نرگس سیفی | مربی فیتنس

فیتنس  ∙  تناسب اندام  ∙  مربی

ترک سیگار چه ارتباطی روی چاقی و لاغری دارد؟

چرا بعد از ترک سیگار چاق می‌شوید؟ 

اگر تا الان با افراد سیگاری برخورد داشته باشید یا خودتان سیگاری بوده‌اید، حتماً می‌دانید که وقتی سیگار می‌کشید اشتهایتان برای خوردن غذا کم می‌شود. 

فکر می‌کنید چرا؟

بیایید فرض کنیم که شما سیگاری هستید. وقتی شما شروع به سیگار کشیدن می‌کنید، بدنتان هم شروع به کالری سوزی می‌کند.

تا اینجا درست؟

خُب، هر چقدر که مصرف سیگار شما بیشتر باشد، به همان اندازه هم کالری مصرفی شما بیشتر  خواهد بود. مسئله دیگری هم که هست، اینکه نیکوتین خود سیگار هم، کم بی تاثیر نیست!

در واقع نیکوتین باعث می‌شود که میل کمتری به خوردن داشته باشید، یا اگر بخواهم ساده‌تر بگویم، سیگار کشیدن زیاد اشتهایتان را کور می‌کند.

پس وقتی همه این‌ها کم کم کنار می‌روند، معده یادِ گرسنگی و تامین انرژی می‌افتد و مصرف خوردنی‌ها بیشتر می‌شود. نتیجه‌اش هم که افزایش وزن و چاقی است!

امّا نگران نباشید. کنار آمدن با این مسئله هم راه حل دارد. یک کوچولو صبر کنید تا باهم بررسیش کنیم.

 

چه کسانی بعد از ترک سیگار، بیشتر از بقیه چاق می‌شوند؟

چاقی و لاغری بعد از ترک سیگار، مسئله ای است که دیر یا زود پس از ترک به سراغتان می‌آید. پس نسبت به آن خیلی حساس نباشید ولی بیخیالش هم نشوید.

با اینکه هر فرد پس از ترک کمی چاق می‌شود امّا این چاقی در بعضی افراد خیلی بیشتر از کمی چاق شدن است. چاقی بعد از ترک می‌تواند بین 5 تا 10 کیلوگرم باشد.

 

 

حالا چرا بعضی‌ها بیشتر از بقیه چاق می‌شوند؟ چون می‌توانند یکی از عادت هایی که این پایین گفته‌ام را داشته باشند:

  • مصرف سیگار بالا مثل روزی یکی دو بسته سیگار در روز
  • اعتیاد به مصرف مواد دیگری مثل مشروب و الکل
  • چاقی قبل از اقدام برای ترک

اگر شما هم جزو یکی از این دسته‌ها هستید، احتمال اینکه بعد از ترک افزایش وزن بسیار بیشتری نسبت به افراد سیگاری دیگر داشته باشید، بیشتر است.

 

بعد از ترک سیگار چه اتفاقاتی برای شما می‌افتد؟

وقتی که تصمیم می‌گیرید سیگار را کنار بگذارید یا بهتر بگویم آن را ترک کنید، یعنی شروع یک زندگی سالم را انتخاب کرده‌اید. اگر در این راه با سختی‌ها یا شرایط غیر عادی زیادی روبرو شدید، قوی بمانید و کم نیاورید. هدفی که انتخاب کرده‌اید، آنقدری ارزشش را دارد که کمی سختی را تحمل کنید.

بحث را طولانی نمیکنم که اصل مطلب را فراموش کنید :)

بعد از ترک سیگار تغییراتی در بدن اتفاق می‌افتد که چند تا از مهم ترین‌شان را برایتان معرفی میکنم و مفصّل راجبشان توضیح می‌دهم.

 

مصرف غذایتان بیشتر می‌شود

ترک سیگار بدن را در شرایطی قرار می‌دهد که جدید است و مدت‌ها بوده که با آن روبرو نشده؛ پس طبیعی است که یکجورایی انگار شوکه شود.

خداوکیلی شما خودتان را جای بدنتان بگذارید. فرض کنید مدت‌هاست به یک کاری عادت کرده‌اید و هر روز آن را انجام می‌دهید و یکهو به شما می‌گویند که دیگر نباید آن را انجام دهید. آیا رفتار شما بدون تغییر می‌ماند و مثل قبل می‌شود؟

معلوم است که نه!

بدن هم همین طور است. شما بعد از مدت‌ها سیگار کشیدن و نیکوتین رساندن به آن تصمیم گرفته‌اید که ترکش کنید. اینجاست که بدن شما به فکر جایگزین پیدا کردن برای سیگار می‌افتد.

وقتی شما عادت کرده‌اید که روزانه با سیگار مشغول شوید و وعده های غذاییتان را کم کنید، با ترک آن دنبال جایگزین می‌گردید تا به قولی حواستان را پرت کنید.

مطمئنم اگر تجربۀ ترک کوتاه مدت را داشته باشید، می‌دانید که اکثر افراد پس از ترک، دنبالِ غذاهای مختلف می‌روند و مصرف‌شان هم زیاد می‌شود.

