی اگر هنوز هم جزو افراد چاق محسوب نمی‌شوید ولی بر اساس معیارهایی که گفتم به اضافه وزن نزدیک هستید، زودتر دَست به کار شوید تا چاقی و درجه‌های مختلفش، سراغتان نیاید.

راستی BMI رو حساب کردین؟ چند بود برایِ شما؟