 از یک طرف دیگر هم بعد از ترک سیگار هم اشتها و هم متابولیسم بدنتان بیشتر می‌شود.  اگر مصرف سیگارتان خیلی زیاد نبوده باشد، بعد از کمی تحمل باز هم به وزن ایده‌آل خودتان برمی‌گردید وگرنه، باید یکم بیشتر صبر داشته باشید.

 

حس چشایی و بویاییتان بهتر می‌شود

سیگاری که مصرف می‌شود بوی زیادی دارد. امّا کسی که آن را می‌کشد، آنقدرها هم متوجّه این بو نمی‌شود.

اگر بهتر بخواهم بگویم، یعنی کم‌کم به بوی آن عادت می‌کند و این بو برایش عادی می‌شود. این عادی شدن باعث می‌شود که رفته رفته سلول های بویایی تنبل بشوند و حساسیت کمتری از خودشان نشان بدهند.

از طرف دیگر هم می‌دانید که بویایی و چشایی تقریبا به هم ربط دارند. مصرف خیلی زیاد سیگار یا حتی کم آن، وقتی که طولانی و روزمره می‌شود، حس چشایی را هم ضعیف‌تر می‌کند. حتّی ممکن است بعضی وقت‌ها، سیگاری‌ها خیلی از مزه‌ها را به خوبی تشخیص ندهند.

شاید بپرسید این‌ها چه ربطی به چاق شدن دارد؟

بله اگر بخواهید کلی نگاه کنید، اتفاقاً این‌ها باعث کمتر خوردن غذا هم می‌شوند. امّا حواستان هست که من در مورد زمان ترک سیگار صحبت می‌کنم نه قبل از آن؟

وقتی سیگار از زندگی شما حذف می‌شود، کم کم بویایی و چشایی شما هم بهتر می‌شود. نتیجه این بهتر شدن این است که شما بوی خوراکی‌ها را بهتر می‌فهمید و مزۀ آن‌ها را هم بهتر متوجه می‌شوید.

نتیجه اینکه خوردن غذا برایتان وسوسه انگیز و لذت بخش می‌شود. حالا هم باید با وسوسه نکشیدن سیگار و هم تحریک شدن با بو‌ها و مزه های غذاهای خوشمزه مقابله کنید. (که خیلی سخته!)

 

هنگام ترک سیگار چه کار هایی را نباید انجام داد؟

بعد از این که در شرایط ترک و کنار گذاشتن سیگار قرار می‌گیرد، یک سری کار‌ها را باید انجام دهید و یک سری کار‌ها را هم نباید انجام دهید. نصف کار هایی که باید انجام شود را گفتم، حالا کمی هم را جع به کار هایی که نباید انجام بشوند حرف می‌زنم.

خیلی طبیعی است اگر شما با یکهو چاق شدن در هنگام ترک سیگار شوکه شوید و به فکر هر راه حلی برای خلاصی از این چاقی باشید. راه های زیادی هست که ممکن است به فکرتان برسد، اما اصلا می‌دانید که کدام کار درست و کدام اشتباه است؟ لطفا کار هایی که الان به شما می‌گویم را همزمان با ترک سیگار انجام ندهید.

 

1. همزمان با ترک سیگار به فکر رژیم گرفتن نباشید

وقتی که سر خود و بدون مشاوره بخواهید هم رژیم بگیرید و هم سیگار را ترک کنید، با مشکلات تغذیه‌ای و حتّی گوارشی زیادی مواجه می‌شوید.

ببینید، اینکه خیلی از افراد رژیم گرفتن را با کم خوردن یا نخوردن غذا اشتباه می‌گیرند، واقعاً ظلمی است که در حق خودش و بدنشان می‌کنند.

رژیم اصولی زمان و شرایط خاص خودش را دارد و  به هر بهانه ای نمی شود که دنبال رژیم رفت و بعد از مدتی آن را رها کرد.  تحمل داشته باشید، اول سیگار را ترک کنید.

این سم و آلودگی که از بدنتان خارج شد، دنبال کردن روش های اصولی که به شما می‌گویم یک رژیم خوب و سالم را شروع کنید و به هر کدام از انواع فرم بدن در تناسب اندام که می‌خواهید، برسید.

 


حتما میدونین که کلی راه برای رژیم سالم و اصولی وجود داره، امّا اینم میدونین که خیلی از این راه و روش‌ها توی پیج اینستاگرامم معرفی کردم؟ اگه دنبال این هستین که لاغریتون همیشگی و موثر باشه حتما این روشارو دنبال کنین!

 

2. خود درمانی نکنید 

بنظرم سلامتی، بزرگ‌ترین و باارزش‌ترین دارایی شماست. نباید با هر روشی به دنبال سریع‌ترین راه برای لاغری باشید.

وقتی میخواهید سیگار را ترک کنید، از راه و روش درستش باید استفاده کنید. هر راهی ارزش امتحان کردن ندارد. این که بگویید فلانی با خوردن فلان دارو دو روزه سیگار را کنار گذاشته، چیزی نیست که با عقل جور دربیاید!

پس گول این دارو درمانی‌های الکی را نخورید و با مشورت با اهلِ فن این قضیه، کم‌کم و اصولی سیگار را ترک کنید.

 

3. در فضا های وسوسه کننده قرار نگیرید

درست است که ترک سیگار باید با ارادۀ قوی انجام شود و طوری نباشد که به هر بهانه‌ای یاد سیگار کشیدن بیافتید، امّا خُب قبول کنید که بالاخره برای اول کار خیلی سخت است که این همه مقاومت از خودتان نشان دهید.

این اراده با گذشت زمان و تمرینات زیاد است که در هر فرد در حال ترک ایجاد می‌شود.

پس لطفا نه خودتان در محیط های سیگاری قرار بگیرید و نه کسانی که قصد ترک دارند را در این شرایط قرار دهید. شما با این کار کمکی که نمی کنید هیچ، همه زحمتشان را هم به باد می‌دهید.

 

برای رفع چاقی بعد از ترک سیگار باید چه کرد؟

همه این‌ها را گفتم که برسم به اینجا که بعد از ترک سیگار و چاقی و لاغری و تغییرات بعد از آن باید چکار کرد؟

یکسری کار هایی هست که باید بعد از ترک سیگار انجام دهید تا از چاقی بعد از آن هم خلاص شوید.

مثلاً:

 

ورزش کنید

ورزش تحت هر شرایطی حال آدم را خوب می‌کند، امّا همین ورزش هم روش خاص خودش را دارد.

تمرینات ورزشی که انجام می‌دهید باید با قد، وزن و شرایط سنی و جسمی شما تناسب داشته باشد. طوری نباشد که با ورزش های سنگین خودتان را قبل از اینکه به وزن نرمال برسانید، از پا بیاندازید. مهم تر از همه اینکه با راه خلاص شدن از سلولیت هم به خوبی آشنا شوید.

 

 

 

برای اطلاعات بیشتر و نحوۀ ثبت نام، روی این لینک کلیک کنید.

خلاصه که فکر نکنید هر ورزشی برای همه مناسب است. دقیقاً در همین دوره من اول از شما اطلاعاتی می‌گیریم که ببینم اصلاً باید چه چیزهایی را رعایت کنید.

 

65
معرفی کتاب: پیشنهاد میکنم کتاب "ظریف‌تر، عضله‌ای‌تر، قوی‌تر" را حتماً بخوانید.

 

 

رژیم اصولی بگیرید 

برنامه غذایی که بعد از ترک سیگار انتخاب می‌کنید، در چاقی و لاغری بعدش خیلی تاثیرگذار است.

این برنامۀ غذایی علاوه بر اینکه باید کم کالری و چربی سوز باشد، باید انرژی و قوت از دست رفته بدن را هم زنده کند. یعنی انگار یکجورایی دو تا ویژگی مهم برای یک برنامه غذایی خوب باید وجود داشته باشد.

فکر نکنید برنامه غذایی که کم کالری و چربی سوز باشد ولی انرژی و نیرو به بدنتان ندهد، برنامه خوبی است. یا برعکس، اگر یک برنامۀ غذایی پر از انرژی و نیرو بود، نباید پر از کالری و چربی باشد.

 

آب زیاد بنوشید

آب خوردن علاوه بر اینکه برای احیای سلول‌های مردۀ پوست خوب است و برای بدن حسابی نیاز می‌شود، در لاغری بعد از ترک سیگار هم می‌تواند به شما کمک کند.

بنابراین سعی کنید آب زیاد بخورید تا بتوانید هم اشتهایتان را کنترل کنید و هم سوخت ساز بدنتان را برای لاغری، بیشتر کنید.

متاسفانه این کم خوردن آب، مشکلی است که مطمئنم اکثر مردم دارند. یعنی اصلاً سمتش نمی‌روند مگر اینکه خیلی تشنه باشند. دقیقاً صحبت من این است که باید حتّی اگر تشنه نیستید هم روزانه مقدار زیادی آب مصرف کنید.

 

سخن پایانی

صبور باشید و روحیه‌تان را حفظ کنید. از هر چیزی مهم‌تر در زمان ترک سیگار این است که روحیه‌‍تان را نبازید و کم نیاورید.

در کنار این‌ها حتماً تغذیه سالم داشته باشید. بیخیالِ ورزش نشوید و مطمئن باشید که ورزش و تغذیه، باید هر دو کنار هم باشند تا بتوانید نتیجۀ خوبی بگیرید. وگرنه شما بهترین و مفیدترین تغذیه هم داشته باشید ولی ورزش نکنید، هیچوقت به اندامی که می‌خواهید نمی‌رسید.

رژیم اصولی و درست بگیرید تا چاقی یا لاغری بعد از ترک سیگار را برای همیشه از بین ببرید. اگر همراه من باشید، به شما اطمینان می‌دهم که هم تغذیه درستی خواهید داشت و هم تمرینات اصولی.

خُب، امیدوارم این مقاله براتون مفید بوده باشه!